• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Düşeyara istenilen veriyi getirmiyor

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

emrullah34

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
13
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Merhaba,
Ekte örnek dosyayı yolluyorum.

Düşeyara ile;
A Sutünün daki değerleri
C Sutünunda Aratıp
D sütunundaki illeri ise
B Sutununa yazmak istiyoruz.:)

Ama hücre içlerinde çok fazla veri olduğu için yapamıyoruz.
Bunun için yardımcı olursanız bizi çok mutlu edersiniz..

Saygılarımla,
Sağlıklı Günler Dilerim.

Ekli dosyalar

• Düşeyara Çalışmıyor.xlsx
    33.4 KB · Gösterim: 14
Çözüm
Merhaba, son paylaştığınız dosyada =İNDİS($E$2:$E$452687;KAÇINCI(1;1-EHATA(BUL(B2;$D$2:$D$452687));0)) bu formülü kullanabilirsiniz, ancak fazla satırlı verilerde Dizi formülleri yavaş çalışır.
Problem için KTF Hazırladım. Kontrol eder misiniz?
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Düşeyara Çalışmıyor.xlsm
    39.6 KB · Gösterim: 7
Alternatif olarak
B2 hücresi için
=İNDİS($D$2:$D$5;KAÇINCI(1;1-EHATA(BUL(A2;$C$2:$C$5));0))
formülünü kullanabilirsiniz.
Dizi formülüdür. Ctrl + Shift + Enter ile formülü tamamlayınız.
*Formülün başında ve sonunda { } parantezleri oluşur.

Alternatif olarak
B2 hücresine uygulayın
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba;

Her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

@Artemis @Alparslan @aeGNoR

Ama maalesef çalışmadı
3 Yöntemi de denedik.

Dosya büyük olduğu için buraya yükleyemiyorum ama size yardımlarınız olursa diye Link paylaşımı yapacağım.

Dosya Boyutu : 34.7 Mb
Google Drive URL :

--> Hocam B Sütununda (OEM KODLARI) olan değer ( D : D ) Sütununda "TÜM KODLAR" da Var İse E Sütunundaki "Referansları" Getirsin İstiyoruz
Bu veriler bazen 1M Satırlık datalarda ve formül düşeyara veya parça al çalışmıyor.

Lütfen Nasıl yapacağımız konusunda Yardımlarını Bekliyoruz bu işi bugün yetiştirmem gerek,

Çok Teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar Sağlıklık Günler

Merhaba, son paylaştığınız dosyada =İNDİS($E$2:$E$452687;KAÇINCI(1;1-EHATA(BUL(B2;$D$2:$D$452687));0)) bu formülü kullanabilirsiniz, ancak fazla satırlı verilerde Dizi formülleri yavaş çalışır.

Çözüm
Siz o verilri başka bir proğramdan veya veri tabanından çekiyorsunuz heralde bu yüzden sizin excel de düzgün çalışmıyor (ilk gönderdiğiniz excel) onun için tüm sayfayı copyalayıp yeni bi excel açarak oraya değer olarak yapıştırın ve bizim gönderdiğimiz yöntemleri tekrar deneyin ...benim gönderdiğim formül doğru sonuç veriyor bende.

Hocam Çok Teşekkür Ederim Sağolun evet biraz zaman alacak gibi,
Bunu hızlı yapmanın sanırım bir formülü yok ;)
@Alparslan teşekkürler

Dizi formülüdür.
B2 ' ye yapıştırıp Ctrl+Shift+Enter ile çıkş yapın ve aşağı doğru çoğaltın.
Kod:

Siz o verilri başka bir proğramdan veya veri tabanından çekiyorsunuz heralde bu yüzden sizin excel de düzgün çalışmıyor (ilk gönderdiğiniz excel) onun için tüm sayfayı copyalayıp yeni bi excel açarak oraya değer olarak yapıştırın ve bizim gönderdiğimiz yöntemleri tekrar deneyin ...benim gönderdiğim formül doğru sonuç veriyor bende.
CSS:
=EĞER(PARÇAAL(C2;BUL(A2;C2;1);UZUNLUK(A2))=A2;D2)

Dizi formülüdür.
B2 ' ye yapıştırıp Ctrl+Shift+Enter ile çıkş yapın ve aşağı doğru çoğaltın.
Kod:
@Artemis
@Balta

Hocam Teşekkür ederim ama maalesef denedik ve sizin formüller çalışmadı @Alparslan beye teşekkür onun sayesinde işlemlerimizi tamamladık.
Sadece bir tık bu kadar satırı hızlıca yapmanın bir yolu lazım.

Onun dışında emeğine, emeklerinize sağlık

Görüşmek üzere sağlıklı günler

Dosyanız ektedir.
(Çalışıyor)

Ekli dosyalar

• Düşeyara Çalışmıyor.xlsx
    33.7 KB · Gösterim: 12
Dosyanız ektedir.
(Çalışıyor)
Hocam 450 bin satır var
Örnek dosya aşağıda bilgisayarım güçlü özelliklere sahip R7 16GBRAM VS.. ama çok kasıyor 30 adet test yaptım çalışıyor ama çook yavaş 100 adeti 20 dk da yaptı

Dosya Boyutu : 34.7 Mb
Google Drive URL :

İşallah daha hızlı bir yol vardır hocam yedek parça işindeyiz bu tarz verilerle çok uğraşıyoruz teşekkürler

endeks bilgi raporunda 18.404 adet kesilen fatura var tüm sözleşmelerden söleşmesi olup olmadığını durumunu sorguladığımda yok hatası almıyorum buranın formülü =DÜŞEYARA($D:$D;'110_Sözleşme_Listesi (13)'!$A:$B;2;YANLIŞ) ama tam tersini yaptığımda sözleşmeye fatura tutarlarını getir dediğimde =DÜŞEYARA($A:$A;Sayfa1!A:H;8;YANLIŞ) 18.275 adet fatura tutarı çekiyor.

Merhaba @Tamer1977 Öncelikle forum sitemize hoş geldiniz.
Yeni konu açarak örnek belgenizi paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri