Çözüldü Güncel kur fiyatlı ortalama birim fiyatı

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

A. Gnş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba,
Bu şablonla ilgili son problemim kaldı.
CI12 hücresini, CG12 hücresinden kopyalayıp yapıştırdım,
En sondaki ($N$7:$N$300);"")) formülünü ($BX$7:$BX$300);"")) değiştirdim. İlgili ayda çıkan miktarı, güncel kur fiyatı(BX) sütunu çarpmak istedim. Ancak hata verdi.
Yradımlarınız için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• hammadde.xlsx
    136.7 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Selamlar,
Ben Excel 365 kullanıyorum.

Öncelikle söylemek isterim ki,
yazmış olduğum formüller DİZİ formüldür.
DİZİ formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {...} parantezleri içerisine alınır. Doğru girilmediğinde ya da {} parantezlerini manuel olarak yazdığınızda, formül düzgün çalışmayacaktır.

Formül normal şartlarda (BX kolonunda Metin ifadeler olmamak koşuluyla ki sizde zaten sayı değerleri var) çalışması gerekir.
Dosyanızı açtığımda, 365 in özelliğinden dolayı @ Örtük Kesişim işaretleri çıkmakta. Bak. resim...
Not : Sizde de bu işaretler çıkıyor mu bilemiyorum. Eğer...

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,473
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,

DİZİ formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil, CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {...} parantezleri içerisine alınır. Doğru girilmediğinde ya da {} parantezlerini manuel olarak yazdığınızda, formül düzgün çalışmayacaktır.

Formül normal şartlarda (BX kolonunda Metin ifadeler olmamak koşuluyla ki sizde zaten sayı değerleri var) çalışması gerekir.
Dosyanızı açtığımda, 365 in özelliğinden dolayı @ Örtük Kesişim işaretleri çıkmakta. Bak. resim...
Not : Sizde de bu işaretler çıkıyor mu bilemiyorum. EĞER çıkıyorsa formülü bu işaretlerden arındırmak gerekir.

1668540087293.png

Yani formül şöyleydi....
PHP:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bunlardaki @ Örtük Kesişim işaretlerini kaldırıp, formülü CTRL+SHIFT+ENTER ile girdiğimizde
resimdeki gibi, DİZİ formül {...} parantezleri içerisine alınmış olup, değer üretmektedir.

Bu arada belirtmeliyim ki, CJ12 hücresindeki Ortalama hesaplayan formül Normal formül olup sadece ENTER ile girilmekte...

1668540543405.png

Hesaplama sonucu beklenilen / istenilen değer midir bilemiyorum. Bu yönde bir kontrol yapmadım..
Dosyanız ektedir...

Ekleme : 23:18
Size formül girişlerinden ziyade daha pratik bir yol olarak,
CG8 : CG19 seçin.
Kopyala
CI8 : CI19 seçin
Özel Yapıştır >>> Formülleri
ve
CI8 : CI19 seçiliyken
Giriş >>> Bul ve Seç >>> Değiştir
Aranan kısmına $N$7:$N$300
Yeni Değer kısmına $BX$7:$BX$300
yazın
Tümünü Değiştir tıklayın.

Ekli dosyalar

• hammadde.xlsx
    128.2 KB · Gösterim: 3
Çözüm

A. Gnş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar,

Not : Sizde de bu işaretler çıkıyor mu bilemiyorum. EĞER çıkıyorsa formülü bu işaretlerden arındırmak gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 13163

Yani formül şöyleydi....
=TOPLA(EĞER(METNEÇEVİR(EĞERHATA(1/(1/((MOD(@SÜTUN($P$7:$AT$300)-SÜTUN($P$7)+1;2)=1)@$P$7:$AT$300));"");"aaaa")=$BL12;(MOD(@SÜTUN($O$7:$AS$300)-SÜTUN($O$7)+1;2)=1)(@$O$7:$AS$300)*(@$BX$7:$BX$300);""))

Bunlardaki @ Örtük Kesişim işaretlerini kaldırıp, formülü CTRL+SHIFT+ENTER ile girdiğimizde
resimdeki gibi, DİZİ formül {...} parantezleri içerisine alınmış olup, değer üretmektedir.

Bu arada belirtmeliyim ki, CJ12 hücresindeki Ortalama hesaplayan formül Normal formül olup sadece ENTER ile girilmekte...

Ekli dosyayı görüntüle 13164

Hesaplama sonucu beklenilen / istenilen değer midir bilemiyorum. Bu yönde bir kontrol yapmadım..
Dosyanız ektedir...

Ekleme : 23:18
Size formül girişlerinden ziyade daha pratik bir yol olarak,
CG8 : CG19 seçin.
Kopyala
CI8 : CI19 seçin
Özel Yapıştır >>> Formülleri
ve
CI8 : CI19 seçiliyken
Giriş >>> Bul ve Seç >>> Değiştir
Aranan kısmına $N$7:$N$300
Yeni Değer kısmına $BX$7:$BX$300
yazın
Tümünü Değiştir tıklayın.
Desteğiniz için teşekkür ediyorum. Alllah razı olsun.
Aslında verdiğiniz çözümleri dün uyguladım ama nerede yanlış yaptım bilmiyorum olmadı, şimdi ise ilk denememde hemen oldu. Demek ki beyni fazla zorlayınca bildiklerini de yanlış yapıyor.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,473
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum...
İyi çalışmalar sizlere...

Saygılarımla...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.