• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü EĞER içinde Düşeyara yada Dizi Kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
300
Excel V
Office 2024 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.
Ekli dosyamda
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Formülü ile Koşullara bağlı olarak mesai hesaplamaya çalışıyorum.
Daha önce aynı dosya üzerinde başka bir sorumda olmuştu.

Hesaplama Mantığım Şöyle;
Puantajda giriş ve çıkış saatlerini yazdığımda,
Eğer tarih Pazar gününe denk geliyorsa belirttiğim koşula göre mesai saatini buluyor
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Eğer tarih Resmi Tatil Tarihine denk geliyor ve Y ( Yarım gün Tatil değilse ) ise koşula göre mesai saatini buluyor
Kod:
Eğer tarih Resmi Tatil Tarihine denk geliyor ve Y ( Yarım gün Tatil ise ) ise koşula göre mesai saatini buluyor
Kod:
Eğer tarih hafta içi ise hata veriyor. halbuki belirttiğim koşula göre hesaplama yapması gerekiyor.
Kod:

Nerede yanlış yapıyorum bulamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Esenlikler dilerim.

Ekli dosyalar

• 2023_Puantaj_20230923_Rev1.xls
    86 KB · Gösterim: 8
Merhaba
63 kişi incelemiş ama çözüm bulabilen yok mu ?

Kod:

Düşeyara yerine İndis i kullandım ancak yine olmadı. Çalışmalarım devam ediyor.

Ayrıca aklıma takılan bir şey var, denedim ama bende olmadı.
Düşeyara formülünde alanı AdTanımlamasıyla tanımlaya bilir miyiz. Dosyada RTT ile bir dizi tanımlanmıştı. Bu diziyi iki sütun olarak tanımlasak , Ad Tanımlamasını Düşeyara da kullana bilir miyiz.

Şimdiden teşekkürler.

Hayırlı akşamlar.

ESKİDÜŞEYARA(B27;Tatiller!$A$3:$C$50;3;YANLIŞ)="Y"
YENİEĞERHATA(DÜŞEYARA(B6;Tatiller!$A$3:$C$50;3;YANLIŞ);"Y")<>"Y"
ESKİDÜŞEYARA(B6;Tatiller!$A$3:$C$50;3;YANLIŞ)<>"Y"
YENİEĞERHATA(DÜŞEYARA(B6;Tatiller!$A$3:$C$50;3;YANLIŞ);"Y")<>"Y"

Sanıyorum belirtilen günü tatiller arasında bulamayınca hata getiriyor. Bu sonuç ta "Y" ye eşit olmayınca sonuç hatalı çıkıyor.
Dosyayı komple inceleyemedim ama ilk gözüme çarpan bu oldu.
Yukardaki gibi değişiklik yapıp dener misiniz?

Sanıyorum belirtilen günü tatiller arasında bulamayınca hata getiriyor.

belirtilen günü tatiller arasında bulamayınca hata getiriyor. yardımcı sütün kullandım. inceler misiniz

Ekli dosyalar

• 2023_Puantaj_20230923_Rev1.xls
    81.5 KB · Gösterim: 2
Çözüm
Teşekkürler Sayın atokgoz ve fdincsay

Hatanın nedeni belirttiğiniz gibi bulamayınca hata mesajı dönmesi, ama diğer EĞER de sonuç çıktığı için hesaplaması gerekir diye düşünmüştüm. EĞERHATA yı birkaç kez denemiştim ama yanlış yere yazdım sanırım olmamıştı bende. Tekrar teşekkürler atokgoz

fdincsay çözümünüz farklı bir bakış açısı, Teşekkürler.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri