• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Formülde Revize Aylara Gün Sayısı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yasar PİSKİN

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
95
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
EK'te ki çalışmada B sütunundaki oklar ile aylar değişmekte ve o aya ait gün sayısı ve puantaj bilgileri ortaya çıkmaktadır. Ben AK sütunundaki formülü nasıl revize edeyim ki, ŞUBAT ayı 28 veya 29 olduğunda ve gün sayısı 31 aylarda dahi sonuç 30 olsun. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsm
    63.9 KB · Gösterim: 12
Merhaba,
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu formül hücredeki girişe göre verileri saymakta. Nasıl bir değişiklik olacak?

Formülün sonucu yıl ve aya göre, ŞUBAT ayı 28 veya 29 olduğunda ve gün sayısı 31 aylarda sonucu 30 olsun.

Veri girişini siz yapmıyor musunuz? 28 girin 30 girin....
"T"\"N"\"0"\"Y"\"B"\"RT" bu girişlere bakmadan ay sayısını versin mi istiyorsunuz?

Selamlar
Deneyiniz. Ama eğer zaten 30 olmasını istiyorsanız direk yazmanız daha doğru olmaz mı?

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Anladığım kadarıyla
Şubat 2021 yılında 28 çekiyor ve sonuç 28'den büyük olamaz. Nisan 30 çekiyor 30'dan büyük olamaz.
Deneyin
Kod:

Çözüm
Her durumda 30 olacak ise formüle ne gerek var.
Hücreye direk 30 yazın.

Her durumda 30 olacak ise formüle ne gerek var.
Hücreye direk 30 yazın.
Şu olabilir diye düşündüm, 28/29 veya 30 dan fazla olamaz ama işe gelmezde 12,15,21...n olabilir. Formül kurgusu ola uygun.

Şubat 2021 yılında 28 çekiyor ve sonuç 28'den büyük olamaz. Nisan 30 çekiyor 30'dan büyük olamaz.
Mali olarak ay 30 gün olduğundan 30' a eşitlemeye çalışılıyor sanırım.
Ama neden formül gerektiğini anlamadım.
TOPLA.ÇARPIM VE EĞERSAY tüm puantaj ihtimalleri toplanıyor.
mazeretsiz işe gelmez ise zaten atılır.
yani;
ay gün sayısı=puantaj toplamı
bu da 28,29,30,31 olduğunda 30 olsun isteniyor.
yani sonuç hep 30.
Ben mi anlayamadım?

Anladığım doğruysa,
CSS:

Son düzenleme:
İyi çalışmalar.

Geri