• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel-Access Ado ile güncelleme Hakkında

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba herkese sağlıklı günler dilerim.
Ado ile excelden access vertabanına kayıt yapıyorum fakat kaydı güncellemeyi beceremedim. CariListesinden güncellemek istediğim kaydı seçiyorum ve bilgileri Cari Kayıt ekranına getiriyorum fakat güncelleme olayındaki sorguyu beceremedim. Hata alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim. CariKodu alanım veritabanında metin olarak belirtildi çünkü cariler için "C" stoklar için "S" personel için "P" ön eklerini kullanmak isterim ilerde, bu yüzden bu alan metinsel, sayısal değil.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• liste.png
    liste.png
    21.6 KB · Gösterim: 5
  • güncelle.png
    güncelle.png
    16.5 KB · Gösterim: 5
  • VBA ADO - Kopya.zip
    105.6 KB · Gösterim: 3
update sorgusunu aşağıdaki şekle dönüştürüp çalıştırın
Başlıklarda türkçe harf olduğu için field isimlerini F1,F2 diye devam ederek kullanın
UPDATE [Cariler]
SET İl= TextBox_İl.Value, İlçe=TextBox_İlçe.Value ******yerine sayfadaki sıraya göre
SET F1= TextBox_İl.Value, F2=TextBox_İlçe.Value şekli ile yazın

WHERE CariKodu = '" & sira & "'"

SQLReplace = "UPDATE tblCalendar " & _
"SET tblCalendar.CountyCaseType = " & CountyCaseType & ", " & _
" tblCalendar.CaseNumber = " & CaseNumber & ", " & _
....

Adnan Hocam Tablo alan isimlerini güncelledim, CariKod alanım KısaMetin değiştirmedim aynı. Düznelemeye çalıştığımda aşağıdaki hatayı veriyor. Alanların Koddaki Sıraları ile tablo sırası aynı 9.alan Il 10.Alan Ilce.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    10.1 KB · Gösterim: 6
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    31.4 KB · Gösterim: 6
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    32.6 KB · Gösterim: 6
Son Halini paylaşıyorum.

Adnan Hocam Tablo alan isimlerini güncelledim, CariKod alanım KısaMetin değiştirmedim aynı. Düznelemeye çalıştığımda aşağıdaki hatayı veriyor. Alanların Koddaki Sıraları ile tablo sırası aynı 9.alan Il 10.Alan Ilce.

Kod:

Ekli dosyalar

• VBA PROJE - Kopya - Kopya.zip
    107.9 KB · Gösterim: 7
1669537704756.png
1669537728014.png1669537818008.png

Son eklediğiniz dosya sorunsuz çalışıyor, 1 nolu cariyi güncelledim.

Ekli dosyalar

• 1669537762987.png
    1669537762987.png
    6.3 KB · Gösterim: 4
  • 1669537763082.png
    1669537763082.png
    6.3 KB · Gösterim: 4
Maalesef bende güncellemiyor kafayı yedirecek bana ben 9 nolu caride işlem yapmıştım acaba dedim ilk numarayımı güncelliyor. Hayır bende hiç birini güncellemiyor. Aynı hatayı alıyorum. Siz nasıl oluyor da güncelleyebiliyorsunuz kafayı yememek mümkün değil. Listeden satırı seçiyorsunuz düzenle diyip seçtiğiniz satırı ekrana form üzerine alıp değişiklikleri yapıyorsunuz ve güncelle butonu ile kaydı güncelliyorsunuz işleyiş bu ama nasıl oluyor da bende hata veriyor.

Bende bu şekilde. ANTALYA olarak textbox değerinide gösteriyor ama burda kilit.
Hata veriyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    33.1 KB · Gösterim: 5
bendeki dosyada Textbox_İl İ ile yazılmış textbox adı siz düzenleme mi yaptınız I şeklinde. Textbox_İl ve İlçe isimlerini kontrol edin

dosyada problem yok gayet güzel update yapıyor. excel kısmını ekliyorum

Ekli dosyalar

• VBA_Ogreniyorum - ADO.xlsm
    70 KB · Gösterim: 8
Eğer hala sıkıntı duyuyorsanız sql ile update yapın

Eğer hala sıkıntı duyuyorsanız sql ile update yapın
Bendeki dosyada database deki alanlarıda il ve ilce şeklinde yeniden düzenledim. İlgili alanların textboxlarını sildim yeni baştan textbox forma alıp isimlerini TextBox_il ve TextBox_ilce şeklinde küçük harfle başlayacak şekilde yeniden kaydettim. Kodlarda ki ilgili alanlarıda keza hepsini küçük i ile başlayacak şekilde tekrar yazdım. Heryerde aynı. Ama yok yine aynı hata bendeki dosyada, şimdi sizin gönderdiğiniz dosyayı indirip deneyeceğim.

Ekli dosyalar

108.1 KB · Gösterim: 5
örnek ektedir

Ekli dosyalar

86.5 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Ben gerçekten sizdeki nasıl çalışıyor bende neden çalışmadı anlamış değilim. Sizden gelen şu anda bende çalışıyor. Benim son yüklediğim dosya sizde çalıştı mı rica etsem bir bakabilir misiniz. Aradaki Tek fark DB de, Büyük "I" harfli il ve ilçe alanları ile Form üzerindeki textbox isimlerindeki büyük "I" harflerini, küçük "i" harfi ile değiştirmiş olmam, gördüğüm kadarıyla.

ben değişiklik yapmadım

Son gönderdiğiniz dosya da çalışıyor sıkıntı yok..

Acaba
Kod:
burdaki yolu değiştirmediniz de başka bir access dosyasına mı bağlanıyor.

Başka bir örnek yaptım onda çalıştırdım. Ama bu dosyada bilmiyorum artık neyse gönderdiğiniz çalışıyor zamanınızı aldım Teşekkür ederim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri