Çözüldü Formülü Yandaki Hücrelere Uygulama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

serdarock

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Şimdi benim yoğun veriye sahip bir excel tablom var. Bu verilerle trend (eğilim) formülü hesaplıyorum. ilk sütundaki verilere trend formülünü uyguluyorum fakat diğer sütunlara sağa doğru otomatik formülü doldur dediğimde formül diğer sütunlara uygulanmıyor. Çünkü her sütunun veri uzunluğu farklı.

Mesela B2'ye uygulanacak formülün sağ tarafta C2, D2,.... hücrelerine kopyalanması sırasında, ilgili sütunlardaki veri miktarının formül tarafından algılanmasını sağlayabilmek.

Bunu nasıl çözebilirim. Umarım anlatabilmişimdir.

Ek'te excel tablosunu paylaşacağım. İlk sütunda formülü uyguladım. Bunu diğer sütunlara uygulamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• DENEME.xlsx
    814.1 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Selamlar,

Formüllerdeki, Eğilim işlevinin hesaplama yapabilmesi için
Öncelikle koşulları söylemek isterim
1 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki veriler (sadece SAYILAR) arasında METİN ya da BOŞLUK olmamalı... Sayıların yazılı olduğu satırlar arasında METİN ya da BOŞLUK olması durumunda Eğilim işlevi #DEĞER hatası verecektir.
2 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki veriler dosyanızda olduğu gibi aynı satırdan başlamalı... Farklı satırlardan başlıyorsa, formülde başlangıç hücrelerini değiştirmek gerekecektir.
3 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki verilerin satır adetleri FARKLI olabilir.... Bu durum formüllerde ele alındı...

C2 hücresine...

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,439
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,

1 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki veriler (sadece SAYILAR) arasında METİN ya da BOŞLUK olmamalı... Sayıların yazılı olduğu satırlar arasında METİN ya da BOŞLUK olması durumunda Eğilim işlevi #DEĞER hatası verecektir.
2 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki veriler dosyanızda olduğu gibi aynı satırdan başlamalı... Farklı satırlardan başlıyorsa, formülde başlangıç hücrelerini değiştirmek gerekecektir.
3 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki verilerin SATIR adetleri FARKLI olabilir.... Bu durum formüllerde ele alındı...

C2 hücresine
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

C3 hücresine
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

formüllerini yazın....
** B2 : C3 aralığını seçin.
** Kopyala
** D2 : MG3 aralığını seçin
** Yapıştır

Dosyanız ektedir... İncelersiniz....

Ekli dosyalar

• DENEME.xlsx
    824.6 KB · Gösterim: 4
Çözüm

serdarock

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar,

3 - system_time_start ve NDVI kolonlarındaki verilerin SATIR adetleri FARKLI olabilir.... Bu durum formüllerde ele alındı...

C2 hücresine
Kod:

C3 hücresine
Kod:

formüllerini yazın....
** B2 : C3 aralığını seçin.
** Kopyala
** D2 : MG3 aralığını seçin
** Yapıştır

Dosyanız ektedir... İncelersiniz....
Çok teşekkür ediyorum. emeğinize sağlık. büyüksün üstad

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar