• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Filtreye göre bakiyeye formül

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

gy121

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
22
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkese hayırlı akşamlar. Tür kısmında gelir veya gideri seçince F sütunundaki bakiye için formül rica ediyorum. Filtre yapmayınca bakiye sorunsuz çalışıyor fakat, filtre yapınca bakiye bozuluyor. Bir formül varmıdır bunun için.

Ekli dosyalar

• Kasa gelir gider.xlsx
    13 KB · Gösterim: 3
Herkese hayırlı akşamlar. Tür kısmında gelir veya gideri seçince F sütunundaki bakiye için formül rica ediyorum. Filtre yapmayınca bakiye sorunsuz çalışıyor fakat, filtre yapınca bakiye bozuluyor. Bir formül varmıdır bunun için.
Bakiye toplamlarını mı istiyorsunuz? Filtrelendiğinde bozulan tam olarak nedir?

Bakiye toplamlarını mı istiyorsunuz? Filtrelendiğinde bozulan tam olarak nedir?
Evet hocam filtre yapınca ilk satırdan başlayarak toplanarak devam etsin. Filtre yapılmayınca gelir ise toplasın, gider ise çıkarılsın

Eğer + ve - yazdığınız sütunu test etmek yerine direkt giderleri eksi değer gelirleri + değer girerseniz ekteki dosyada olduğu gibi istediğiniz sonucu alırsınız

Ekli dosyalar

• Kasa gelir gider.xlsx
    11.5 KB · Gösterim: 3
Eğer + ve - yazdığınız sütunu test etmek yerine direkt giderleri eksi değer gelirleri + değer girerseniz ekteki dosyada olduğu gibi istediğiniz sonucu alırsınız
Hocam banka ekstresinden kopyala yapıştıŕ yapıyorum. Tek tek kaçırabilirim. Yine de öneriniz için teşekkürler. Formül olursa daha makbule geçer.

Filtre yapınca istediğinize uygun bir durum ancak ALTTOPLAM fonksiyonu kullanarak olur.
Son öneri yardımcı bir sütun oluşturun + ve - yazdığınız sütunu test ederek giderleri eksi değer almasını sağlayın, bu sütunu gizleyin, örnek dosyada kullandığım ALTTOPLAM fonksiyonunu bu sütuna uygulayın.

Filtre yapınca istediğinize uygun bir durum ancak ALTTOPLAM fonksiyonu kullanarak olur.
Son öneri yardımcı bir sütun oluşturun + ve - yazdığınız sütunu test ederek giderleri eksi değer almasını sağlayın, bu sütunu gizleyin, örnek dosyada kullandığım ALTTOPLAM fonksiyonunu bu sütuna uygulayın.
Hocam zahmet olmazsa dosyaya uyarlayabilirseniz çok memnun olurum.

Hocam dediğinizi yaptım ve yardımcı sütun açtım, bakiyeyi buradaki değeri baz alarak sizin alttoplam formülünü uyguladım.

Şöyle bir formül buldum eksi değere çevirmesi için

=EĞER(J5="Gelir";D5;-(D5))

Ekli dosyalar

• Kasa gelir gider.xlsx
    12.7 KB · Gösterim: 0
E ve G sütunundaki formülleri inceleyin D sütununu gizleyin.

Ekli dosyalar

• Kasa gelir gider (2).xlsx
    12 KB · Gösterim: 1
Çözüm
Alternatif olarak E sütununda + ve - yazmadan D1 hücresine yazılacak tek formül ile aşağıdaki gibi deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Alternatif olarak E sütununda + ve - yazmadan D1 hücresine yazılacak tek formül ile aşağıdaki gibi deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hocam ilk toplama en son satırdaki bakiyeyi verdi. Sondan başa gidiyor formül

Sn. gy121 yazdığımı okumamışsınız... Formül D1 hücresine yazın demiştim. Ayrıca E ve F sütunlarına da hiç gerek yok yani oraların olup olmaması da birşey değiştirmiyor o 2 sütunu da silebilirsiniz...

Formül bende çalışıyor sorun yok Resimde açıklama sütununda bile filtre çektim. Aidat ödemelerini kaldırdım filtreden.. Filtrelenen veriler arasında hem gelir bulunuyor hem gider.. Formül de K2 hücresinde yazılı oluşan sonuç resimde...

Screenshot_20240914_233023_Excel.jpg

Sn. gy121 yazdığımı okumamışsınız... Formül D1 hücresine yazın demiştim. Ayrıca E ve F sütunlarına da hiç gerek yok yani oraların olup olmaması da birşey değiştirmiyor o 2 sütunu da silebilirsiniz...
Hocam ben yüruyen bakiye için cevap aramıştım. Yanlış anlaşılma oldu herhalde. Alicimri hocamın yazdığı formülü uygulayacağım. Yine de teşekkürler

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri