Soru excelde sayfalar arası veri akışı VBA

abra

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar arkadaşlar,
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler excelde bir adet makroya ihtiyacım var ihtiyacımı kısa ve öz bir şekilde aşağıda belirteceğim
adımlardan önce kullanıcıdan bahsedeyim kullanıcı sadece exceli açıp sayfa "Step1-HAM DATA" sayfasına gidip üstü yeşil dolgu ile boyanmış stunların altlarını dolduracak daha sonra makro devreye girecek
1-makroyu çalıştırmak için bir adet buton

2-butona bastığımızda bir adet textbox çıkıp kullanıcıya iş plan grubu numarası sorsun

3- Daha sonra "Step1-HAM DATA" sayfasına giderek 4 ün altındaki malzeme kodlarını "Step2" deki sayfaya 4 ün altına getirsin fakat mükerer kod olmayacak yani EĞER 3 adet 40012001 kodu varsa sadece 1 tanesini getirecek daha sonra "Step1-HAM DATA" sayfasından 6 daki malzeme tanımlarınıda "step2" sayfasına

4-daha sonra 2. adımda aldığı iş plan grubu numarasına +1 ekleyip "Step2" sayfasında artarak devam eden plan grubu numaralarını versin
örneğin (başta sorulan iş plan grubu numarasını kullanıcı 135256 girdiyse step2 sayfasındaki iş plan grubu numarası 135257den başlayıp 135258, 135259 diye devam etmeli)
buna bağlı olarakda "Step1-HAM DATA"sayfasındaki malzeme kodları için oluşturulan iş plan grubu numaraları yerine oturmalı yani 1.sarı stun

5-Bazı Stabil değerler var ve bu değerler "Step1-HAM DATA" sayfasında 2-3-7 numaralı stunlar bu stunların satırlarıda doldurulan bilgi kadar dolu olmalı yani bir döngü söz konusu yanında satırların doluluğu kadar aşağıya inmeli
ayrıca 7 numaralı stundaki formülü EĞER say formülü ile yazmıştım malzeme kodunun mükererliği kadar işlem numarası veriyor 123 kodundan 3 adet varsa
1.ye 0010 \ 2.ye 0020 \3. ye 0030 diye işlem numarası veriyor

6. Son olarak "Step1-HAM DATA" sayfasındaki bilgileri Header ve Item dosya sayfalarına gerekli Stunların altına gelecek şekilde yerleştirmeli
Sadece 2 ufak bir detay var
A) "Header" sayfasına yerleştirdikten sonra "Step1-HAM DATA" sayfasındaki verileri malzeme kodlarında yinelenenleri kaldır demeli yani 4 stunundaki her malzeme kodunun 1 adet satırı olacak
B) "Item" sayfasında ise 5. adımdaki gibi stabil değerler var doldurduğu SATIR sayfasına kadar o stabil verileri aşağıya kopyalamalı stabil değerler 9-12-13 adlı stunlar dolguları olmayan stunlar

Dedi̇ği̇m gi̇bi̇ şi̇mdi̇den yardimlariniz i̇çi̇n çok teşekkürler bu dedi̇kleri̇mi̇ formül i̇le yazmiştim fakat kullanan arkadaşlar i̇ş arkadaşlarim ve çok hata yapiyorlar ve sonra bu veri̇yi̇ gösterdi̇kleri̇ programlarda veri̇yi̇ formül şekli̇nde aliyor bazen çok üzüyor bu durum ve 8-9 saatli̇k bi̇r zaman harcatiyor yapilan hata bu yüzden önemli şimdiden çoook çok teşekkür ederim

Bu Arada belirtmek istiyorum çokkkkk başarılı bir forum Daha önce hiç böyle bir excel forum sitesi görmemiştim

Ekli dosyalar

• MAKRO.XLSX
    46.2 KB · Gösterim: 7

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sayın abra;
her ne kadar işleyişi tam olarak bilmesem de bana göre kaydı biraz daha kolaylaştırmak hata oranını düşürmek için,
Bir user form ile işlemler devam etmeli, malzeme, malzeme tanımı gibi (sadece 2 örnek yazdım) sabit olabilecek değerler açılan kutudan seçilmeli. Dolayısıyla SABİT olan bu değerlerin ayrı bir sayfaya ön tanımlı kaydı gerekir. Bu değerler ön tanımlı sayfalardan kaydı alır kullanıcı sadece seçer. tabii olarak hata oranı düşer. Yazdıklarımı değerlendirin dönüş yapın

abra

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar adnan hocam user form olarak denemiştim dediğim gibi arkadaşlar exceli direk programa dosya yolunu göstererek okutuyor
user form kullandığımızda kullandıkları programlardan dolayı hata alıyorlardı makro denemesi yaptığımda herhangi bir problem çıkmamıştı

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sayın Abra gösterdiğim yolda ilerleyebildiniz mi. Yoksa başka formatta mı devam edeceksiniz

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,746
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
AKTAR butonuna basınız.

Ekli dosyalar

• MAKRO.xlsm
    56.8 KB · Gösterim: 6

Konuyu okuyanlar