• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Cevap anahtarı ve cevap karşılaştırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

omubote67

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Cevap Anahtarı ile öğrenci cevabını karşılaştırarak, doğru sayısını nasıl bir formül ile hesaplayabilirim. (Sarı dolgu yaptığım yere hangi formülü yazmalıyım.)

Ekli dosyalar

• x.xlsx
    11.2 KB · Gösterim: 24
Merhaba,
Deneyiniz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
teşekkürler. ama formülü anlayamadım. topla.çarpım tam olarak ne yapıyor. Arada kullanılan "--" neyi ifade ediyor.

En kestirme olarak
=TOPLA.ÇARPIM(--({DOĞRU;DOĞRU;YANLIŞ;YANLIŞ;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;YANLIŞ;YANLIŞ;YANLIŞ;YANLIŞ;YANLIŞ;YANLIŞ;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU;DOĞRU}))
Metin formatındaki verileri sayısal formata dönüştürmek için -- işareti kullanılır.
-- koymazsak 0 sonucu üretir. -- koyduğumuzda doğruları *-1 olarak çevirir ve 17 sonucunu verir.

topla.çarpım ne işe yaradığı anlaşıldı fakat Arada kullanılan "--" neyi ifade ediyor.
Kod:
teşekkürler. ama formülü anlayamadım. topla.çarpım tam olarak ne yapıyor. Arada kullanılan "--" neyi ifade ediyor.

En kestirme olarak

Metin formatındaki verileri sayısal formata dönüştürmek için -- işareti kullanılır.
-- koymazsak 0 sonucu üretir. -- koyduğumuzda doğruları *-1 olarak çevirir ve 17 sonucunu verir.
teşekkürler

Yanlış ve boş cevapları saymak gerekmiyor mu?

En kestirme olarak

Yanlış ve boş cevapları saymak gerekmiyor mu?
=TOPLA.ÇARPIM(--($C$2:$AA$2<>C4:AA4)) yaptığımda boşları da yanlış sayıyor. O yüzden ilk olarak boş olanları =eğersay(C4:AA4;"") ile sayarım. Yanlışları da toplam-dsayısı-boşsayısı ile yaparım diye düşündüm.

Yanlış için,
Kod:

Boş için,
Kod:

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri