• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Filtrelenen sütunlarda; formülle gelen boş hücreleri, en altta sıralamak.

Ahmet Bey

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
9
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
👋 Merhaba değerli hocalarım; Örnek dosyada, A2:A11 Arasındaki Veriler başlıklı A sütununu, filtre ile (Z→A) büyükten küçüğe ve (A→Z) küçükten büyüğe sıraladığımızda, boş olan hücrelerin, her zaman hep en altta olmasını istiyoruz. Zaten (A→Z) küçükten büyüğe sıraladığımızda bu oluyor. Ama bize gerekli olan, (Z→A) büyükten küçüğe sıralamasında bu olmuyor ve boş hücreler, haksız yere, en büyük değere sahip hücreler gibi algılanıp, tüm sayıların üstünde sıralanıyor.

Doğru sıralama sonucu aynen böyle olacak:
A2 Hücresi: 3,00
A3 Hücresi: 2,00
A4 Hücresi: 1,00
A5 Hücresi: 0,00
A6 Hücresi: -1,00
A7 Hücresi: -2,00
A8 Hücresi: -3,00
A9 Hücresi:
A10 Hücresi:
A11 Hücresi:

Ama bunu, şu koşullarda yapmamız gerekiyor:
1) Makro kullanmadan,
2) A2:A11 arasındaki verileri, başka bir hücreye, SIRALA FİLTRE vs. gibi fonksiyonlarla yapılacak formüllerle büyükten küçüğe sıralamadan,
3) Orjinal dosya, çok formül içeren, büyük bir dosya boyutunda olduğu için, çalışmaları çok fazla kasıp yavaşlatan Koşullu Biçimlendirmeyi kullanmadan,
4) Boşluk içeren hücrelerin satırlarını gizlenmeden,
5) A2:A11 arasındaki formülleri silip değiştirmeden,
Örneğin: =EĞERHATA(1/0;"") formülü ile sonucun boş gelmesi gerekirken, formülü =EĞERHATA(1/0;"0") olarak değiştirip, sonucun 0 olmasını sağlamak suretiyle de, istediğimiz doğru sıralamaya gitme seçeneğimiz yok. Çünkü, A2:A11 arasındaki veriler, pozitif ve negatif sayılardan oluştuğu için sonucun, haksız yere değer ataması neticesinde 0 çıkmasıyla oluşacak Z→A sıralamasında 0'ın, haksız yere negatif sayıların üstünde, A→Z sıralamasında da negatif sayıların altında yer alacağı için ve böylece diğer sayıların olması gereken sıralarda olmasına da engel olacağından dolayı, bu da bizi doğru sıralamaya ulaştırmıyor.

Ama bu 4.koşulumuzun şöyle bir istisnası var: (Z→A) büyükten küçüğe sıralamada, excel'in en küçük değer olarak algıladığı özel bir işaret varsa, bu formül ile gelen boşluk yerine, =EĞERHATA(1/0;"") o özel işareti kullanabilir ve bu ilginç sorunu halledebiliriz. Ama özellikle belirtmek isterimki, bu boşluk getiren çift tırnak arasında, kesinlikle, en altta listelenmesi için, büyük eksi değerli (-999.999.999 gibi) negatif sayılarda kullanamayız. Çünkü, doğru sıralanmasını istediğimiz bu hücre sonuçları, başka hücrelerin sonuçlarının hesaplanmasında da kullanılıyor. Dolayısıyla da doğru sıralama yapmak için, binlerce yanlış hücre sonucuyla, karşılaşmamak gerekiyor. Yani daha doğrusu, EĞERHATA formülü ile, negatif veya pozitif, hiçbir sayıyı, boş yerine getiremeyiz.

Herkesin sıkça karşılaştığı bu konuda, lütfen acil yardım edermisiniz değerli üstadlarım, şimdiden çok teşekkürler, saygılarımı sunarım.

Ekli dosyalar

• Filtrelenen sütunlarda; formülle gelen boş hücreleri, en altta sıralamak.xlsx
    10.2 KB · Gösterim: 10
Tabloya hiç dokunmadan YARDIMCI sütun kullanılarak yapmak bir alternatif.

Merhaba, belki işinize yarar, her ikisinde de boş hücreler altta kalıyor.

A dan Z ye sıralama

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Z den A ya sıralama

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Sayın Ahmet Bey,
Verinin Çokluğundan bahsediyorsunuz.
Sütun olarak ne kadar ?
Satır olarak ne kadar ?

Sayın Ahmet Bey,
Verinin Çokluğundan bahsediyorsunuz.
Sütun olarak ne kadar ?
Satır olarak ne kadar ?
Hepsi de filtre başlıklı 400 Sütun ve 10.000 Satırdan oluşan, toplam 15 Sayfa var hocam.
ne dersiniz hocam, başarabilirmiyiz sizce? Benim aklıma gelen tek şey, EĞERHATA ile hücreye boşluk yerine, hücreyi filtrelemelerde en alta indirecek özel işaretleri getirmek. Ama bu mümkünmüdür acaba bilmiyorum yani hocam.

maalesef formül kullanarak yapma şansımız yok hocam
Ahmet bey kriterlere bakılırsa oksijen ve hidrojen olmadan SU üretmek istiyorsunuz. Formül olmayacak, kod olmayacak, yardımcı sütun olmayacak demişsiniz bunlar olmadan istediğiniz sonuç olmaz. Olursa da SU olmaz.

"yardımcı sütun" OLMAZ denildi mi? ben kaçırdım o kısmı sanırım.

Ahmet bey kriterlere bakılırsa oksijen ve hidrojen olmadan SU üretmek istiyorsunuz. Formül olmayacak, kod olmayacak, yardımcı sütun olmayacak demişsiniz bunlar olmadan istediğiniz sonuç olmaz. Olursa da SU olmaz.
Hocam, daha önce dediğim, EĞERHATA ile hücreye, filtrelemede en alta gidecek özel karakter getirmenin yanında, bir de Filtreleme menüsünün içinde, Özel Sıralama... diye bir bölüm var ve sanırım excel bu önemli konuyu, bu menü bölümünden halletmemizi öngörmüş sanırım, fakat ben bu menülerde daha önce hiçbişey yapmadığım için, mantığını anlamadım yani bunları bilen hocalarımız da mutlaka çıkacaktık diye düşünüyorum hocam, saygılarımı sunarım.

"yardımcı sütun" OLMAZ denildi mi? ben kaçırdım o kısmı sanırım.
2) A2:A11 arasındaki verileri, başka bir hücreye, SIRALA FİLTRE vs. gibi fonksiyonlarla yapılacak formüllerle büyükten küçüğe sıralamadan,

Formül yok yardımcı sütun yok makro yok... Tek istenen durum özel sıralama menüsü ise daha önce açılan benzer konunuzu incelemenizde fayda var. Boşluk içern hücreleri koşullu biçimlendirme ile renklendirme yaparak sonra da çift koşullu özel sıralamaya tabi tutabilirsiniz.

Formül yok yardımcı sütun yok makro yok... Tek istenen durum özel sıralama menüsü ise daha önce açılan benzer konunuzu incelemenizde fayda var. Boşluk içern hücreleri koşullu biçimlendirme ile renklendirme yaparak sonra da çift koşullu özel sıralamaya tabi tutabilirsiniz.

✍️ Yukarıda linkini paylaşmış olduğunuz benzer konumuz hakkında, değerli SNNAY hocamızın, #11 ve #14 nolu bu mesajlarını da hatırlayıp dikkate alırsak, daha doğru yorumlarda bulunabiliriz diye düşünüyorum hocam:
SNNAY #11: "Bir defaya mahsus çalışıyor diğer sütunlardan herhangi birinde sıralama yaptırıldığında geçersiz oluyor"
SNNAY #14: "Arkadaşımızın istediği şekilde kalıcı bir çözümü sanırım ms office geliştiricileri ileride sunabilir."

Zaten yine aynı konu başlıklı paylaşımdaki, benim şahsen yazmış olduğum #11 nolu mesajda da, bu dediklerinizi bizzat deneyip, fakat maalesef istediğimiz sonuca ulaşamadığımızı da, böyle belirtmişiz: "Evet, filitredeki özel sıralama ayarından yaptığımız 2 şartlı sıralama, maalesef 1 defaya mahsus oluyor, sonra yapılan bu 2 şartlı sıralama ayarı yok oluyor hocam :("

Tüm hocalarımıza saygılarımı sunarım.

Geri