• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Eğer formülü kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
91
Excel V
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar ekteki dosyada eğer formülü ile formul oluşturdum ancak değer hatası alıyorum TEMMUZ AYINDA K HÜCRESİNDE yardımcı olabilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• eger-formulu.xlsx
    14.5 KB · Gösterim: 12
Arkadaşlar ekteki dosyada eğer formülü ile formul oluşturdum ancak değer hatası alıyorum TEMMUZ AYINDA K HÜCRESİNDE yardımcı olabilir misiniz? Çok teşekkür ederim.
Formülünüzde düşeyara ile ilgili kısımlarda parantez ile kapatmadıklarınız var

Hocam mantıgım dogru mu pekı sizde? Amacım su eger MY ise değeri Ücret Data'!M2 bu olacak eğer my değil ise EĞER AL2=0,15 İSE VE 'Ücret Data'!A:AE;31;0>'Bordro Parametre'!$E$9 İSE HESAPLAMA (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)-'Bordro Parametre'!$E$9)/'Bordro Parametre'!$D$15)+'Bordro Parametre'!$B$10 BU OLACAK EĞER DEĞİLSE (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)/'Bordro Parametre'!$D$9))))); BU OLACAK. TEKRAR AYNI MANTIK İLE EĞER AL2=0,20 İSE VE 'Ücret Data'!A:AE;31;0>'Bordro Parametre'!$E$10 İSE HESAPLAMA (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)-'Bordro Parametre'!$E$10)/'Bordro Parametre'!$D$16)+'Bordro Parametre'!$B$11 BU OLACAK EĞER DEĞİLSE (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)/'Bordro Parametre'!$D$10)))));

Hocam mantıgım dogru mu pekı sizde? Amacım su eger MY ise değeri Ücret Data'!M2 bu olacak eğer my değil ise EĞER AL2=0,15 İSE VE 'Ücret Data'!A:AE;31;0>'Bordro Parametre'!$E$9 İSE HESAPLAMA (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)-'Bordro Parametre'!$E$9)/'Bordro Parametre'!$D$15)+'Bordro Parametre'!$B$10 BU OLACAK EĞER DEĞİLSE (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)/'Bordro Parametre'!$D$9))))); BU OLACAK. TEKRAR AYNI MANTIK İLE EĞER AL2=0,20 İSE VE 'Ücret Data'!A:AE;31;0>'Bordro Parametre'!$E$10 İSE HESAPLAMA (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)-'Bordro Parametre'!$E$10)/'Bordro Parametre'!$D$16)+'Bordro Parametre'!$B$11 BU OLACAK EĞER DEĞİLSE (DÜŞEYARA(A2;'Ücret Data'!A:AE;31;0)/'Bordro Parametre'!$D$10)))));
Örneğinizde bağlantılar olduğundan inceleyemiyorum...
ÇOKEĞER formülü ile çözümlemeye çalışmanız işinizi kolaylaştırabilir...

Örneğinizde bağlantılar olduğundan inceleyemiyorum...
ÇOKEĞER formülü ile çözümlemeye çalışmanız işinizi kolaylaştırabilir...
Hocam şimdi bakabilir misiniz? Bağlantıyı düzelttim.

Ekli dosyalar

• eger-formulu.xlsx
    13.6 KB · Gösterim: 5
Hocam şimdi bakabilir misiniz? Bağlantıyı düzelttim.
Formülünüzün mantığını tam anlayamadım, özellikle Bordro Parametre!B12 yüzde ifade ama toplama dahil edilmiş, bu kısmı kontrol ederek
Aşağıdaki formüle çalışır mısınız
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Formülünüzün mantığını tam anlayamadım, özellikle Bordro Parametre!B12 yüzde ifade ama toplama dahil edilmiş, bu kısmı kontrol ederek
Aşağıdaki formüle çalışır mısınız
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hocam burda AL2=0,15 ise 0,20 ise 0,27 ise ve 0,35 ve 0,4 ise seçenekleri yok sadece.
'Ücret Data'!A:AE;31;0>'Bordro Parametre'!$E$9 bu doğru ise hesaplama ; DÜŞEYARA(A3;'Ücret Data'!A:AE;31;0)-'Bordro Parametre'!$E$9)/'Bordro Parametre'!$D$15)+'Bordro Parametre'!$B$10

Doğru değilse ise hespalama DÜŞEYARA(A3;'Ücret Data'!A:AE;31;0)/'Bordro Parametre'!$D$9) bu hocam.

F2 MY ise hesaplama 'Ücret Data'!M2
Değil ise Al2 deki değerleri kontrol etsin 0,15 için ayrı 0,20 0,27 0,35 0,40 için ayrı kontrol etsin istiyorum hocam

F2 MY ise hesaplama 'Ücret Data'!M2
Değil ise Al2 deki değerleri kontrol etsin 0,15 için ayrı 0,20 0,27 0,35 0,40 için ayrı kontrol etsin istiyorum hocam
6 nolu mesajdaki formulün istediklerinizi karşılıyor olması lazım, denediniz mi
AL2 için ayrı ayrı değerlendirmek yerine DÜŞEYARA(AL2;'Bordro Parametre'!$C$9:$E$13;3;0) yazarak AL2 ye karşılık gelen E sütunundaki değer çekilir.

Hocam böyle bir sonuc cıktı

Ekli dosyalar

• eger-formulu.xlsx
    13.6 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri