Çözüldü excel de çokeğersay formulünü kullanarak büyük bi tablo doldurma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
vize ödevim için çokeğersay formulünü kullanarak aşşağıda gördüğünüz excel tablosunu doldurmam gerek hepsini tek tek yapmak istemiyorum bunun kolay bi yolu olması lazım nasıl yaprım bi fikir verirseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

• Vize-1 (1).xlsx
    839.2 KB · Gösterim: 27

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
SPOR ÇİZELGESİNİ VE MADALYA ÇİZELGESİNİ DOLDURMAM LAZIM

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba

Hangi aşamada takıldınız?
açıkçası ne yapıcağımı bilmiyorum sadece =çokeğersay() bunu yazmayı biliyorum ve hepsine tek tek yapmaya kalksam 100.000 tane değer girmem lazım sizce ne yaparsam kolay olur

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR
resim.jpg
Anladığım kadarıyla tek tek yazıyorsun resme iyi bak ! senin yazdığınla resimdeki farkı göreceksin. Sadece bir hücreyi böyle dolduruyorsun. Köşede + işareti olunca çift tıkla veya aşağıya kadar sürüklersen tüm kolonu doldurmuş olursun. Diğer hücreleride aynı şekilde yap $ işaretine dikkat et !

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Ekli dosyayı görüntüle 1354
Anladığım kadarıyla tek tek yazıyorsun resme iyi bak ! senin yazdığınla resimdeki farkı göreceksin. Sadece bir hücreyi böyle dolduruyorsun. Köşede + işareti olunca çift tıkla veya aşağıya kadar sürüklersen tüm kolonu doldurmuş olursun. Diğer hücreleride aynı şekilde yap $ işaretine dikkat et !
DEDİĞİNİ YAPIYORUM KÖŞEDE ARTI ÇIKINCA ÇİFT TIKLIYORUM HEPSİ AYNI DEĞERİ ALIYOR VİDEOLU Bİ ŞEKİLDE ATMA ŞANSIN VARMIYDI KARDEŞİM VEYA AYNI SENİN ANLATTIĞINI YAPAN YOUTUBE VİDEOSU ATABİLİRSEN ÇOK SEVİNİRİM

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR
DEDİĞİNİ YAPIYORUM KÖŞEDE ARTI ÇIKINCA ÇİFT TIKLIYORUM HEPSİ AYNI DEĞERİ ALIYOR VİDEOLU Bİ ŞEKİLDE ATMA ŞANSIN VARMIYDI KARDEŞİM VEYA AYNI SENİN ANLATTIĞINI YAPAN YOUTUBE VİDEOSU ATABİLİRSEN ÇOK SEVİNİRİM

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR
hala yapamıyorsan kodu yazdığın hücreyi kopyala aşağıya kadar yapıştır yaparak devam edebilirsin

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR
aynı değeri alıyorsan formülü yanlış yazıyorsun demektir. Spor çizelgesş B3 hücresine: =ÇOKEĞERSAY(YazOlimpiyatları[Ülke];A4;YazOlimpiyatları[Alan];"Atlama";YazOlimpiyatları[Madalya];$B$3)

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
tamamdır spor çizelgesini anladım madalya çizelgesinde aynı mantığı kullanarak yapamıyorum sizce onda nasıl bişey yapmalıyım

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
bu arada çok teşekkürler siz olmasanız boş teslim edicektim birde madalya çizelgesine uygun kod verirseniz benim yazdığım kodla olmuyor nedense

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR
=ÇOKEĞERSAY(YazOlimpiyatları[Ülke];A4;YazOlimpiyatları[Yıl];$B$2;YazOlimpiyatları[Madalya];$B$3)
Bronz madalya böyle diğerlerinide sen bul bak. Burada belkide hocaların vardır. Beni asarlar bak böyle kopya vermeye devam edersem

hayri

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Son olarak nasıl yazıldığını gösterseniz video şeklinde buradaki kod yazımını anlamadım

askan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,126
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Son olarak nasıl yazıldığını gösterseniz video şeklinde buradaki kod yazımını anlamadım
=ÇOKEĞERSAY(YazOlimpiyatları[Ülke];A4;YazOlimpiyatları[Yıl];$B$2;YazOlimpiyatları[Madalya];$B$3) bak kodu irdele ölçüt aralığı:Yaz olimpiyatları ülke A4(ölçüt1) hücresi A4 ü çıplak yazdık aşağıya doğru kopyaldıkca a4 olacak a5,a6,a7... yani ülke isimleri teker teker gelecek.2 Ölçüt aralığımız ne YIL, ölçüt2=1976 yılı bu değer sabit onun için bunu dolar işaretiyle sabitliyoruz ($B$2) yani her hücrede B2 ü görsün diye. 3. ölçüt aralığımız ne ? Madalya, bunun ölçütü nedir Bronz bronz heryerde sabitmi evet sabit o zaman $B$3 yazıyoruz. Alsana 3 ölçütlü bir saydırmaca sen formülün içine gir formülle konuş ve veya ise önermeleri ile tamamen mantıktır. Sonuçta bunları yapan insandır insanoğlunun mantığıyla işleyen mekanizmadır. Mantığını çözersen yapamıcağın yoktur. Kolay gelsin. (ha bu arada bende bu formülü hiç kullanmamıştım sayende ben de bu formül öğrenmiş oldum.)

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,703
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Aşağıdaki formülü B4'e yapıştırıp,
sağa ve aşağı doğru çoğaltın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Vize.xlsx
    839.4 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar