• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Düşeyara ile dört sütundan veri aktarma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

makroeko

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
44
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar geçen haftaki max direnç değerlerini düşeyara ile aktarma konusuyla ilgili bir ekleme yapmak istiyorum.
Çünkü fazladan bir bakır iletken türü eklemek zorunda kaldım.
Veri dosyasında, FAZ İletken ve ZAİT İletken bölümünde, T sütununa (20.sütun) ve AI sütununa (35.sütun) max. Direnç değerlerini getirmek istiyorum.
Bunun şu şekilde olmasını istiyorum.
J ve Y sütunlarında malzemeyi MONO BAKIR, BÜKÜLÜ MONO BAKIR ya da FLEXİBLE BAKIR olarak girdiğimde ,G ya da I sütununda bulunan Faz damar ya da Zait damar kesitlerine uygun olarak , max. Direnç değerlerini , Dizayn Kriterleri sayfasından (D-E-F-G sütunları) çeksin,T ve AI sütunlarına aktarsın.
Düzenleme yapmamın nedeni şu,
Mono bakır ile bükülü mono bakırın direnç değerleri aynı ama tel sayıları farklı.
Dolayısıyle ileride tel sayıları için formül koymamız gerekeceği için bu sefer hata alacaktık o nedenle…
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…
Aynı konuyla ilgili yardımcı olduğu için Fdincsay arkadaşımıza teşekkürlerini sunar,tekrar yardımlarını rica ederim.

Ekli dosyalar

• KABLO DİZAYNI.xlsm
    552.6 KB · Gösterim: 8
Merhaba

Elektrikten anlamam ama şunu tavsiye edebilirim.
=MAK(düşeyara(...);düşeyara(...)) şeklinde bir formül yazarsanız işiniz çözülecektir.

Koşul belirtmek için

=EĞER ( YADA ( KOŞUL1;KOŞUL2 ); MAK(düşeyara(...);düşeyara(...)); DeğilseY )

ekteki dosyada mono bakır ve flexıbel bakır dirençlerini zaten alıyorum.sıkıntı yok.Önceki dosyamda farkederseniz üç sütunda direnç değeri var.aynı yöntemle üç sütundaki değerleri alsın.istiyorum

Ekli dosyalar

• ZAİT N2XRY v11.xlsm
    539.5 KB · Gösterim: 3
eğer seçtiğin kablo boyutunda max direnç sayfasında değer yok ise kontrol diye uyarı verecek.
eğer malzeme veya kesit seçmezsen hücreyi boyayarak uyarı verecek.

Ekli dosyalar

• KABLO DİZAYNI (1).xlsm
    550 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Harika olmuş,elinize sağlık.Düşeyaradan hariç, mesela malzeme seçimindeki açılır liste olayını anlamam için veri doğrulama konusunu mu öğrenmem gerekiyor. Sırayla şu konular diyebilir misiniz...

Harika olmuş,elinize sağlık.Düşeyaradan hariç, mesela malzeme seçimindeki açılır liste olayını anlamam için veri doğrulama konusunu mu öğrenmem gerekiyor. Sırayla şu konular diyebilir misiniz...
Sırayla şu diyemem. Ben bir işi yaparken nasıl daha kolay hale getirebilirim diye o soruna kullanıyorum. O çözülünce bir diğerine. Yani kısacası kendi sorun sırama göre öğreniyorum. Mail adresinizi gönderirseniz size elimdeki eğitim videolarının linkini göndereyim. İhtiyacınız olan konuyu oradan daha rahat görebilirsiniz.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri