Çözüldü Excel'de kelime sonunu silme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

egzelci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
merhabalar. bir iş için türkçede en çok kullanılan fiillerin yalın hallerini sıralıyorum. -mek veya -mak ile biten kelimelerin sonundaki -mek ve -mak kısımlarını silerek fiili yalın hale getirmem gerekiyor. ancak başında veya ortasında -mek veya -mak olan kelimelere dokunmak istemiyorum.
örneğin emeklemek fiilini emekle haline getirmem gerekiyor. ancak 'bul ve değiştir'i kullandığım zaman kelimenin başındaki mek kısmını da siliyor ve "e le" haline geliyor.
bunu nasıl yaparım?

Çözüm
Derim ki;
Çözüm: Aşağıdaki kodu bir modüle yapıştırıp çalıştırmak.
Açıklama: Sorunuzda sözcüklerin hangi sütunda olduğu belirtilmediğinden A sütununda olduğu varsayıldı.
Öneri: Cümleye büyük harf ile başlanır. Noktadan(.) sonra büyük harf ile başlanır ve Türkçe sözcüğü daima büyük harf ile başlar. :)
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Prometheus

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
47
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Derim ki;
Çözüm: Aşağıdaki kodu bir modüle yapıştırıp çalıştırmak.
Açıklama: Sorunuzda sözcüklerin hangi sütunda olduğu belirtilmediğinden A sütununda olduğu varsayıldı.
Öneri: Cümleye büyük harf ile başlanır. Noktadan(.) sonra büyük harf ile başlanır ve Türkçe sözcüğü daima büyük harf ile başlar. :)
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm

egzelci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
işe yaradı çok teşekkür ederim. daha sonradan kelimelerin son 3 harfini silmemin yeterli olacağı aklıma geldi ve aşağıdaki formülü kullandım. ancak formül hata verdi ve çalışmadı. sebebini bilmiyorum.
Kod:

Galapagos

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
340
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sağdan 3 harfi silmek YETERLİ ise ;

Kod:

ya da
Kod:

ya da

Kod:

Prometheus

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
47
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
...aşağıdaki formülü kullandım.....
Derim ki;
Genel VBA Makro Soruları başlığı altında sormuştunuz. VBA olarak yanıtladım.
Uyarı: Formül ile aynı işlemi yapmak için (-mek, -mak) ayrımını yapacak şekilde uzunca bir formül yazmak gerekir. Bu da sözcük sayınız fazla ise hesaplama süresini uzatır. Amiyane deyimle, bilgisayarı kasar. Sözcüklerin son üç karakterini silmek amacınıza uygun ise Sayın Galapagos'un önerdiği formüllerden birini kullanabilirsiniz.

egzelci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
herkese teşekkürler. Galapagos'un formülü de işe yaradı. vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim. sorun çözüldü. konu kilitlenebilir.

Prometheus excel'e başlayalı 3 gün olduğu için tam bilemiyorum o yüzden yanlış yere açmış olabilir. ama yazdığınız kod cidden çok işe yaradı. teşekkürler.​

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar