• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel'de A4'ten büyük alanı seçip "tek bir sayfaya" PDF çıktısı alma nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

sanalgezgin

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba;

Bir excel çalışmam var. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi. Yazdırma alanı A4'ten oldukça büyük bir alan (5501mmx757mm). En son kullanılan sütun adı GL.

Amacım bu alanı seçip "tek bir sayfaya, yatay olarak" PDF çıktısı almak. Normal şartlarda fiziksel baskı almayacağım. Bunu nasıl yapabilirim?

Teşekkürler,

Ekli dosyalar

• 2024-09-16_14-50-08.png
    2024-09-16_14-50-08.png
    293.9 KB · Gösterim: 9
Merhabalar
yazdırılacak alanı seçip
normal yazıcı seçerken yazıcıyı pdf olarak seçip yazdırırsanız belgeniz pdf olarak kayıt edilir

Merhabalar
yazdırılacak alanı seçip
normal yazıcı seçerken yazıcıyı pdf olarak seçip yazdırırsanız belgeniz pdf olarak kayıt edilir

Merhaba;

Evet dediğiniz gibi oluyor ama birden fazla (101 adet A4 boyunda) sayfaya kaydediyor. Ben tek bir sayfa olsun istiyorum. Zaten fiziksel baskı almayacağım sorun olmayacak.

sayfa yapısından
1 sayfaya sığdır seçeneğini seçip uygulamak gerek ancak burda en fazla 10 oranında küçültülebiliyor

Ekli dosyalar

• 1726556333226.png
    1726556333226.png
    105.3 KB · Gösterim: 4
sayfa yapısından
1 sayfaya sığdır seçeneğini seçip uygulamak gerek ancak burda en fazla 10 oranında küçültülebiliyor

Evet, dediğiniz gibi bunu da gördüm. %10 yapıp

Aslında çözüm kağıt türünü özgürce seçebilmekten geçiyor ama sanırım öyle bir seçenek yok. Baskı ayarlarımı aşağıdaki gibi seçersem 3 sayfada baskı veriyor ama ben tek sayfa olsun istiyorum. Bunun için de A4'ten çok çok daha büyük bir kağıt türü seçmem lazım ki maalesef yok öyle bir seçim.

İlginiz için teşekkür ederim,

Ekli dosyalar

• 2024-09-17_10-03-17.png
    2024-09-17_10-03-17.png
    22.3 KB · Gösterim: 4
a3 deneye bilirsiniz dosya alanını bilemediğimiz için yeterlimidir
1726557129465.png

a3 deneye bilirsiniz dosya alanını bilemediğimiz için yeterlimidir
Ekli dosyayı görüntüle 28395

Yazdırma alanım 5501mmx757mm
A3 de denedim maalesef o da tek sayfaya düşürmedi. Fiziksel baskı almayacağım için "yazdırma alanı" (aslında adı yazdırma da olmamalı, doğrusu PDF'ye çevirme olmalı), sorun olmadan, özgürce, serbest sitil çevirebilmeliyiz. Dünden beri yabancı kaynaklarda dahil çözüm bulamadım.

AutoCAD'te mimari çizimleri PDF'ye tek sayfada çeviriyorlar. Onu nasıl yapıyorlar acaba?

çıktı almak istediğiniz alanı "Ekran alıntısı aracı" ile kopyalayın veya "printscreen" yapın. sonra başka bir sayfaya yapıştırın. "Görünüm" ve "sayfa sonu Önizleme" 'den A4 sayfasına sığdırın ve çıktınız alın ve pdf olarak ta kaydedebilirsiniz.

çıktı almak istediğiniz alanı "Ekran alıntısı aracı" ile kopyalayın veya "printscreen" yapın. sonra başka bir sayfaya yapıştırın. "Görünüm" ve "sayfa sonu Önizleme" 'den A4 sayfasına sığdırın ve çıktınız alın ve pdf olarak ta kaydedebilirsiniz.
Printscreen alınca yazılar okunmuyor. Yazdırma alanı çok geniş çünkü (5501mmx757mm).

Bu kadar büyük bir alanı 1 A4 sayfasına yazdırınca mikroskopla mı okuyacaksınız?
Çözüm olarak yapabileceğiniz eski fontlardan Small Fonts'u belgenize uygulayıp 3-4 punto boyutunu seçerek belge yazdırma alanını mümküm olduğu kadar küçültün. Bu şekli ile yatay bir sayfaya sığdırmayı deneyin. Hem sığma ihtimali hem okunabilirliği artacaktır.

Bu kadar büyük bir alanı 1 A4 sayfasına yazdırınca mikroskopla mı okuyacaksınız?
Çözüm olarak yapabileceğiniz eski fontlardan Small Fonts'u belgenize uygulayıp 3-4 punto boyutunu seçerek belge yazdırma alanını mümküm olduğu kadar küçültün. Bu şekli ile yatay bir sayfaya sığdırmayı deneyin. Hem sığma ihtimali hem okunabilirliği artacaktır

Fiziksel olarak yazdırmayacağım ki. PDF'ye çevireceğim ve istediğim kadar büyütme imkanım olacak.

atoykan hocanın dediği gibi puntoları küçülterek yazdırılacak alan boyutunu düşürüp deneyiniz. Sayfa boyutlarını ayarladığınızda 1 sayfaya sığacaktır
Fiziksel olarak yazdırmayacağım ki. PDF'ye çevireceğim ve istediğim kadar büyütme imkanım olacak.

Cevabı buldum. Şöyle ki;

PDF editör programı olarak PDF X-Change Editor kullanıyorum. Yazdırma ekranında "Microsoft print to pdf olarak kaydet" seçmek yerine "PDF X-Change Lite" seçtim. Bu sayede sayfa yapısına yeni seçenekler eklendi. Seçenekler arasında "ANSI E" vardı. Boyut olarak bana uygundu. Onu seçtim ve kaydet dedim. Tam istediğim gibi bütün tabloyu tek bir sayfaya PDF olarak yazdırdı.

Destek olan herkese teşekkür ederim,

Ekli dosyalar

• 2024-09-17_20-41-35.png
    2024-09-17_20-41-35.png
    39.9 KB · Gösterim: 4
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri