• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Filtre sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mana97

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
89
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba

2016 sürüm excelde aşağı satırlarda iken filtre açınca ekran sayfanın başına gidiyor. Bu ayarı nereden kapatabiliriz.

Çözüm
Merhaba

2016 sürüm excelde aşağı satırlarda iken filtre açınca ekran sayfanın başına gidiyor. Bu ayarı nereden kapatabiliriz.
Sn. mana97 demek istediğiniz özelliği Microsoft yetkilileri daha uygun olduğunu düşünerek koymuşlar. Konu ile ilgili linkin orjinali

Özetle :Filtre'ye tıklandığında imlecin sayfanın en üstüne çıkmasına imkan tanıyan bir özelliğin bulunmasının daha uygun olacağını anlıyoruz. diyorlar.
Ben de bu görüşü mantıklı buluyorum. Zaten filtreyi açmanızın bir sebebi var, bir filtreleme seçimi yapacaksınız değil mi. Excel de buna uygun olarak sizi tablonun başına yönlendiriyor ki seçim yapabilesiniz. Yoksa durup dururken niye filtre aç/kapa yapalım...
Otomatik Filtrelemeyi Devre Dışı Bırakın:

Filtrelemek istediğiniz veri aralığını seçin.
Veri sekmesine tıklayın.
Sıralama ve Filtre grubunda, Filtre butonuna tıklayın.
Otomatik Filtre seçeneğini Temizle'ye tıklayarak devre dışı bırakın.

Filtreleme seçeneklerini özelleştirmek için Veri sekmesindeki Sıralama ve Filtre grubundaki diğer düğmeleri kullanabilirsiniz.

Otomatik Filtrelemeyi Devre Dışı Bırakın:

Filtrelemek istediğiniz veri aralığını seçin.
Veri sekmesine tıklayın.
Sıralama ve Filtre grubunda, Filtre butonuna tıklayın.
Otomatik Filtre seçeneğini Temizle'ye tıklayarak devre dışı bırakın.

Filtreleme seçeneklerini özelleştirmek için Veri sekmesindeki Sıralama ve Filtre grubundaki diğer düğmeleri kullanabilirsiniz.
Otomatik filtrelemeyi nasıl devredışı bırakıcam ayarlar kısmından adres söyleyebilir misiniz ne tarafta

Sıralama ve filtreleme için klavye kısayolları​

Yapılacak işlemBasılan tuş
Sütun başlığındaki Otomatik Filtre açılan menüsünü kapatmaCtrl+Shift+L
Sütun üst bilgisinden Otomatik Filtre açılan menüsünü açmaAlt+Aşağı ok tuşu
En küçükten en büyüğe veya A’dan Z’ye doğru sıralamaAlt+A, S, A veya Alt+Aşağı ok tuşu, S
En büyükten en küçüğe veya Z’den A’ya doğru sıralamaAlt+A, S, D veya Alt+Aşağı ok tuşu, O
Sırala iletişim kutusunu açmaAlt+A, S, S veya Alt+H, S, U
Verileri değiştirdikten sonra sıralamayı yeniden uygulamaCtrl+Alt+L veya Alt+A, Y, 3
Renge göre filtreleAlt+Aşağı ok tuşu, I
Sayıya veya metne göre filtrelemeAlt+Aşağı ok tuşu, F
Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunu açmaAlt+H, O, I
KIRP işlevini kullanmaAlt+M, T ve ardından Aşağı ok tuşuyla KIRP'a geçin

Sıralama ve filtreleme için klavye kısayolları​

Yapılacak işlemBasılan tuş
Sütun başlığındaki Otomatik Filtre açılan menüsünü kapatmaCtrl+Shift+L
Sütun üst bilgisinden Otomatik Filtre açılan menüsünü açmaAlt+Aşağı ok tuşu
En küçükten en büyüğe veya A’dan Z’ye doğru sıralamaAlt+A, S, A veya Alt+Aşağı ok tuşu, S
En büyükten en küçüğe veya Z’den A’ya doğru sıralamaAlt+A, S, D veya Alt+Aşağı ok tuşu, O
Sırala iletişim kutusunu açmaAlt+A, S, S veya Alt+H, S, U
Verileri değiştirdikten sonra sıralamayı yeniden uygulamaCtrl+Alt+L veya Alt+A, Y, 3
Renge göre filtreleAlt+Aşağı ok tuşu, I
Sayıya veya metne göre filtrelemeAlt+Aşağı ok tuşu, F
Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunu açmaAlt+H, O, I
KIRP işlevini kullanmaAlt+M, T ve ardından Aşağı ok tuşuyla KIRP'a geçin
hocam yanlış anlaşıldı sanırım filtre nasıl yapılır biliyorum ben

Makro ile istediğinize benzer bir şeyler yapılabilir ancak dosyanızın yapısını görmek lazım.
Tablonuzun dışındaki bir hücreye tablonuzdaki uygun sütun için Alttoplam fonsiyonu uygulayıp
İlgili sayfanın Worksheet_Calculate olayında ActiveWindow.SmallScroll down:=ActiveCell.Row gibi kod ile

Makro ile istediğinize benzer bir şeyler yapılabilir ancak dosyanızın yapısını görmek lazım.
Tablonuzun dışındaki bir hücreye tablonuzdaki uygun sütun için Alttoplam fonsiyonu uygulayıp
İlgili sayfanın Worksheet_Calculate olayında ActiveWindow.SmallScroll down:=ActiveCell.Row gibi kod ile
Hocam dosya ile alakalı bir durum değil bildiğiniz herhangi bir listede örnek veriyorum A500 üncü satırdayım filitre aç diyorum ekran hoooop a1 hücresine gidiyor (Makro ile çözülebilir ancak makronunda sıkıntısı CTRL+Z yi iptal ediyor) ctrl z siz excel kullanmak çok riskli
daha önce 2019 versiyon kullanıyodum böyle bir sorun yoktu 2016 yükledim bu sıkıntı çıktı ayarı felan bilen biri varsa kapatiyim (2016 kullanan bir tek ben miyim :) )

Önerdiğim yöntem ile makro kullanmak CTRL+Z yi (Geri Al) iptal etmez.

Önerdiğim yöntem ile makro kullanmak CTRL+Z yi (Geri Al) iptal etmez.
Hocam siz isterseniz yinede yöntemi söyleyin ihtiyacı olan biri google üzerinden buraya gelince ihtiyacı karşılanmış olur en azından şahsım için bilgisayarda her açtığım yeni excelde makro uygulamak yolu uzatmak gibi bişe. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ben bi şekilde 2019 versiyon temin etmeye çalışayım 2016 sürümü ile alakalı bir sorun galiba insanın çalıştığı şirket pinti olunca böyle muhabbetlerle uğraşmak zorunda kalıyor insan halbuki 365 diye bir efsane var orada ama yooooook biz halaaa 2016 :) :)

Örnek dosyada A sütununda filtre uygulayın, görünen satırlardan birini seçin ve filtreyi kaldırın.
Not J1 hücresindeki formül, Worksheet_Calculate olayını tetiklemek içindir.

Ekli dosyalar

• dene.xlsm
    17.4 KB · Gösterim: 2
Merhaba

Sn. mana97 demek istediğiniz özelliği Microsoft yetkilileri daha uygun olduğunu düşünerek koymuşlar. Konu ile ilgili linkin orjinali

Özetle :Filtre'ye tıklandığında imlecin sayfanın en üstüne çıkmasına imkan tanıyan bir özelliğin bulunmasının daha uygun olacağını anlıyoruz. diyorlar.
Ben de bu görüşü mantıklı buluyorum. Zaten filtreyi açmanızın bir sebebi var, bir filtreleme seçimi yapacaksınız değil mi. Excel de buna uygun olarak sizi tablonun başına yönlendiriyor ki seçim yapabilesiniz. Yoksa durup dururken niye filtre aç/kapa yapalım.
Yine de size bir ipucu vereyim.
İmleç tabloda en başa geldiğinde ister bir filtre kriteri seçin, ister seçmeyin, kaldığınız hücreye dönmek için fareyi kullanmayın. Sadece ok tuşlarından birine basın. Hoop en son kaldığınız yerdesiniz.

Çözüm

Ben de bu görüşü mantıklı buluyorum. Zaten filtreyi açmanızın bir sebebi var, bir filtreleme seçimi yapacaksınız değil mi. Excel de buna uygun olarak sizi tablonun başına yönlendiriyor ki seçim yapabilesiniz. Yoksa durup dururken niye filtre aç/kapa yapalım.
Yine de size bir ipucu vereyim.
İmleç tabloda en başa geldiğinde ister bir filtre kriteri seçin, ister seçmeyin, kaldığınız hücreye dönmek için fareyi kullanmayın. Sadece ok tuşlarından birine basın. Hoop en son kaldığınız yerdesiniz.
Hocam mantıklı olmama sebebini hemen söyliyim bir şirketin yıllık bütçelerini hazırlıyorum mevzu sadece satırlar değil aynı zamanda sütunlar 5000 sütundan oluşan excellerde sürekli ekranın başa dönmesi kadar gıcık ve saçma bu durumu önce yaşamanız lazımki sonra mantıklı mı değil mi ondan sonra söyleyin :) Ayrıca bu excel sadece bir örnek onlarca böyle exceller ile uğraşıyorum o yüzden makro teklif etmeyin lütfen :)

Ekli dosyalar

• BÜTÇE TASLAK.xlsx
    460.1 KB · Gösterim: 2
Bir şekilde müdürü felan ikna edip 2019 satın aldırmam lazım başka çözüm yok gibi

Makro teklif etmedim. Sadece fare tekeri ile gitmeyin, bir ok tuşuna basın yeterli dedim.

tabloda en başa geldiğinde ister bir filtre kriteri seçin, ister seçmeyin, kaldığınız hücreye dönmek için fareyi kullanmayın. Sadece ok tuşlarından birine basın. Hoop en son kaldığınız yerdesiniz.

Sn Kuşdili nin önerisi en kolay ve uygun çözüm.​

İkinci ipucu: Çalışılan tabloyu zebra çizgili tablo haline getirirsek, filtre aç/kapa yapmakla ekran hiç kıpırdamıyor. İmlecin yeri hiç değişmiyor. Bunun için ekle menüsünden tablo butonuna tıklıyoruz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri