Çözüldü Enflasyon ÜFE TÜFE Endeksi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ciomxx

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Ekte paylaştığım dosya içinde "Enflasyon Veri Seti" isimli sheet içinde F, M, AA, AB ve AC sütunlarında dönem sonlarına göre tekrar eden hesaplama bulunmaktadır.
Hesaplamanın mantığı ilgili dönem açıklanan endeks verisini o dönemin başındaki değere bölünmesidir.
Bu alanda yer alan formülü dönem sonlarında düzeltmekteyim (grilenmiş alanlar). Acaba dinamik hale getirmek için offseti kullanarak nasıl bir fomülasyon yapabilirim diye sormak istemiştim.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• KUR.xlsx
    142.6 KB · Gösterim: 19
Çözüm
Selamlar,
F4 hücresine

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

yazın.
aşağıya doğru formülü kopyalayın.
Aynı zamanda F4 hücresine yazdığınız bu formülü M4 : M207 aralığına da kopyalayın.

Not : formülü KAYDIR işleviyle de yapabilirsiniz
Şöyle ki,

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Fakat ben, KAYDIR işlevi VOLATILE (Oynak, geçici, uçucu) bir işlev olduğundan, yani sayfada herhangi bir hücrede herhangi bir değişiklik yaptığınızda (hücreyi sil bil yaptığınızda) sayfayı yeniden hesaplayacağından, fazla satırlı / kolonlu sayfalarda bu işlevi kullanmayı tercih etmediğimden İNDİS işlevini yazdım.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,355
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,
F4 hücresine

Kod:

yazın.
aşağıya doğru formülü kopyalayın.
Aynı zamanda F4 hücresine yazdığınız bu formülü M4 : M207 aralığına da kopyalayın.

Not : formülü KAYDIR işleviyle de yapabilirsiniz
Şöyle ki,

C#:

Fakat ben, KAYDIR işlevi VOLATILE (Oynak, geçici, uçucu) bir işlev olduğundan, yani sayfada herhangi bir hücrede herhangi bir değişiklik yaptığınızda (hücreyi sil bil yaptığınızda) sayfayı yeniden hesaplayacağından, fazla satırlı / kolonlu sayfalarda bu işlevi kullanmayı tercih etmediğimden İNDİS işlevini yazdım.

Çözüm

ciomxx

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2016 EN
Konuyu Başlatan
İlgi ve alakanız için teşekkür ederim, formülünüz işe yaramaktadır.
Saygılarımla.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar