Çözüldü Farklı Düzen ve Formattaki Sayfalardan Standart Bir Database Yapmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar,

Elimde oldukça fazla xls uzantılı oluşturulmuş ve birbirinden farklı görünümlü dosyalar var. Farklı görünüm derken; satırlar kaymış var, sütunlar kaymış olan var, gereksiz açılmış satırlar var vs vs... Örneği aşağıdaki görselde mevcuttur...

Yapmak istediğim bu dosyaları tek tek açarak verileri en alttaki tablo haline getirmek...

Yardımlarınızı rica ederim.

1642519827556.png
1642519846467.png

Ekli dosyalar

• ATAK BLACKSTONE SP.xls
    34.5 KB · Gösterim: 5
  • ATAK ROCCA MAN.xls
    28 KB · Gösterim: 5
  • ATAK FANTASTICO.xls
    28 KB · Gösterim: 5
  • ATAK CHAMPION SP.xls
    25.5 KB · Gösterim: 5

CacaBey

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
111
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Merhaba arkadaşlar,

Elimde oldukça fazla xls uzantılı oluşturulmuş ve birbirinden farklı görünümlü dosyalar var. Farklı görünüm derken; satırlar kaymış var, sütunlar kaymış olan var, gereksiz açılmış satırlar var vs vs... Örneği aşağıdaki görselde mevcuttur...

Yapmak istediğim bu dosyaları tek tek açarak verileri en alttaki tablo haline getirmek...

Yardımlarınızı rica ederim.
Jeeday
Yapıla bilir mi diye bakarken bir uyum arıyordum. Bir kaç sorum var.
Birincisi ve en önemlisi kaç dosyadan bahsediyoruz?
İkincisi Ok işaretleri ile gösterilen yazılar hep kutucukların karşısında mı?
örnek olsun diye sarı renk ile renklendirdiğim gibi kutulardan taşan var mı?

Ekli dosyalar

• 1642528793436.png
    1642528793436.png
    41.1 KB · Gösterim: 8

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
CacaBey merhaba,
Çok fazla dosya var. VBA bilgim var, oldukça fazla kod yazıyorum. Bu dosyalar arasında ben uyum hiç bulamadım.
Gösterdiğin işaretlerde de hiç uyum yok. Örneğin; Bergamote satırındaki Fresh bazen boş olup bir alt satıra yazılmışta olabiliyor. Bazende o sağdaki veriler boşta olabiliyor. A sütununda bulunan "Top Note:" bile bazen bir alt satırda da olabiliyor. Sarı renkle boyadığın hücreye taşan oluyor.

İş yerinde benden önce çalışanlar dosyaları gelişigüzel kullanmışlar. Bu formatı sonlandırdım ve yeni bir tasarım verdim çalışanlara. Eski dosyalardan database oluşturmaya ve bu farklı formattaki dosyaları standart hale getirmeye çalışıyorum.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,861
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Top, Middle ve Base alanlarının karşında yer alan değerlerin arasında boş SATIR olma ihtimali var mi bahsettigim sey grup icinde bos satir olabilme ihtimali var mi
2. Olarak gruplar arasında boş SATIR olmama ihtimali var mi
3 gruplar her zaman aynı sutunda mi? Burada kast ettiğim mesela top, Middle ve Base aynı sutunda
Sahip oldukları değerler orta sütundakiler aynı sutunda
Son değerler aynı gurupta mi bu asını sutunda olma durumu aynı dosya içinde geçerli

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Top, Middle ve Base alanlarının karşında yer alan değerlerin arasında boş SATIR olma ihtimali var mi bahsettigim sey grup icinde bos satir olabilme ihtimali var mi
3 gruplar her zaman aynı sutunda mi?
1. Grup içinde boş SATIR belki var olabilir... O kadar çok dosyaya bakmadım...
2. Gruplar arasında bazen boş SATIR var bazen yok. Bilinçsiz SATIR eklemişler bazı dosyalara...
3. Gruplar hep aynı sütunda değil. Gelişigüzel sütun ekleyip kaydırdıkları olmuş...

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
3 gruplar her zaman aynı sutunda mi? Burada kast ettiğim mesela top, Middle ve Base aynı sutunda
Sahip oldukları değerler orta sütundakiler aynı sutunda
Son değerler aynı gurupta mi bu asını sutunda olma durumu aynı dosya içinde geçerli
Tam anlayamadım

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Kod sonuna "başarılı olarak aktarılan dosyaları başka klasöre taşıma" seçeneği ekleyeceğim. O şekilde başarılı olan dosyalar filtrelenecek ve geriye başarılı olmayanlar kalacak. Taaa ki hiç dosya kalmayana kadar kafa patlatacağım :)

CacaBey

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
111
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
CacaBey merhaba,
Çok fazla dosya var. VBA bilgim var, oldukça fazla kod yazıyorum. Bu dosyalar arasında ben uyum hiç bulamadım.
Gösterdiğin işaretlerde de hiç uyum yok. Örneğin; Bergamote satırındaki Fresh bazen boş olup bir alt satıra yazılmışta olabiliyor. Bazende o sağdaki veriler boşta olabiliyor. A sütununda bulunan "Top Note:" bile bazen bir alt satırda da olabiliyor. Sarı renkle boyadığın hücreye taşan oluyor.

İş yerinde benden önce çalışanlar dosyaları gelişigüzel kullanmışlar. Bu formatı sonlandırdım ve yeni bir tasarım verdim çalışanlara. Eski dosyalardan database oluşturmaya ve bu farklı formattaki dosyaları standart hale getirmeye çalışıyorum.
Kutuların içerisini bulup veriyi alabilirim ama sağda bir uyum olmadığı için beni aşar.
Üstatlarda bir baksınlar.

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,861
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Şablon olmazsa biraz zor
Diyelim ki tek tek tüm dosyalardan recordset ile verileri aldık tabloda kayıtlar arasında ileri geri giderek Top, Middle ve Base değerlerini tek tek bulduk
Top olan satırı bulduk sütun sütun ilerleyip boş olmayan sutunu da bulduk bir önceki kayda gidip önceki satırın, sonraki kayda gidip sonraki satırın ilgili sutunda verileri almak mümkün ama bunun için bile en azında tüm kitaplarda Top Base ifadesinin doğru girilmiş olmasi arada boş satırın falan olmaması gerek
Kabaca bir şablon olustursak bile tüm dosyaları tek tek kontrol etmeden verilerin doğru alındığından emin olamazsınız

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Ben bir yol denedim, oldu fakat her dosya için manuel bir işlem yaptırmam gerekir ve çok vakit alıyor...

Her verinin soluna referanslar ekledim. "Find" ile bu referansları buldurup sağındaki verileri düzenleyebiliyorum. Bu başarılı oldu fakat binlerce dosyayı açıp bu referansları yazmak oldukça sıkıcı ve zaman alıcı...

1642532298516.png

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Şablon olmazsa biraz zor
Diyelim ki tek tek tüm dosyalardan recordset ile verileri aldık tabloda kayıtlar arasında ileri geri giderek Top, Middle ve Base değerlerini tek tek bulduk
Top olan satırı bulduk sütun sütun ilerleyip boş olmayan sutunu da bulduk bir önceki kayda gidip önceki satırın, sonraki kayda gidip sonraki satırın ilgili sutunda verileri almak mümkün ama bunun için bile en azında tüm kitaplarda Top Base ifadesinin doğru girilmiş olmasi arada boş satırın falan olmaması gerek
Kabaca bir şablon olustursak bile tüm dosyaları tek tek kontrol etmeden verilerin doğru alındığından emin olamazsınız
Bazı dosyalarda "Top Note:" ve altındakiler silinmiş olabilir...

halily

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,861
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Yakında ortada hiç ilişki kalmayacak))

Ümit Bakacak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
884
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Yakında ortada hiç ilişki kalmayacak))
Ne güldüm yaa... Jeeday arkadaşımızın dosyaları free takılmayı seviyor demekki. :) :)
Maalesef hiçbir mantık ilişkisi olmazsa olmayan bir mantıkla formül yada kod yazamazsınız.

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Ne güldüm yaa... Jeeday arkadaşımızın dosyaları free takılmayı seviyor demekki. :) :)
Maalesef hiçbir mantık ilişkisi olmazsa olmayan bir mantıkla formül yada kod yazamazsınız.
Dosyalar benim değil ki. Bu iş ile ilgilenen departmanda 20 senedir çalışan kişilerin tuttuğu dosyalar bunlar. Ben işe dahil olduktan sonra hazırladığım makrolu dosya ile iş düzene girdi fakat eski dosyaların yeni formatları isteniyor. Durum bu... İşin çok zor olduğunun farkındayım.

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Ben bir yol denedim, oldu fakat her dosya için manuel bir işlem yaptırmam gerekir ve çok vakit alıyor...

Her verinin soluna referanslar ekledim. "Find" ile bu referansları buldurup sağındaki verileri düzenleyebiliyorum. Bu başarılı oldu fakat binlerce dosyayı açıp bu referansları yazmak oldukça sıkıcı ve zaman alıcı...

Ekli dosyayı görüntüle 4970
Bu yaptığım geliştirilemez mi?

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,689
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• Data.xlsm
    42.6 KB · Gösterim: 9

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Balta selam

Dosyanı denedim. Bu 4 sayfa için sıkıntısız çalışıyor. Şimdi yazdığın kodu inceliyorum ve genele yayacağım. Sonucunu bildiririm.

Ellerine, aklına sağlık...

Teşekkürler

Jeeday

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Balta merhaba,

Alttaki SATIR görseldeki durumda doğru veriyi vermiyor...

sut = S1.Cells.Find(What:="*", After:=SL.Cells(1, 1), SearchOrder:=xlByRows, SearchDirection:=xlPrevious).Column
1642594894183.png

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,689
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
S1.Cells ve SL.Cells farklı yazılmış.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar