Çözüldü Form yapma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba. Bir dosya üzerinde fikir almak istiyorum. Konu form oluşturma üzerine. Oluşturulan form excelin üst satırında sabit duracak ve girilen veriler tablonun alt sütununa girecek. Biliyorum form özelliği bu. Ancak bu formu tabletden de açabilmek ve verileri tabletden girmek istiyorum. Şablon yaptım. Form yaptığımda form tuşuna basmam gerekli ki form açılsın. Sabitlemeyi bulamadım. Şimdi zor kısmından bahsedeyim. Formda düşey ara ve veri doğrulama var. Kod sayfasından kısa kod yazılarak ana kod ve ana koda bağlı veriler çekilecek. Ve bu verilerde tolerans değerlerini formdaki ad kısmında kullanmayı düşünüyorum bu mümkün mü bilmiyorum. İzlediğim videolardan biraz yol aldım. Kendi oluşturduğum form basit kaldı ve çok veri girmede yer kapladı. İstediğimi detayla duracak olursam: parça numarasını girdiğimde ana kodu nominal ağırlığı nominal ölçüleri ve girilecek ölçülerin olacağı bir çalışmayı form olarak yapmak istiyorum. Google formlardan mı yapsam bilemedim o daha kolay gibi gözüküyor. Neyse teşekkürler...

Çözüm
Merhaba.

Dosyayı siz kullandığınız için siz nasıl isterseniz o şekilde yardımcı oluruz.
Öneri olarak sadece deneyimlerimizi aktara biliriz.
1-) Excel sayfası üzerinde çalışacaksanız Veri doğrulama iyi bir çözüm ancak ad tanımlamanızda KAYDIR fonksiyonu kullanarak dinamik bir alan belirlerseniz daha iyi olur. Hatta AD Tanımla kullanırsanız aynı veriyi çalışmanızın her yerinde rahatlıkla kullana bilirsiniz.
Siz ='Ana Tablo 1'!$B:$B demişsiniz. Burada çift yazılan bir veri varsa onları da çift alır. Seçme kutusu Veri doğrulama, Benzersiz verilerden oluşmuş listelerdir. Amacı bu yani.
Ben çalışmalarımda Seçim yaptıracak isem, VR diye bir sayfa oluşturup tüm seçilmesini istediğim verileri buraya yazıyorum. AD tanımlamasıyla listeyi dinamik...

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
262
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Oluşturduğunuz dosyayı gönderirseniz onun üzerinden bakalım.
Şimdi biz kendimize göre yaparsak illaki başlıklar değişecek eksik kalacaktır. İki iş olmasın.

Excelin bazı kullanımları Makroları desteklemez. Tabletlerdeki Exceller makroyu destekliyor mu bilmiyorum. Makrolu bir dosya indirip deneyin.
Desteklemiyor ise Google formlar daha mantıklı olabilir. Tarayıcıdan çalıştığı için tabletlerde de formlar çalışacaktır.

İyi çalışmalar.

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
dosya ektedir

Ekli dosyalar

• Kontroller 2022.xlsx
    344.8 KB · Gösterim: 11

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.
Oluşturduğunuz dosyayı gönderirseniz onun üzerinden bakalım.
Şimdi biz kendimize göre yaparsak illaki başlıklar değişecek eksik kalacaktır. İki iş olmasın.

Excelin bazı kullanımları Makroları desteklemez. Tabletlerdeki Exceller makroyu destekliyor mu bilmiyorum. Makrolu bir dosya indirip deneyin.
Desteklemiyor ise Google formlar daha mantıklı olabilir. Tarayıcıdan çalıştığı için tabletlerde de formlar çalışacaktır.

İyi çalışmalar.
teşekkür ederim yardımlarınız için

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
262
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Sabit duracak Form ekranı hangi sayfa için düşünüyorsunuz belirtiseniz ona göre hazırlayalım.

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.
Sabit duracak Form ekranı hangi sayfa için düşünüyorsunuz belirtiseniz ona göre hazırlayalım.
Üst iki SATIR sabit form başlık ve veri girme için düşünüyorum. Girilen veriler verinin altındaki yapılan tabloya da olabilir veya yeni bir sayfada da alt alta oluşacak veri girişi de olabilir şimdilik aklımdaki bu şekilde. Dosyayı inceleyebildiniz mi?

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
262
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Ekli resimdeki gibi bir form işinizi görür mü ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı_01.PNG
    Ekran Alıntısı_01.PNG
    27.6 KB · Gösterim: 15

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
262
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Veri girişlerinde seçilmesi gereken veriler varsa, VR diye bir sayfa açalım. Başlıklar ile birlikte verileri buraya alt alta yazalım. Form da da bu alanları ComboBox a atarız böylelikle seçebilirsiniz, yanlış veri girişini yada farklı şekilde girişleri de engellemiş olursunuz.

Verilerinizde böyle özel istekleriniz olursa onları da belirtin. Düz formu şekillendirmek için önemli.

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Sizce hangi sayfadaki çalışma daha sağlıklı olur veri sayfası mı yoksa sayfa1 de sadeleştirme ye çalıştığım sayfa mı? Ayrıca yanlış giriş önleme için veri doğrulama denemesi yapmaya çalışıyordum. Elimden geldiğince.

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
262
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.

Dosyayı siz kullandığınız için siz nasıl isterseniz o şekilde yardımcı oluruz.
Öneri olarak sadece deneyimlerimizi aktara biliriz.
1-) Excel sayfası üzerinde çalışacaksanız Veri doğrulama iyi bir çözüm ancak ad tanımlamanızda KAYDIR fonksiyonu kullanarak dinamik bir alan belirlerseniz daha iyi olur. Hatta AD Tanımla kullanırsanız aynı veriyi çalışmanızın her yerinde rahatlıkla kullana bilirsiniz.
Siz ='Ana Tablo 1'!$B:$B demişsiniz. Burada çift yazılan bir veri varsa onları da çift alır. Seçme kutusu Veri doğrulama, Benzersiz verilerden oluşmuş listelerdir. Amacı bu yani.
Ben çalışmalarımda Seçim yaptıracak isem, VR diye bir sayfa oluşturup tüm seçilmesini istediğim verileri buraya yazıyorum. AD tanımlamasıyla listeyi dinamik olarak tanımlıyorum. Şöyle ki
=KAYDIR($A$2;0;0;EĞERSAY($A$2:$A$500;"<>")) formülü ile AD tanımlıyorum. Böylece listenin altına ekleme yapsam bile listeye yansıyor. Formül geliştirilebilir.

Bu işlem Form olursa ComboBox lar ile yapılıyor. Hatta daha gelşmişi. Örneğin bazıkoşullara uyanları ComboBox a yükle ve onlardan seçtir diyebilirsiniz. Ürün Kodlarının yanına Depoda var yada yok yazarsınız. Var olanları ComboBox a yüklersiniz böylelikle olmayan ürünlerden seçtirmezsiniz.

2-) ComboBox ları Excel sayfalarına da ekleye bilirsiniz, illaki Form şart değil. Kullanımları biraz değişiyor o kadar.
Excel sayfasındaki bir ComboBox a sayfada ismiyle veri yüklerken ComboBox1.ListFillRange = "VR!A2:A500" ile tanımlarsınız. Form üzerinde olursa ComboBox1.RowSource = "VR!A2:A500" olarak tanımlarsınız. Yine burada da şarta bağlı yüklemeler yapabilirsiniz. Şahsen ben Sayfada çözebiliyorsam form kullanımını çok tercih etmiyorum. Form kullanımını Excel çalışırken kasmasın diye tercih ediyorum. Veri sayım az ise, formüller ve VBA ile çözmeyi tercih ediyorum. Herkesin tercihi farklı olabilir tabi.

3-) Form kullanacaksanız öncelikle tam olarak işleyişin bir şablonunu çıkarmanız gerekiyor. Formdan şu verileri girecem, verileri buradan alıcam, verilerin özellikleri şöyle, Formda kaydedince şu işlemleri yapacak vs gibi. Ona göre kaç tane form olacak, Bu formlar hangi sırayla açılacak vs gibi durumları belirleyecekseniz. Daha sonra Veri giriş sırasını belirleyip TAB tuşuyla imlecin hangi sırayla gezeceğiniz belirleyeceksiniz. Buda Form üzerinde hangi verilerin olacağıyla ilgili. Başta tasarlamak lazım ki sonradan zorluklar yaşanmasın.

Excel sayfasında bir sütun ekleyince oraya bağlı formüller kendiliğinden değişir ancak VBA kodlama öyle olmuyor, sonradan eklenen bir sütun için tüm kodlamayı kontrol etmeniz ve revize etmeniz gerekiyor.

Bu nedenle öncelikle sizin, tam olarak ne istediğinizi oraya koymanız gerekli. Form kullanacaksanız bu formda hangi veriler olacak vs gibi konuları belirtmeniz gerekli. Sizin dosyanızda Ana Tabloda Parça No olarak geçen numaralar bir başka sayfada ürün Referans No başlığında seçiyorsunuz. ( Yukarıdaki Veri Doğrulama İşleminiz.) Bu gibi durumlar Form Veri etiketlerinin de belirleyicisi, ismi ne olacak, tam olarak nereden alınacak, bir sayfada bu başlığa yazılacakken diğer sayfada hangi başlığa yazılacak gibi sorular ortaya çıkartıyor.

Siz tam olarak isteklerinizi belirleye bilirseniz ona göre ilerleriz.

Örneğin: size gönderdiğim ilk ekran görüntüsündeki formu oluşturmanız sadece 2-3 saniyenizi alır. Çalışmanızdaki Veri sayfasındaki Başlıkları seçin. Form düğmesine basın Form hemen oluşur. Veri girişi de yapabilirsiniz. Excelin hazırladığı form olduğu için aşağıya doğru ve verilerin yerini düzenleyemiyorsunuz o kadar :);):):D Az olan başlıklarda tercih edilebilir.

Çözüm

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok güzel. Kaydır fonksiyonu yeni öğrendim. İlk çalışmamı liste sayfasında yapabildim. Combobox hakkında bilgim yok onu da öğrenmek isterim. Sayenizde araştırma yapacağım. Form kullanmayı şu sebepten istiyorum: tablette veri girişi yapıldığında çok veri bulmak ve girmek gittikçe zorlaşıyor.
Parça no çok olduğu için de makine no ya göre kaydır formülünde parça no miktarını azaltmak ve yanlış veri girişini önlemek niyetindeydim.
İlk çalışmamı veri sayfasındaki gibi başladım. Onun da zorluklar oluşturabileceğini düşünerek yeni bir çalışma yapmak istedim sayfa1 ikinci denememdi ancak doğru uygulama veri gibi olmalı. Şu an veri girişlerini her gün farklı dosya oluşturarak farklı kaydetten o veriyi farklı dosyada elle tekrar girilerek ikinci bir işçilik yapılıyor. Ben bunu kaldırmak hedefindeyim. O dosyayı da buraya eklediğim zaman daha anlaşılır olabilirim sanırım

Egöçen

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok güzel. Kaydır fonksiyonu yeni öğrendim. İlk çalışmamı liste sayfasında yapabildim. Combobox hakkında bilgim yok onu da öğrenmek isterim. Sayenizde araştırma yapacağım. Form kullanmayı şu sebepten istiyorum: tablette veri girişi yapıldığında çok veri bulmak ve girmek gittikçe zorlaşıyor.
Parça no çok olduğu için de makine no ya göre kaydır formülünde parça no miktarını azaltmak ve yanlış veri girişini önlemek niyetindeydim.
İlk çalışmamı veri sayfasındaki gibi başladım. Onun da zorluklar oluşturabileceğini düşünerek yeni bir çalışma yapmak istedim sayfa1 ikinci denememdi ancak doğru uygulama veri gibi olmalı. Şu an veri girişlerini her gün farklı dosya oluşturarak farklı kaydetten o veriyi farklı dosyada elle tekrar girilerek ikinci bir işçilik yapılıyor. Ben bunu kaldırmak hedefindeyim. O dosyayı da buraya eklediğim zaman daha anlaşılır olabilirim sanırım

Ekli dosyalar

• Başlangıç Frekansiyel Onay Formu (Güncel).xlsx
    462 KB · Gösterim: 17
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar