• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Combobox değerine göre Textbox verilerini ilgili satırlara ekleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

okinava14

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
74
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı akşamlar herkese. Derdim bitti sanmıştım fakat bugün toparlayıp test ederken bir iki eksiklik olduğunu gördüm.

Frm_Veriler formunda ComboBox2 içinde seçilen yıla göre ilgili sayfanın sadece Bil2021 sayfasının verilerini ekliyor. diğer yılları eklemiyor. Oysa Dün gece ilk denemede sorun yoktu. Bugün açınca Textboxlar 2021-2022-2023-2024 yıllarını çağırınca boş geliyor. yani:

Örneğin: Yıl olarak ComboBox dan2022 seçtik ise Bil2022 sayfasının verilerini getirsin, 2023 seçtik ise Bil2022 sayfasının verilerini getirsin.

İkinci sorunu Kaydet Butonunda fark ettim. Alttaki Resimde görüldüğü üzere:
Örneğin: Ay olarak Combobox1 den Eylül ve ComboBox2 den de 2022 yılını seçtik, İlgili Textboxlara da gerekli sayı girince seçilen Eylül ayına değil ocak ayına kayıt ekliyor.

Yardım edebilecek üstat hocalarımın yardımlarını rica ediyorum.
Resim ve form ekte:

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    137.7 KB · Gösterim: 8
  • dene.xlsm
    354.1 KB · Gösterim: 8
Çözüm
Deneyin.
ilgili kodları kısaltmak için parantez içine parametreler ekledim.

Userform açılışta 5.Satır veriler geliyordu onu iptal ettim sadece 18.Satırdaki veriler geliyor textboxlara.
Kaydetme için yazıyorum.
Ay ve Yıl seçilirse ilgili yani Bil ile olan sayfalara veriler kaydedilir.
Sadece Ay seçilirse bilanço sayfasına kaydedilir.
Her ikiside seçilmezse kaydedilmedi gibi mesaj verip kaydetme olmaz.

Ricam yazdığım kodları değiştirmeyin.Testlerimde bir sorun yok ama emin değilim.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Merhaba,
Bu dosyayı incelemedim ancak 1. sorunun cevabı önceki konuda paylaştığım dosyada yıllara göre bilgiler geliyor.
İşlem sırası önce Yıl sonra Ay seçimi yaparak deneyebilirsiniz.

Merhaba.
Öncelikle @ alparslan hocamızın dediğinide uygulayabilirsiniz.

ikinci olarak kodları anlamaya çalışın sizin için iyi olur biraz öğrenmeye çalışıyorsanız.
Bu sayede anlayıp kendinizde kodları kısa bir şekilde yapabilirsiniz dediğim gibi niyetiniz varsa.Ben ilgili yerlerede açıklamalarda yazdım kod içine.

1.gif

Private Sub ComboBox1_Change() ve Private Sub ComboBox2_Change() kodlarını silip alttaki kodları ekleyin.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

C#:

C#:

Son olarak eğer combo1 ve 2 boş olunca EvrkBilanco sayfasındaki veriler gelecekse.
Eğer combo1 dolu ve 2 boş olunca EvrkBilanco sayfasındaki veriler gelecekse ve ay olarakta textboxlara gelecekse.
Eğer combo1 boşve 2 dolu olunca combo2 deki yılile alakalı veriler gelecekse .
Son mesajımdaki kodları alttaki ile değiştirin.
Kodlar kısalılırdı ama zamanım olmadığı için iş görür böylede.

C#:

Refaz hocam yılları çağırma olayı hallolmuş emeğinize sağlık. Alparslan hocamınkini denedim hata verdi. Ayrıca Alparslan hocam sizin de emeğinize sağlık,
fakat kaydet olayında hala 1. satıra kayıt yapıyor seçilen ayın satırına yapmıyor.

Ekli dosyalar

• dene.xlsm
    351.3 KB · Gösterim: 1
  • Adsız.png
    Adsız.png
    149.9 KB · Gösterim: 2
Alparslan hocam sizin dosyadaki hatayı halletim sizinkide sağlam şimdi belge deneçi kaynakla kaydet dediğimde programı kapatıyordu sorunu çözdüm. Şimdi hangisinden ilerleyelim ona karar veremedim. birde 5 nolu mesajdaki dediğim gibi KAYDET deyince hatalı satıra kayıt yapıyor Combobox dan seçilen ayın satırına kaydetmiyor.

Emeğinize sağlık hocam bende bu arada denemelere devam diyorum. Diğer kodları düzenliyorum. Size kolay gelsin.

İkinci sorunu Kaydet Butonunda fark ettim. Alttaki Resimde görüldüğü üzere:
Örneğin: Ay olarak Combobox1 den Eylül ve ComboBox2 den de 2022 yılını seçtik, İlgili Textboxlara da gerekli sayı girince seçilen Eylül ayına değil ocak ayına kayıt ekliyor.
Kaydetme kodunuz altta yolladığınız dosyada.
Yani hiçbir şart yok ve sadece EvrkBilanco sayfaya ekliyor neyse düzenleyim eklerim.

C#:

Deneyin.
ilgili kodları kısaltmak için parantez içine parametreler ekledim.

Userform açılışta 5.Satır veriler geliyordu onu iptal ettim sadece 18.Satırdaki veriler geliyor textboxlara.
Kaydetme için yazıyorum.
Ay ve Yıl seçilirse ilgili yani Bil ile olan sayfalara veriler kaydedilir.
Sadece Ay seçilirse bilanço sayfasına kaydedilir.
Her ikiside seçilmezse kaydedilmedi gibi mesaj verip kaydetme olmaz.

Ricam yazdığım kodları değiştirmeyin.Testlerimde bir sorun yok ama emin değilim.

C#:

Ekli dosyalar

• dene.xlsm
    361 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Merhaba, rica ederim. İlk mesajımda da dediğim gibi bu dosyayı incelemedim.
Sadece yıl ve ay seçimi için diğer konudaki paylaştığım dosyayı örnek gösterdim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri