• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Excel 3 Soru İçin Yardım

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

kpssteknik

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
21
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar excell ekte dosyada detaylı anlatım mevcuttur.

Soru 1 : Sayfa 1 yer alan tabloda adı soyadı girince sağ tarafından bulunan tüm sütünları doldurmadan 2. bir veri girilmesin yani isim yazılmasın tümünü doldurmasını zorunlu kılması.

Soru 2 : Sayfa 1 yer alan verildi olan kelimeleri sayfa 2 de yer alan zimmet formuna atsın yani sayfa 2 yer alan cinsi bölümüne verildi olan örnek Baret Verildi ise baret oraya yazsın.

Soru 3: Sayfa 3 yer alan kidem gününü 0 ile 6 ay olan kaç kişi 6 ay ile 1,5 ay olan kaç kişi var verileri bir yere yazması için hangi formül uygulayabilirim.

Detayları ek dosyada yükledim.

Ekli dosyalar

• örnek01.xlsx
    17.9 KB · Gösterim: 7

Soru 1 : Sayfa 1 yer alan tabloda adı soyadı girince sağ tarafından bulunan tüm sütünları doldurmadan 2. bir veri girilmesin yani isim yazılmasın tümünü doldurmasını zorunlu kılması.

Soru 2 : Sayfa 1 yer alan verildi olan kelimeleri sayfa 2 de yer alan zimmet formuna atsın yani sayfa 2 yer alan cinsi bölümüne verildi olan örnek Baret Verildi ise baret oraya yazsın.

Soru 3: Sayfa 3 yer alan kidem gününü 0 ile 6 ay olan kaç kişi 6 ay ile 1,5 ay olan kaç kişi var verileri bir yere yazması için hangi formül uygulayabilirim.

Merhabalar. Şuan çok yoğun olduğum için özel olarak ilgilenemiyorum lakin 1. ve 2. sorunun çözüm mantığı vba ile şu videoda var.
3. sorun ise de =çokeğersay formülü ile şartlı saydırma yapabilirsiniz.
Müsayit olan arkadaşlar da yardımcı olmaya çalışacaktır eminim.

1. Sorunuzun çözümünü vba Hazırlayarak dosyanın içerisinde yükledim. Makrolar devre dışı ise izin vermeniz gerekir. Şu an aktif olarak çalışıyor 2. ve 3. soruyu yapacak arkadaşlar bu dosyadan devam edebilirler.
Siz de 2. sorunuzun cevabını o videoyu izlerseniz güzel bir şekilde öğrenirsiniz @kpssteknik
Vaktim olmadığı için bu kadar yardımcı olabiliyorum.

1. Sorunun çözüm kodları aşağıda verilmektedir.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• örnek01.xlsb
    23.2 KB · Gösterim: 7
1. Sorunuzun çözümünü vba Hazırlayarak dosyanın içerisinde yükledim. Makrolar devre dışı ise izin vermeniz gerekir. Şu an aktif olarak çalışıyor 2. ve 3. soruyu yapacak arkadaşlar bu dosyadan devam edebilirler.
Siz de 2. sorunuzun cevabını o videoyu izlerseniz güzel bir şekilde öğrenirsiniz @kpssteknik
Vaktim olmadığı için bu kadar yardımcı olabiliyorum.

1. Sorunun çözüm kodları aşağıda verilmektedir.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Tamam Teşekkür Ederim VBA kodu Oldu 1. Sorum diğer soruları diğer arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Tamam Teşekkür Ederim VBA kodu Oldu 1. Sorum diğer soruları diğer arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Size yol gösteriyoruz hocam 2. sorunun cevabı için videoyu izlerseniz 4. 5. soruları sorup beklemenize de gerek kalmaz :)

2. soru da benden olsun.

Ekli dosyalar

• örnek01.xlsb
    26.4 KB · Gösterim: 3
Evet. VBA. Sayfa 2 kod bölüne yazılı olan kod.
3. soru da aşağıdaki gibidir. Formüllü.
1 yardımcı sütun kullanıldı.

Ekli dosyalar

• örnek01.xlsb
    27.3 KB · Gösterim: 5
Çözüm
@kpssteknik Usta böyle de olmaz ama aynı standartta kullansan buradaki arkadaşları da yormasan daha güzel olurdu.
Excel de VBA alana ve veriye bağlı olarak özel yazılır her dosyanda çalışan 1 kod olmaz çünkü kayıtlarınızı bir data sistemi oluşturmak yerine sayfaların rastgele içine rastgele düzende yapıyorsunuz. Bundan sebep 1. soruna verdiğim VBA kodları her sayfana özel yazılacak. Kodları inceleyip anlamaya çalışmanızı öneririm benim aynı kodu birden fazla sayfaya yazacak vaktim yok üzgünüm. size önerim sayfalarınızı bize attığınız şekildeki gibi uyarlayınız.

@kpssteknik Usta böyle de olmaz ama aynı standartta kullansan buradaki arkadaşları da yormasan daha güzel olurdu.
Excel de VBA alana ve veriye bağlı olarak özel yazılır her dosyanda çalışan 1 kod olmaz çünkü kayıtlarınızı bir data sistemi oluşturmak yerine sayfaların rastgele içine rastgele düzende yapıyorsunuz. Bundan sebep 1. soruna verdiğim VBA kodları her sayfana özel yazılacak. Kodları inceleyip anlamaya çalışmanızı öneririm benim aynı kodu birden fazla sayfaya yazacak vaktim yok üzgünüm. size önerim sayfalarınızı bize attığınız şekildeki gibi uyarlayınız.

Dediğinizi anladım vba kullanmasını bilmıyorum kullandığım dosyayı her zaman paylaşamıyorum malasef ona benzer örnek yapıp atıyorum ben vbadan excell formülleri bekliyordum açıkcası 1. ve 3. sorum tamamdır 2. soruyu başka yere uyguluyacağım için bunu excell formülü kullanırsam hangi kodları kullanmam gerek peki

@kpssteknik Formül ile bir sayfadan başka bir sayfaya sürekliliği olan veriler aktaramazsınız en basil yol ile eklediğim youtube videosuna bakınız veya arkadaşarın örneklerini kullanabilirsiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri