Çözüldü Ekli dosyada "4. BÖLGE MİHVER" sayfasına kırmızı renkte yeni tren kilometre ve parkurları ekledim, ancak "sayfa 1" deki "Guzergah.1" ve "Guzergah.2" a

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar, Ekli dosyada "4. BÖLGE MİHVER" sayfasına kırmızı renkte yeni tren kilometre ve parkurları ekledim, ancak "sayfa 1" deki "Guzergah.1" ve "Guzergah.2" açılır listesine getirtemedim, bu güzergahları da getirtmek mümkünmüdür. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Tren Ücretleri - 09.xlsx
    223.8 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Dosyayı şöyle düzenledim.
1 - Veri Tablonuza en soldan 1 kolon ekledim. Bu kolon SADECE Hat isimlerinin yazılmasına ayrıldı.

2 - Veri Tablonuza satır ekle / çıkar (4. satır HARİÇ) yapabilirsiniz. Aşağıya doğru doldurmaya devam edebilirsiniz.
Bu Veri Tablonuza göre Dinamik Alanlar ad tanımlamalarıyla oluşturuldu.
Sizin formüller üzerinde yapacağınız herhangi bir işlem yok...

3 - Veri Tablonuzda, KIRMIZI ile METİN şeklinde Metre değeri yazanlar için hemen sağlarına SAYI karşılıklarını yazdım. Bu değerleri isterseniz KIRMIZI ların yerine kopyalayabilirsiniz ya da silebilirsiniz....

4 - Sorgulama sayfasında,
a - Liste Sıra No ve Hat isimleri Formüllerle getirilmekte....
--- 100 satır olarak...

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Dosyayı tekrar düzenleyerek ekledim, bu dosyada sorun "Mesafe" sonucunu getirmiyor

Ekli dosyalar

• Mesafe cetveli (2).xlsm
    73.3 KB · Gösterim: 4

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,439
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hesaplamaması gayet normal.
KIRMIZI yazılan Metrelerin hiç birisi SAYI değil. 12+97 gibi yazılınca tıpkı Ali, veli... gibi bir METİN olmakta...
Bu durumda,
** Ya, KIRMIZI yazılanları AYNI Siyah yazılan Metreler gibi SAYI yazmak gerekir.
** Yok KIRMIZI lar olduğu gibi kalsın denilirse de, Mesafe formülünü biraz uzatıp bunları formül içerisinde sayıya çevirmek gerekir....
Hangisini tercih edersiniz....

Ben, önceki cevabımda, tabloyu STANDART ve SABİT bir tablo olarak değerlendirip Dinamik alan gibi yapmayıp Sabit Alan olarak formüle ettim...
Şimdi görüyorum ki tablo dinamik....

Bu tabloya, ara satırlarda SATIR ekleyip veri ekleme, ya da, listenin son boş satırlarına veri girilecek mi?
EĞER girilecekse, tabloyu dinamik yapmak ve bunun için de ad tanımlamaları kullanmak gerekecek... Dolayısıyla siz tabloda veri girdikçe ya da SATIR ekle / çıkar yaptıkça formüllerde değişiklik yapmanıza gerek kalmayacak...

Kararınıza göre, son düzenlediğiniz dosyayı düzenleyeceğim.....

Bir önemli olay da,
Açılır Listeler kullanılacağı için ve de seçim yapılacağı için
Gerek HAT isimleri, diğer HAT isimleri arasında TEKRARSIZ (yani BENZERSİZ)
** Ve gerekse, Hatlara ait Güzergah isimleri de birbirleri arasında TEKRARSIZ olmalı.... (Yani SAMSUN hattına ait varsayalım 10 Güzergah olsun. Bu 10 Güzergah ismi de birbirine göte TEKRARSIZ olmalı... Örnek verirsek 1 den fazla 19 Mayıs olmamalı. bu durumda 19 Mayıs_1, 19Mayıs_2 gibi birbirlerinden ayrıştırılıp Benzersiz yapılmalı.... Aksi halde hangisini seçeceğinize karar vermek zor ve bunları listede buldurmak için de açılır liste yerine başka nesne kullanmak gerekecek...)

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,439
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Dosyayı şöyle düzenledim.
1 - Veri Tablonuza en soldan 1 kolon ekledim. Bu kolon SADECE Hat isimlerinin yazılmasına ayrıldı.

2 - Veri Tablonuza SATIR ekle / çıkar (4. SATIR HARİÇ) yapabilirsiniz. Aşağıya doğru doldurmaya devam edebilirsiniz.
Bu Veri Tablonuza göre Dinamik Alanlar ad tanımlamalarıyla oluşturuldu.
Sizin formüller üzerinde yapacağınız herhangi bir işlem yok...

3 - Veri Tablonuzda, KIRMIZI ile METİN şeklinde Metre değeri yazanlar için hemen sağlarına SAYI karşılıklarını yazdım. Bu değerleri isterseniz KIRMIZI ların yerine kopyalayabilirsiniz ya da silebilirsiniz....

4 - Sorgulama sayfasında,
a - Liste Sıra No ve Hat isimleri Formüllerle getirilmekte....
--- 100 SATIR olarak formüller aşağıya doğru kopyalandı. Gerektiğinde aşağıya doğru kopyalayarak çoğaltabilirsiniz...
--- Bu hat isimleri listesi ad tanımlamasıyla dinamik alan olarak oluşturuldu ve açılır listeye referans olarak verildi.
b - Hat seçimi yapıldığında, seçilen hata ait güzergahlar da formülle listelenmekte...
--- Formülün rahat çalışabilmesi için 2 adet parametre bu sayfaya yazıldı ve bu parametreler formülde kullanıldı...
--- 200 SATIR olarak formüller aşağıya doğru kopyalandı. Gerektiğinde aşağıya doğru kopyalayarak çoğaltabilirsiniz...
--- Bu güzergah isimleri listesi ad tanımlamasıyla dinamik alan olarak oluşturuldu ve açılır listelere referans olarak verildi.
c - Güzergah seçimleri yapıldığında, Metre karşılıkları, Veri Tablonuzdan formüllerle getirilmekte. Bu metre karşılıkları METİN de olsa, SAYI da olsa hemen sağ taraflarında SAYI karşılıkları formülle yazdırıldı.
d - Yazılan bu sayı karşılıkları formülde kullanılarak, Mesafe hesaplanıyor.

Sonuçta,
Tarafınızdan yapılacaklar
** Verilerinizi kurallara uygun olarak veri tablonuza girmek. (Kurallar Veri Tablosu A1 hücresinde açıklama notu ile yazıldı)
** Sorgu sayfasında da seçimlerinizi yapmak.
** Gerekmesi durumunda da sorgu sayfasındaki liste formüllerini aşağıya doğru kopyalayarak çoğaltmak...

Düzenleme : 28.11.2021 12:55
5 No lu mesajda istenilen, C sütununa gelen işyerleri Kilometrelerinin, D sütunundaki karşılıklarına yazdırılması işlemi yapıldı ve eski dosya kaldırılarak yeni dosya eklendi....

Ekli dosyalar

• Mesafe cetveli (2).xlsm
    103.1 KB · Gösterim: 6
Son düzenleme:
Çözüm

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
39
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar, bu listeler her altı ayda bir güncelleniyor, listeler Yolcu Trenlerinin ray üzerinde hangi Km. ne kadar hızla gideceği, hangi km. lerde duracağını belirliyor, çok önemli ve sürekli değişkendir. Sizin bu yaptığınız uygulama benden sonrakilere de ilham ve yarayışlı olacaktır İnşaallah Teşekkür ederim. Bu işi yapan görevli şef arkadaş unvan alarak başka göreve atandığı için iş bana aniden geldi, bu nedenle değişiklik yapıyorum. C sütununa gelen işyerlerinin Kilometreleri karşılarına D sütununada gelebilirmi.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,439
Excel Versiyonu
Office 365 TR
C sütunundaki işyerlerine ait kilometreler D sütununa yazdırıldı.
4 no lu mesajdaki eski dosya kaldırılarak yeni dosya eklendi...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar