Çözüldü Dinamik Yüzde Hesaplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Mtudes

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
92
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba

liste sayfasında ilgili laboratuvara kayıt edilen deneylerin süreci takip ediliyor.Sayfada 4.satırdan başlamak üzere 6. sütunda deney isimleri,10.sütunda test başlama süresi,11.sütunda test bitiş süresi ,13.sütunda deney sonucu yer alıyor.Ben herhangi bir satırda deneyi sonlandırdığımda (13.sütundaki ilgili SATIR(olumlu-olumsuz)girildiğinde) Deney Sayısı adlı sayfada A sütununda ilgili deneyi bulup onun karşısındaki aylardan ilgili deney hangi ayda sonlandırılmışsa oraya sayısını eklemek ve B2 satırınada deneylerin öngörülen sürede tamamlanma yüzdesini eklemek istiyorum.Öngörülen süre liste sayfasındaki H sütunu .

Örnek:4.satırdaki 26 kayıt nolu deney için deneylerin öngörülen sürede tamamlanma yüzdesi (H4/(K4-J4))*100 .

H4/(K4-J4) değeri 1 değerini geçtiğindede sonuç en fazla %100 olabilecek.Sonuç Deney Sayısı adlı sayfadaki B2 satırında.

Yukardaki işlemi normal EĞER formülleriyle yapmıştım ama eklenen yeni deneyler oluyor ve her biri için yeni formüller yapmak zorunda kalıyorum .

Yardımcı olursanız sevinirim .

Ekli dosyalar

• örnek.xlsm
    29.6 KB · Gösterim: 10
Çözüm
Merhabalar gerçi makrolu çözüm istemişsiniz ama formüllü çözümünüze farklı alternatifte ben sunayım. Sarı hücreler formüllü hücrelerdir. Ekseriyeten deney sayfasında ayları birleştirilmiş hücre kullandığınızda dolayı formülün çalışması için ayların üstündeki 3. Satırda ay isimleri beyaz puntolarla yazılmıştır. Dosya ektedir. İnceleyiniz.

VetExc

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,413
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Merhabalar gerçi makrolu çözüm istemişsiniz ama formüllü çözümünüze farklı alternatifte ben sunayım. Sarı hücreler formüllü hücrelerdir. Ekseriyeten deney sayfasında ayları birleştirilmiş hücre kullandığınızda dolayı formülün çalışması için ayların üstündeki 3. Satırda ay isimleri beyaz puntolarla yazılmıştır. Dosya ektedir. İnceleyiniz.

Ekli dosyalar

• örnek (3).xlsm
    34.1 KB · Gösterim: 14
Çözüm

Mtudes

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
92
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Bende sorun olan yeni deney eklerken bayya uğraşmamdı.Sanırım onu çözmüşsünüz.Deney eklerken de bulup ilgili aya işliyor.
Çok teşekkür ederim Sayın VetExc23 emeğinize sağlık ...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar