Çözüldü Çift sayfaya kayıt ve güncelleme hk.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

himmgarip

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
748
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

GenelKayitlar userformunda bilgilerin tamamı girildiğinde (Cenaze bilgileri -Hizmetler-Yakın Bilgileri-Araç Bilgileri) GenelKayitlar sayfasına kayıt yapıyor.

11.jpg

Araç bilgileri sekmesindeki verileri ise ayrıca AracKayit sayfasına kaydediyor. Her iki sayfaya da genelid adında ortak id kaydediyor.

333.jpg

İlk kayıt yapılırken bazen araç bilgileri gelmediğinden dolayı araç bilgileri kısmı boş geçilebiliyor. Nakil hayır işaretleniyor ve devam ediliyor.

2222.jpg

İşleyişi özetle anlattım.

Sorum şu;

Bilgilerin tamamını girdikten sonra güncelleme yapılabiliyor.Güncelle butonu çalışıyor problem yok.
Ama araç bilgileri olmadan kayıt yaptık. Daha sonra araç kayıt bilgileri girmek istediğimde güncelle butonunda ne gibi değişiklik yapmam lazım?

Ekli dosyalar

• BBMEZ.xlsb
    269.2 KB · Gösterim: 1
Çözüm
Silme işlemini hallettim. Aynı anda ekranda seçili olan veriyi genel kayıttan ve araç sayfasından siliyor ID no ya göre. Güncelleme meselesine gelince çok karışık şöyle ki araç bilgilerini boş olarak kayıt ederken eğer araç sayfasına boş satır olarak eklerse sorun yok, yani 10 nolu ID olarak kayıt yaptın sonra 11 nolu ID kaydettin araç sayfasında bir satır atlayarak kayıt yaparsa sorun yok. Ancak bu zor. Eğer hayali bilgi girersen yani boş veya xxx gibi doldurursan sonradan ekrana çağırıp güncelleyebilirsin. Bence boş diye kayıt gir sonra güncelleme yaparken düzeltirsin. En basit olarak araç kayıtlarını genel kayıtlarla birlikte tut bu daha kolay olur. Sıkıntı olursa yaz.

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Boş kayıt için güncelleme yapamazsın ancak bilgi varsa ekrana çağırıp güncelleyebilirsin. Boş kayıt için güncelleme değil yeni kayıt yapabilirsin. Güncelleme ekranının olduğu yere bir adet CheckBox1 koyup bunu işaretlersen güncelleme değil kayıt yapsın.

himmgarip

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
748
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Boş kayıt için güncelleme yapamazsın ancak bilgi varsa ekrana çağırıp güncelleyebilirsin. Boş kayıt için güncelleme değil yeni kayıt yapabilirsin. Güncelleme ekranının olduğu yere bir adet CheckBox1 koyup bunu işaretlersen güncelleme değil kayıt yapsın.
Bunda hemfikirim problem yok. Bu durum biraz karışık;

1 Plakalı bütün veriler girildiğinde problem yok.
2 Plakasız veri girince, daha sonra güncelleme de plaka bilgileri girilirse dediğiniz gibi yeni kayıt oluşturmalıyız. Güncelle kodu içine koşul ekleyerek nasıl yaparız bunu? Buradaki koşulu oluşturamadım kafamda.
3 Veri silme yaptığımda AracKayit sayfasından kayda ait plaka verilerini de silmek istiyorum bunu nasıl yapacağım?
4 Genelid her iki sayfayada eklettim. Güncellemeleri bunun üzerinden yapıyorum. Aradan kayıt silindiğinde yeni bir kayıt oluşturulduğunda genelid de problem yaşarmıyım?

Beynim jöle kıvamına geldi :)

Ekli dosyalar

• BBMEZ.xlsb
    352.5 KB · Gösterim: 1

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Güncelleme yapacağın form hangisi yani araç kayıt olan işlemi nerede yapacaksın açık açık yaz bakayım. Ekrana koyduğun genel kayıtlar olarak göründüğü için sordum kafam karıştı.

himmgarip

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
748
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Güncelleme yapacağın form hangisi yani araç kayıt olan işlemi nerede yapacaksın açık açık yaz bakayım. Ekrana koyduğun genel kayıtlar olarak göründüğü için sordum kafam karıştı.

Genel kayıtlar userformundaki güncelle butonunda değişiklik yapılacak.

Bu formddaki ekle butonu textboxlardaki veriyi hem genel kayitlar sayfasına hem de arac kayıt sayfasına kaydediyor.

Bütün veriler eksiksiz girildiğinde ekle ve güncelleme butonu doğru çalışıyor.

Araç bilgileri girilmeden kayıt yapıldıktan sonra kayıt sadece genel kayıtlar sayfasına kaydediliyor ve bu kayda ait güncellemede araç bilgileri eklenirse araç kayıt sayfasına araç bilgilerini ekliyor. Bu iki kaydeın kontrolü txt_genelid textboxı.

Yusuf43

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
322
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Silme işlemini hallettim. Aynı anda ekranda seçili olan veriyi genel kayıttan ve araç sayfasından siliyor ID no ya göre. Güncelleme meselesine gelince çok karışık şöyle ki araç bilgilerini boş olarak kayıt ederken EĞER araç sayfasına boş SATIR olarak eklerse sorun yok, yani 10 nolu ID olarak kayıt yaptın sonra 11 nolu ID kaydettin araç sayfasında bir SATIR atlayarak kayıt yaparsa sorun yok. Ancak bu zor. EĞER hayali bilgi girersen yani boş veya xxx gibi doldurursan sonradan ekrana çağırıp güncelleyebilirsin. Bence boş diye kayıt gir sonra güncelleme yaparken düzeltirsin. En basit olarak araç kayıtlarını genel kayıtlarla birlikte tut bu daha kolay olur. Sıkıntı olursa yaz.

Ekli dosyalar

• BBMEZ (1).xlsb
    315.1 KB · Gösterim: 5
Çözüm

himmgarip

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
748
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
En basit olarak araç kayıtlarını genel kayıtlarla birlikte tut bu daha kolay olur.

Burası aydınlatıcı oldu :) Aslında Araç kayıt sayfasına hiç gerek yok. Basit düşünmek lazım :)

himmgarip

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
748
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Çalışmanın son durumunda şurayı aşamadım.

Kayıtlarda çift araç ya da tek araç durumuna göre AraçKayit sayfasına 1 ya da 2 araç kaydı yapıyor. Her araç için ayrı bir ID aldırdım.

Güncelleme de birkaç koşul kafamı karıştırdı.

Yardım istediğim yerler;

Kayıtta 2 araç var ise;

• Bu kayıtların ikisinide güncellesin.
  • Güncelleme de aracın birine ait veriler silinirse AraçKayit dan o araca ait kayıt satırı silinsin. İkiside silinirse iki araçta Araç kayıttan SATIR olarak silinsin.

Kayıtta 1 araç var ise;

Olmayan araç için bilgi girişi yapılırsa AraçKayit sayfasına yeni kayıt olarak eklensin
Olmayan araç için bilgi girişi yapılırsa AraçKayit sayfasına yeni kayıt olarak eklensin, kayıtta olan araç silinirse AraçKayit sayfasından ilgili SATIR silinsin.

Kayıtta araç bilgisi yoksa;

Güncellemede her girilen araç için AraçKayit sayfasına yeni kayıt eklesin.

Desteğinizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• BBMEZ.xlsb
    357.9 KB · Gösterim: 3

himmgarip

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
748
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Sayın Refaz Hocam,

Bu konuyu çözdüm ilginiz için teşekkürler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar