• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Formulun icine bir formul daha

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

gurbetci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
18
Excel V
Office 365 EN
Konuyu Başlatan
Sevgili forum.
Çalışanların çalıştığı saatleri içeren bir excel dosyam var.
22,23 ve 24. satırlardaki formülle, çalışanlara günde ne kadar ödediğimi görebiliyorum. AO18 ve AI18 hücrelerinde miktarlar eşleşmelidir.
Formülü ayarlayamadım (bir çalışan Pazar günü çalışıyorsa daha fazla kazanıyor). AO18'de bunu hesapliyor.
Ben 22. vs sırada ayarlayamadım. biri bunu benim için yapabilir mi?
Bu konuda yardımınızı istiyorum.

Ekli dosyalar

• MAASLAR 2022.xlsm
    51 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Merhaba.
Ben Office 365 kullanmadığım için bende çaprazara fonksiyonu yok. Olsa bile daha önce de dediğim gibi formülün hangi personelin nasıl çalıştığını anlayıp işlem yapabilmesi için bir veriye ihtiyacı var. Yada Her personel için ayrı bir formül yazmanız gerekir ki bu işinizi epey bir zorlaştırır. Hangi personelin nasıl çalıştığını tabloda yada sayfanın bir yerinde belirtmeniz gerekir.

Birde tam anlamak için soruyorum.
Benim gönderdiğim formül zaten PERSONEL sayfasındaki değerlere göre hesaplıyor. Yani bu sayfadaki Saatlik ve Pazar çalışması için isediğiniz değerleri girince o değerlere göre hesaplıyor. Sadece 9 saatin üzerindeki çalışmayı dikkate almıyor. Ama buda sorun değil ek bir koşul eklenerek buda sağlana bilir.

Ayrıca...
Merhaba.
Dosyanızı inceledim. Bana biraz karışık geldi.
22,23 ve 24 de görebildiğinizi söylemişsiniz ancak sonra 22. vs ayarlayamadım yazmışsınız.

Hesaplamak istediğiniz, Eğer Tarih Pazar gününe yada Resmi Tatiline denk geliyor ise; Çalıştığı toplam saati Pazar çalışması için belirlenen ücret ile çarpması ve Pazar çalışması için alması gereken ücreti bulmak, Diğer günlerde ise çalışma saatiyle normal ücreti çarpması ve o günlük ücreti bulmasını mı?

Eğer böyle ise mesleki olarak şu uyarıda bulunmam gerekiyor. Hafta Tarili ve Resmi Tatillerde kaç saat çalıştığının bir önemi yoktur. Önemli olan 7:30 saatin üzerinde bir çalışmanın olup olmamasıdır. Çünkü Pazar ( Hafta Tatili ) günü 1 saatte çalışsa, 5 saatte çalışsa ilave bir günlük yevmiyeye hak kazanır. 7:30 saatin üzerinde ise;
Görüş 1-) Normal mesai gibi saatlik ücretine ilave olarak %50 fazlası
Görüş 2-) Saatlik ücretin ilave olarak %100 fazlasını alır. ( Toplu Sözleşmeler ile İşçi lehine değişiklik yapılabilir.)

Sizin Hesaplamanıza gelirsek;
Sayfa koruması olduğu ve şifreyi bilmediğimiz için senin dosyan üzerinde formülü yazamadık. Gizli saklı birleşmiş hücreler var ise başvuru hücreleri değişebilir. Personelin aldığı ücretlerin PERSONEL Sayfasında yazılı olduğu varsayımıyla ( Bu Sayfadaki ücretlere göre hesaplanacak.)
Kendi excelimde yazdığım yazdığım formül aşağıdaki gibi;

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

KarincaZ hocam dediginiz gibi fiyati personel sayfasindan H sutunundan alacak pazar gunku fiyati. dosyadaki sifreyide kaldirdim. dosyadaki fiyatlar rastgele doldurulmus rakamlardir. ama bu formulu cozebilirseniz. Personel sayfasindaki rakamlara gore yaparsak sevinirim

Ekli dosyalar

• MAASLAR 2022.xlsm
    39.5 KB · Gösterim: 6
Merhaba

Dosyanız ektedir. Ayrıca Sol taraftaki ücret hesaplamalarını da revize ettim.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• MAASLAR 2022_Z.xlsm
    38.1 KB · Gösterim: 4
Sagolun hocam, yalniz bu sefer alacaklari para miktari degisti. Cunku elemanlarin bazilari aylik sabit bir miktara, kimileri gunluk bir miktara, kimileri de saatlik calisiyor. aldiklari miktarlarda ayri ayri. eger D22 hucresine sadece bu formulu ekleyebilirsek sorum cevaplanir bence {ÇAPRAZARA($B$6;PERSONEL!$C$4:$C$33;PERSONEL!$H$4:$H$33;"")}. Hesaplamalari yaparken eger pazara denk gelirse bu formulu baz alsin. Eger pazar gunu sutunu bos ise, saatlik aliyor ise dosyadaki gibi, pazari degil saatlik sutununu baz alsin. bi bakabilirmisiniz

Merhaba Sayın gurbetci

Personelin Aylıklı çalıştığını nereden anlıyoruz ? Ona göre bir formül yazılabilir. Böylelikle Aylıklı çalışanın sadece Pazar günlerini hesaplar diğer günlerde günlük ücreti getirir.

Yazdığım formül. Her personel için Pazar çalışmasını PERSONEL sayfasındaki H sütununda yazan Pazar Ücreti ile çalıştığı saati çarpıyor, Diğer günlerde F Sütununda yazan Saatlik ücreti ile çalıştığı saati çarpıyor. Yani Hafta İçi mesai yaptıysa bunu dikkate almıyor, Pazar günü mesai yaptıysa bunu dikkate almıyor. ( Pazar günü 7:30 saat ve üzeri çalışmaları.)

Bu nedenle ilgili ay kaç günse alacağı maaş değişir, Aylıklı çalıştığını belirten bir sütun olursa PERSONEL sayfasında ona göre hesaplama yapılabilir. Tabi Aylıklı çalıştığı başka yerde de yazabilir, ben tüm bilgiler bir yerde olsun diye dedim. Örneğin ismin yanında yazan 1, 2, 3 ... yazan yere A = Aylıklı, S = Saatlik, G = Günlük vb gibi yazarsanız da hesaplama yapılabilir. Bu durumda da EĞER(ve(Koşul;Koşul;...) doğruysa yapılacaklar;yanlışsa yapılacaklar) şeklinde bir formülle çözüm bulunabilir.

Hocam D22 deki hucrenin icindeki formul zaten hesaplamayi yapiyor. ornek ISCI 1 aylik 2200 aliyor, ayda 26 gun, gunde 9 saat. eger 9 saatten fazla yada az calistigi zaman, fiyat artiyor yada dusuyor (dusecegi yada ekstra fiyati'da Personel G sutunundan aliyor.). ISCI 2 saatlik olarak calisiyor. hangi gun calisirsa calissin farketmiyor, saatligi hep sabit. ISCI 3 de gunluk 60'a calisiyor. ekstra saat yada eksik saat calistigi zaman fiyat artiyor yada azaliyor, buda personel g sutununa gore miktari dusuruyor yada artiriyor.

D22'deki formul aslinda tam istedigim gibi. Tek eksigi pazar gunu calisirsa ekstra almasini ekleyemedim. Ornegin ISCI 1 pazar gunu calisirsa 84,62 yerine 100 alacak. ISCI 2 pazar gunu calisirsa ekstrasi yok. saatligi neyse o. gunluk calisan ISCI 3 de pazar gunu calisirsa 60 yerine 80 alacak. caprazara formulunu giremedim pazar gunu icin.

Merhaba.
Ben Office 365 kullanmadığım için bende çaprazara fonksiyonu yok. Olsa bile daha önce de dediğim gibi formülün hangi personelin nasıl çalıştığını anlayıp işlem yapabilmesi için bir veriye ihtiyacı var. Yada Her personel için ayrı bir formül yazmanız gerekir ki bu işinizi epey bir zorlaştırır. Hangi personelin nasıl çalıştığını tabloda yada sayfanın bir yerinde belirtmeniz gerekir.

Birde tam anlamak için soruyorum.
Benim gönderdiğim formül zaten PERSONEL sayfasındaki değerlere göre hesaplıyor. Yani bu sayfadaki Saatlik ve Pazar çalışması için isediğiniz değerleri girince o değerlere göre hesaplıyor. Sadece 9 saatin üzerindeki çalışmayı dikkate almıyor. Ama buda sorun değil ek bir koşul eklenerek buda sağlana bilir.

Ayrıca fazla çalışmayı formül içerisinde tespit etmektense tabloda tespit edip oradan hesaplama yaptırsanız daha verimli ve kolay olur.

Ekte bir örnek çalışma paylaşıyorum. İnceleyiniz.

Çalışmada Pazar günleri saat olarak değil de yasaya uygun olarak gün şeklinde hesaplanıyor, ancak diğer günlerdeki çalışma saati toplama formülleri Pazar içinde kullanılabilir. Umarım faydası olur.

Ekli dosyalar

• Puantaj_Rev04.xlsb
    17.9 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Sagol hocam, bana biraz karisik geldi bu. office 365 olan biri bakabilirse?

hocam ben cozdum. sagolun. caprazara'yi bi sekil ekledim oldu

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri