• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Formulü Gizli Sütunlara da Uygulama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mcexrem

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
100
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar üstadlarım,

=SATIR()-SATIR($A$1) formülü ile alt alta sıralanmış satır numaranın olduğu satırlardan silinen olsa da sıra numaraları bozulmuyor. Satırları silmek yerine gizlenen satırlar olduğunda da uygulanabileceğimiz bir formül var mıdır acaba?

Çözüm
Merhabalar,
İbrahim Görgülü hocamızın da dediği gibi sorularınızı örnek dosya ile sormayınca deneme şansı olmuyor sorular anlaşılmıyor. Ama yine de aşağıdaki gibi deneyebilirsiniz. A sütununa sıra numarası yazdığınızı ve B sütununda da verilerinizin yazıldığını varsayıyorum. Bu formülü A2 ye yazıp aşağı sürükleyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

B sütununa veri yazılmayan hücreler boş gözüksün istiyorsanız da şöyle deneyebilirsiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Lütfen örnek dosya yükleyiniz yardımcı olalım.

Merhabalar,
İbrahim Görgülü hocamızın da dediği gibi sorularınızı örnek dosya ile sormayınca deneme şansı olmuyor sorular anlaşılmıyor. Ama yine de aşağıdaki gibi deneyebilirsiniz. A sütununa sıra numarası yazdığınızı ve B sütununda da verilerinizin yazıldığını varsayıyorum. Bu formülü A2 ye yazıp aşağı sürükleyiniz.

Kod:

B sütununa veri yazılmayan hücreler boş gözüksün istiyorsanız da şöyle deneyebilirsiniz.

Kod:

Çözüm
Teşekkürler VetExc hocam,
Dosyamın MAAŞ LİSTESİ sayfası A sütunundaki Gizli sütunları telefonumdan görünür yapıp formülünüzü uyguladım ancak satırları gizlediğimde satır numaralarındaki sıralama bozuluyor.

Selamlar,

Yanlış anlamıyorsam soruyu,
aralarda gizlenmiş ya da filtrelenmiş satırlar olsa da Sıra Numaralarının peş peşe gitmesi isteniyor
diye yorumluyorum...

Yani, resimdeki gibi yorumluyorum soruyu...

1665926942385.png

Bu durumda
A4 hücresine
=ALTTOPLAM(103;KAYDIR($B$4;SATIRSAY($B$4:$B4)-1; ))
formülünü yazın.

A5 hücresine ise
=EĞER(ALTTOPLAM(103;KAYDIR($B$4;SATIRSAY($B$4:$B5)-1; ));MAK($A$4:A4)+1;"")
formülünü yazın ve aşağıya doğru kopyalayın...

Not : Sanıyorum, eklenen dosya özel bilgiler içermekte.. Kaldırılması UYGUN olacaktır...

Bu arada belirtmeliyim ki
VetExc formülü de çalışmaktadır. Ve çok daha pratik bir çözümdür.....

Manuel olarak gizlenmiş satırlar olması durumu da göz önüne alındığında
3 parametresini 103 olarak değiştirirsiniz...

yani =ALTTOPLAM(103;$B$2:$B2)

Sayın 52779 Alttoplam işlevinde manuel olarak gizlenenler ile normal filtreliler arasındaki ayrıntıdaki 3 ve 103 parametreleri hakkında bilgilendirme için teşekkürler.

Ben teşekkür ediyorum...

ALTTOPLAM işlevini hep, filtreli sayfalardaki işlemlerde kullanmıştım. Şimdi, 365 ile bu işleve hemen hiç gerek kalmadı bende..

Sayenizde de Çok Pratik bir çözüm öğrenmiş oldum...
Teşekkürlerimle....

Telefondan yüklediğim için özel dosya hazırlayamadım. Dosyayı deneyemedim ama cevaplardan anladığım kadarıyla işlem başarılı. Yarın deneyebilirim ama konu kapatılmasın lütfen.
Dosyanın silinmesini de rica ediyorum

VetExc hocamın =EĞER(B2="";"";ALTTOPLAM(103;B$4:B4)) formülü ile işlemi tamamladım. Kendisine ve emeğine geçen 52779 hocama da 103 yardımı için ayrıca teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri