• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel Dosya Güvenliği Ataması Hakkında

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

RBozkurt

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
186
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Excel dosyasına C:\Users\kullanıcıadı kişiye göre şeklinde güvenlik eklenebilme imkanı varmıdır?

Örneğin;
ali.veli kullanıcı oturumu açıkken; C:\Users\ali.veli dosyayı açabilecek.
ahmet.veli kullanıcısı aynı PC'de oturum açsa bile açamayacak şeklinde bir güvenlik çalışması yapılabilir mi?

Etki alanına bağlı sistem olduğu için adı.soyadı kombinasyonu ile tüm PC lerde oturum açılmaktadır.

PC Adı yada HDD seri no düşündüm. Bu sefer de aynı pc de birden fazla oturum açılırsa o pcde herkez verilere ulaşabilecek.

Alternatif bir öneri varmıdır?

Çözüm
Kullanıcı adı ile kontrol yapabilirsin. Kullanıcı adı şu ise devam et değilse çık gibi. Örnek dosya ekleyin lütfen.

Kodlar içindeki "BURAYAYAZ" bölümünü değiştiriniz. Kullanıcı adı yazdığınız değer değilse uygulamadan atar.

Ek olarak kullanıcı adı doğruysa şifre ile girişte eklenebilir.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kullanıcı adı ile kontrol yapabilirsin. Kullanıcı adı şu ise devam et değilse çık gibi. Örnek dosya ekleyin lütfen.

Kodlar içindeki "BURAYAYAZ" bölümünü değiştiriniz. Kullanıcı adı yazdığınız değer değilse uygulamadan atar.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• deneme.xlsb
    14.4 KB · Gösterim: 2
Son düzenleme:
Çözüm
Örnek dosya hazır olmadığı için ekleyemedim.
Çok önemli değil, örnek varsa mevcut dosyama uyarlamayı yaparım.

Mantıklı gelen Login ekranı gibi olması.

Dosyayı açınca
PCde ki kullanıcı adı otomatikman login ekranında yazabilir.

Ben o kullanıcıya 123456 şifresini verdim mesela.
Şifre yazınca açılır.

Dosya başka PC de açılırsa kullanıcı adı farklı olacağı için şifreyi denese de açamaz gibi.

Veya yukarıdaki bahsettiğim şekilde sadece PCde ki kullanıcı aktif oturumdayken adı tanımlandı ise dosya açılır. Şifre vs şart değil. Dosyaya erişimin kısıtlı kişilerde olması lazım.

Örnek dosya hazır olmadığı için ekleyemedim.
Çok önemli değil, örnek varsa mevcut dosyama uyarlamayı yaparım.

Mantıklı gelen Login ekranı gibi olması.

Dosyayı açınca
PCde ki kullanıcı adı otomatikman login ekranında yazabilir.

Ben o kullanıcıya 123456 şifresini verdim mesela.
Şifre yazınca açılır.

Dosya başka PC de açılırsa kullanıcı adı farklı olacağı için şifreyi denese de açamaz gibi.

Veya yukarıdaki bahsettiğim şekilde sadece PCde ki kullanıcı aktif oturumdayken adı tanımlandı ise dosya açılır. Şifre vs şart değil. Dosyaya erişimin kısıtlı kişilerde olması lazım.
2 nolu mesaja bakınız.

Kod:

Merhaba himmgarip

Makroyu denedim problemsiz çalışıyor. Farklı PC'lerde de denedim.
Kullanıcı farklı ise açmıyor.

Aşağıdaki satıra birden fazla kullanıcı tanımı yapılabilir mi?

adi.soyadi
adi.soyadi2 gibi

If kullaniciadi = "BURAYAYAZ" Then ' TIRNAKLAR ARASINA KULLANICI ADINI YAZINIZ

if kullanıcıadi = "kullanıcı1" or kullaniciadi= "kullanıcı2" or kullanıcıadi = "kullanıcı3"............. then
şeklinde çoğaltabilirsiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri