• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excelde aynı isimde olan hücrelerin karşısına aynı cevabı yazdırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

birsorumvar

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
3
Excel V
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar resimde gördüğünüz gibi aynı isim olan eşyalarda sadece renk farklı ama tarihleri aynı.
Ama ben sürekli tarihi yazmakla oyalanmak istemiyorum. A sütununda aynı isimdeyse c sütununa yazdığım tarihi diğerlerine de algılayıp yazsın istiyorum. Bu mümkün mü acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yani örnek verecek olursam 2.satırdaki aynayı 1.07.2023 yazdığımda 6. 7. ve 13.satırdaki ayna olanlara da aynı tarihi otomatik yazsın.

1691096626312.png

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    8.9 KB · Gösterim: 1
Çözüm
C2'de ancak sabit deger olabilir.
C3 de formül
=EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI(A3;$A$2:A2;0));"";İNDİS($C$2:C2;KAÇINCI(A3;$A$2:A2;0);1))
Bu formül eger yukarda ürün icin bir tarih bulursa, üstleniyor, yoksa bos birakiyor.
Formülü C3'e yazdiktan sonra asagi kopyalayabilirsiniz.

Simdi farkettim daha da kisasi. Yukardaki fomülü unutun
=EĞERHATA(İNDİS($C$2:C2;KAÇINCI(A3;$A$2:A2;0);1);"")
Yüklediginiz dosyada yok bu bilgiler

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    13.6 KB · Gösterim: 3
Yüklediginiz dosyada yok bu bilgiler
Yanlış dosya yüklemişim ama siz yine de denemişsiniz teşekkür ederim yenisini yükledim. Bunun tek bir sayfada yapılabilecek çözümü var mı acaba yeni bir sayfadan veri çekmeden olmaz mı? Yani ben tek bir excel dosyası üzerinde ilerlemek istiyordum o yüzden. Eğer formülü ile mi ilerlemek gerekir acaba

Ekli dosyalar

• deneme.xlsx
    9 KB · Gösterim: 1
C3 de formül
=EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI(A3;$A$2:A2;0));"";İNDİS($C$2:C2;KAÇINCI(A3;$A$2:A2;0);1))
Bu formül eger yukarda ürün icin bir tarih bulursa, üstleniyor, yoksa bos birakiyor.

Ekli dosyalar

• deneme (1).xlsx
    11.7 KB · Gösterim: 6
Son düzenleme:
Çözüm
C3 de formül

Tek bir değer olunca dediğiniz gibi aynı veriyor evet. Ama ayna dışında cam masa gibi diğer çeşitlenebilecek örnekleri bu formüle dahil etmek istersem nasıl olacak? ve veya formülleri ile de çok mu uzun olur işlem acaba

Bir ürün ilk defa yazilinca tarih bos kalir. Sizin 3. satirda cam var. C3'e bir tarih yazarsaniz, asagidaki bütün camlarda da o tarih gözükür.
Bu doger ürünler icin de gecerli. Ilk defa yazilinca bos kalir, sizin tarih yazmaniz gerekir. Daha sonra her seferinde o ürünün adi yazilinca yukarda verdiginiz tarih cikar.

Bir ürün ilk defa yazilinca tarih bos kalir. Sizin 3. satirda cam var. C3'e bir tarih yazarsaniz, asagidaki bütün camlarda da o tarih gözükür.
Bu doger ürünler icin de gecerli. Ilk defa yazilinca bos kalir, sizin tarih yazmaniz gerekir. Daha sonra her seferinde o ürünün adi yazilinca yukarda verdiginiz tarih cikar.
Tekrar denedim oldu evet çok teşekkür ederim

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri