• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü çoklu koşula göre benzersiz veriler sayma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tpl

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2003 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Birden fazla koşul girerek benzersiz verileri saydırmak istiyorum. Bununla ilgili hangi formülü kullanabilirim. Koşullarım D ve G kolonuna göre kaç tane benzersiz E kolonunda veri var. Örneğin a müşterisinin 23-w22'dekilerine göre sadece 1 tane benzersiz değerim var gibi olacak.

Ekli dosyalar

• Kitapp1.xlsx
    9.1 KB · Gösterim: 5
Çözüm
Alternatif olarak

1685473134986.png

profilinizde Excel 2003 yazmakta. Ancak eklenen dokuman .xlsx uzantılı olduğu için Excel versiyonunuzu bilemedim.
O nedenle de farklı alternatif çözümler yazdım.

D ve G kolonları kriter olmak üzere, kriterleri sağlamak şartıyla E kolonundaki Benzersiz adetleri istenmekte.
* E kolonunda BOŞ hücrelerin de olabileceği ve bu BOŞ hücrelerin sayılmayacağı varsayılarak (BOŞ hücre yoksa zaten problem olmayacaktır)
çözüm hazırlandı.
* Eğer kriterler sağlanmıyorsa, sonuç YOK demektir. Bu durumda sonuç olarak 0 (Sıfır) yazılacaktır.

Dosya ektedir. İncelersiniz.

Not : Dizi formül olan formüller için, formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil, CTRL + SHIFT + ENTER...
Örneği inceler misiniz

Ekli dosyalar

• Kitapp1.xlsx
    13.5 KB · Gösterim: 4
Alternatif olarak

1685473134986.png

profilinizde Excel 2003 yazmakta. Ancak eklenen dokuman .xlsx uzantılı olduğu için Excel versiyonunuzu bilemedim.
O nedenle de farklı alternatif çözümler yazdım.

D ve G kolonları kriter olmak üzere, kriterleri sağlamak şartıyla E kolonundaki Benzersiz adetleri istenmekte.
* E kolonunda BOŞ hücrelerin de olabileceği ve bu BOŞ hücrelerin sayılmayacağı varsayılarak (BOŞ hücre yoksa zaten problem olmayacaktır)
çözüm hazırlandı.
* Eğer kriterler sağlanmıyorsa, sonuç YOK demektir. Bu durumda sonuç olarak 0 (Sıfır) yazılacaktır.

Dosya ektedir. İncelersiniz.

Not : Dizi formül olan formüller için, formüllerin hücreye girişleri sadece ENTER ile değil, CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılmalıdır. Formül doğru şekilde girildiğinde, formül otomatik olarak {...} parantezleri içerisine alınır. Eğer ki, formül doğru şekilde girilmezse ya da { } parantezleri manuel olarak yazılırsa formül düzgün çalışmayacaktır.

Ekli dosyalar

• Kitapp1.xlsx
    12.7 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri