• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Cümle Içerisinde Soru Işaretli Olan Bulunması

1903emre34

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
6
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

65 sayfalık pdf herhangi bir sayfasında, örnek olarak "Müdürlügü?nün", ?Memurluğu?, cümle içerisinde soru işareti olan kelimeler varsa ve hangi sayfada geçiyorsa bize bilgi verebilecek makro kodu oluşturabilir miyiz

Bazı excel versiyonlarda basitçe pdfden excele veri alınıyor tabii pdf yapısına bağlı.Bence bu yöntemle alıp vba kodlarıyla buldurabilirsiniz.

Yada pdf açıp arama ile bulunmuyormu soru işareti olanlar?

Merhaba,

65 sayfalık pdf herhangi bir sayfasında, örnek olarak "Müdürlügü?nün", ?Memurluğu?, cümle içerisinde soru işareti olan kelimeler varsa ve hangi sayfada geçiyorsa bize bilgi verebilecek makro kodu oluşturabilir miyiz
Python ile yapılacak bir işlem işiniz görebilir;
Öncesinde

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kurunuz sonra aşağıda ki kodu çalıştırınız

Kod:
Aranan özel karakter var ise sonuclar.txt dosyasına sayfa adını ve karakteri yazacaktır yok ise Veri yok yazacaktır.
Yada Bilgisayarınızda Adobe Acrobat Pro yüklü ise aşağıda ki kod işinizi görür eğer Adobe Acrobat Pro yoksa çalışmaz
Kod:

Son düzenleme:
Bilgisayarınızda Python kurulu ise , Python Terminale pip install PyMuPDF kodunu yazarsanız otomatik kurulum yapacaktır

pdf seçtkten sonra, aşağıdaki gibi ekran geldi

1726589594754.png

pdf seçtkten sonra, aşağıdaki gibi ekran geldi

Ekli dosyayı görüntüle 28408
Bilgisayarınızda Adobe acrobat pro yüklümü eğer yüklü ise Menüde Tools > References seçeneğine gidin.
Açılan listede "Adobe Acrobat xx.0 Type Library" (sürüm numarası değişebilir) kütüphanesini bulun ve işaretleyin eğer acrobat yüklü değilse bu kodda çalışmaz

sayın SNNAY 'ın paylaştığı ikinci kod yalnızca Adobe Acrobat Pro lisanslı sürümlerde çalışabilir. Kodda kullanılan AcroExch.App ve AcroExch.PDDoc gibi nesneler ancak etkin lisanslı pro ürünlerde mevcuttur. Reader, DC gibi ücretsiz versiyonlar bunları içermez.

Ayrıca kodda da sorun var. getPageNthWord metodunu kullanarak PDF sayfalarından belirli kelimeleri alıyor. Ancak bu yöntem, PDF'deki tüm sayfayı değil, sadece bir sayfadaki belirli kelimeleri döner ve bu metnin tamamını almak için uygun değildir. Örneğin getPageNthWord(pageNumber, 0) çağrıldığında sadece ilk kelime alınır. Eğer tüm metni analiz etmek isteniyorsa tüm kelimeleri döngüyle almak gerekir.

PDF'yi Excel'e dönüştürmek için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. İşte en yaygın yöntemler:
1. Adobe Acrobat ile Dönüştürme
Eğer Adobe Acrobat programına sahipseniz:
PDF dosyasını Adobe Acrobat ile açın.
Sağdaki panelden Dışa Aktar PDF seçeneğine tıklayın.
Microsoft Excel seçeneğini seçin.
Dosyayı kaydetmek için uygun bir konum ve isim belirleyin.

2. Çevrimiçi Araçlar
Birçok çevrimiçi araç, PDF dosyalarını Excel'e dönüştürmek için kullanılabilir. Örnekler:

• Smallpdf (smallpdf.com)
  • ILovePDF (ilovepdf.com)
  • PDF to Excel (pdftoexcel.com)
Daha sonra excelde işlem yapmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

Kod:

Yazdığınız kod excele export ettiğiniz pdf dosyasında sayfa numaraları mevcut ve export edilebilir veri ise bir mana ifade eder, genellikle oto sayfa noları export edilmez. Excelin doğrudan pdf dosyalarını işleyebilme kabiliyeti sadece pro sürümleri vba tarafından desteklenen pdf editörleri ile ve son derece de sınırlıdır.

Ve bir ricada bulunalım: "Bir çözüm geliştirme bilgi ve beceriniz var ise lütfen önce örneği deneyerek net çözüm olduğundan emin olun ama internetten, ama arşivinizden veya yapay zeka desteği ile bulduğunuz kodlarla çözümü uygulayabiliyor ve yardım talebinde bulunan arkadaşlara gerçek manada destek sunup çözümü ortaya koyabiliyorsanız paylaşın. Yapay zekaya iki satır soruları kopyalayıp aldığınız otomatik cevapları paylaşmayın, zira bu kodlarında büyük kısmında hele ki kompleks ve dış referans eklenmesi gereken kodlamalar, class ve/veya modül tanımlanması gereken VBA kodlarında yapay zeka %64 ortalama ile başarısız. C++ da başarı oranı çok daha düşük, kısmen Phyton ve C# ortalaması yükseliyor. Ayrıca yapay zekayı kullanıyorsanız da, sadece size fikir vermesi veya gözden kaçırdığınız bir perspektifi size göstermesi için klavuz olarak kullanın. Kodlama bir yetenektir ve pratik ile gelişir, kopyala yapıştır ile kullandığınız kodların mantığını işleyişini bilmiyor, öğrenmiyorsanız en ufak değişiklikte hata ayıklamak nerede ne olduyu kurcalamak veya dönüp tekrar şurayı değiştirdim ama olmadı ne yapayım diye sormaktan başka birşey yapamazsınız. Kendinizi ve yeteneklerinizi köreltmeyin."

Yazdığınız kod excele export ettiğiniz pdf dosyasında sayfa numaraları mevcut ve export edilebilir veri ise bir mana ifade eder, genellikle oto sayfa noları export edilmez. Excelin doğrudan pdf dosyalarını işleyebilme kabiliyeti sadece pro sürümleri vba tarafından desteklenen pdf editörleri ile ve son derece de sınırlıdır.

Ve bir ricada bulunalım: "Bir çözüm geliştirme bilgi ve beceriniz var ise lütfen önce örneği deneyerek net çözüm olduğundan emin olun ama internetten, ama arşivinizden veya yapay zeka desteği ile bulduğunuz kodlarla çözümü uygulayabiliyor ve yardım talebinde bulunan arkadaşlara gerçek manada destek sunup çözümü ortaya koyabiliyorsanız paylaşın. Yapay zekaya iki satır soruları kopyalayıp aldığınız otomatik cevapları paylaşmayın, zira bu kodlarında büyük kısmında hele ki kompleks ve dış referans eklenmesi gereken kodlamalar, class ve/veya modül tanımlanması gereken VBA kodlarında yapay zeka %64 ortalama ile başarısız. C++ da başarı oranı çok daha düşük, kısmen Phyton ve C# ortalaması yükseliyor. Ayrıca yapay zekayı kullanıyorsanız da, sadece size fikir vermesi veya gözden kaçırdığınız bir perspektifi size göstermesi için klavuz olarak kullanın. Kodlama bir yetenektir ve pratik ile gelişir, kopyala yapıştır ile kullandığınız kodların mantığını işleyişini bilmiyor, öğrenmiyorsanız en ufak değişiklikte hata ayıklamak nerede ne olduyu kurcalamak veya dönüp tekrar şurayı değiştirdim ama olmadı ne yapayım diye sormaktan başka birşey yapamazsınız. Kendinizi ve yeteneklerinizi köreltmeyin."
Sayın atoykan Merhaba, Öncelikle günaydın ve hayırlı sabahlar,
Bana hitaben mi yazdınız bu mesajı bilemedim ama üstüme alındım.

Şu kısımda yapay zeka kullandığım doğrudur:

1726725064504.png

Fakat:
Kod arşivimden olup aktif olarak kullandığım ve hatta ekibim ile paylaştığım bir koddur. Yapay zeka ile alakası yoktur. Kodlamam orta seviyeye yakın deneme yanılma yöntemleri ile bir seviyeye kadar geldiğimi söyleyebilirim ve takıldığım noktalarda da basit bir şey bile olsa yapay zekadan destek almam forma yazar bilgi talep ederim. Öncelikle bu böyle biline..

Bu forma davet üzere geldim kimseden laf söz yemeye gelmedim. Gerek bildiklerimi aktarmak gerekse de yeni şeyler öğrenmeyi hedeflemek maiyetinde formdayım. Eğer yanlış gördüğünüz bir kısım var ise alenen buradan değil özelden yazabilirsiniz.

Örnek bir pdf ve excel dosyası olmadığı için örnek dosyada dolayısı ile paylaşamıyorum ancak bu şekilde yönlendirme yapabiliyoruz. Dilerseniz örnek dosya paylaşın sonrasında bakalım çözüme. Eğer çözüm olacak ise gerek bilgilerimizden gerekse yapay zekadan faydalanmak kimin zararına olabilir sonuçta çözüme kavuşacak ise.. Bu da aynanın diğer yüzü..

Sonraki süreçte lütfen yanlış gördüğünüz bir durumda her kim olursa olsun özelden iletişime geçmenizi rica eder, iyi günler dilerim.

Syg,
TiOr

PDF'nin kendi aramasını niçin kullanmıyorsunuz?
Gelişmiş Arama ile arama listesi oluşuyor, bu listede seçim yapınca bulunduğu sayfaya gidiyor.

Merhabalar arkadaşların yukarıda paylaştığı bilgilere ekseriyeten PDF i excele çevirme konusunda bir başka güzel yöntem de pdf yi word de açıp excele aktaran makrolar.. Aşağıdaki link işinize yarayabilir..

Sayın @atoykan Merhaba, Öncelikle günaydın ve hayırlı sabahlar,
Bana hitaben mi yazdınız bu mesajı bilemedim ama üstüme alındım.
Merhaba Sayın TiOr . Doğrudan size değil sizin cevabınızdan hareketle genele ithafen yazılmış bir ifade olmakla birlikte üzerinize alınmak noktasında haklısınız, zira sizi de adresleyen bir mesaj yazdığım.
Kod arşivimden olup aktif olarak kullandığım ve hatta ekibim ile paylaştığım bir koddur. Yapay zeka ile alakası yoktur. Öncelikle bu böyle biline..
Yazılım sektöründe 40. yılıma gidiyorum. Bir kodun yazım tekniği ve hiyerarşisine, terminolojisine bakarak bir kişin yazdığı kodları o mu yazmış başkası mı yazmış çok net söyleyebilirim. Kod sizin değil ChatGPT'nin terminolojisi ile yazılmış. Aktif kullanıp kullanmamanız veya arşivleyip arşivlememeniz sizin tasarrufunuzda.
Bu forma davet üzere geldim kimseden laf söz yemeye gelmedim. Gerek bildiklerimi aktarmak gerekse de yeni şeyler öğrenmeyi hedeflemek maiyetinde formdayım. Eğer yanlış gördüğünüz bir kısım var ise alenen buradan değil özelden yazabilirsiniz.
Alenen bir soruya cevap veriyorsanız ve hata varsa size özelden değil alenen yazarım ki sizin cevabınızdaki hatayı konunun muhatapları ve sonrasında erişebilenler görsün yanlış yönlenmesin öğrenmesin. Bu sizi eleştirmek ve/veya yermek değil sizinde hatanızı görmeniz ve diğer konunun muhatabı ve benzer soru sahiplerininde benzer hataya düşmemeleri için de bir klavuz olmasıdır.
Eğer çözüm olacak ise gerek bilgilerimizden gerekse yapay zekadan faydalanmak kimin zararına olabilir sonuçta çözüme kavuşacak ise.. Bu da aynanın diğer yüzü..
Belirttiğim üzere yapay zekayı kullanmakta bir sakınca yok. Dediğim "sadece size fikir vermesi veya gözden kaçırdığınız bir perspektifi size göstermesi için klavuz olarak kullanın. Kodlama bir yetenektir ve pratik ile gelişir, kendinizi ve yeteneğinizi köreltmeyin." Bu bir iyi niyetli tavsiyedir, art niyetli bir tek kelimesi yoktur. Uyarsınız uymazsınız sizin bileceğiniz iştir.
Sonraki süreçte lütfen yanlış gördüğünüz bir durumda her kim olursa olsun özelden iletişime geçmenizi rica eder, iyi günler dilerim.
Bu konuda kimseden icazet alacak değilim. Yanlış gördüğümü alenen ifade edilmiş bir cevap içinde ise, alenen yazar söylerim yukarıda da gerekçelerini belirttim.

İyi çalışmalar.

atoykan bey size icazet falan verdiğim yok. Bu formun kanun koyucusu olarak kendinizi görmeniz ve 40 yıllık yazılım sektörün deyim falan filan kendinizi övmenizde egonuzun ne kadar yüksek olduğunun göstergesidir. Benim haddim olmadığı gibi sizinde haddinize değildir site içinde kural koymaya çalışmak. Çözüm önerisi sunulur ama öyle ama böyle olur veya olmaz ama illa çözüm sağlayan biri olur. Size veya bize şahsen fikir danışanda yok yeni konu açılır müsait olan ve bilgisi olan öyle veya böyle cevap verir. Direktif olarak kendi fikrinizi kendinize saklayın direktif vermeyin varsa çözüm öneriniz sunar geçersiniz. Karşınızda fırça atacak işciniz vb.. kimse yok. Burada gönüllü olarak herkes birbirine destek vermeye çalışıyor. İki yıldır bu formda yım sizin gibi davranan sağa sola çözümden ziyade salça olanı site yönetiminde dahi görmedim tüm ekip şahsen birbirini tanımamasına rağmen böyle bir eleştiriye akıl vermeye kalkan görmedim. Bu üslubunuz üslup değil nasıl hitap ederseniz o şekilde de cevabını alırsınız. Bence konuyu uzatmadan kapatalım tadında bırakalım hoşnut değilseniz engelleyin geçin. Şahsen bir sonraki cevabınıza göre muhataba almayıp engelliyor olacağım. Syg,

Sevgili Tior ego mego değil o benim tecübe mi ifade eden bir cümle, önce okuduğunuzu anlayın sonra engelleyin geçin.
Bir ricada bulunalım diye ifade edilmiş bir şeyi siz direktif olarak algılıyorsanız da o tamamen sizin sorununuz.
İki yıldır bu formda yım sizin gibi davranan sağa sola çözümden ziyade salça olanı site yönetiminde dahi görmedim diyorsunuz sizin 2 yılda ortaya koyduğunuz icraatin 2 katını 6 ayda ortaya koymuşum. İnanın daha fazla vaktim olsa 10 katınıı da koymaya çalışırım.
2 satır ChatGPT bilgisi ile işi biliyor edalarına bürünmeyi bırtakın öğrenmeye çalışın.

Tutturmuş sunuz bir chatgbt girsem kullansam şu ifadenize eyvallah der geçerim. Evet 2 yıldır buradayım sıfırdan başladım excele ve sonrasında azda olsa katkım olmuştur buda bana yeter. Verdiğim katkı ilede sizin gibi övünecek değilim! Kalın sağlıcakla.

Son düzenleme:
Geri