• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü çaprazara ile formül kullanımı

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ahmet Bey

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar arkadaşlar. Örnek resimdeki ÇAPRAZARA formülü kullanarak; değer boşluksa, sonuç da boşluk olarak gelsin istiyoruz. Bunu formüle hiçbir ilave ekleme yapmadan, sadece ÇAPRAZARA formülünün parametrelerini kullanarak nasıl yapabiliriz? Lütfen bana acil yardımcı olurmusunuz, şimdiden çok teşekkür ederim efendim.

Ekli dosyalar

• ÇAPRAZARA.jpg
    ÇAPRAZARA.jpg
    87 KB · Gösterim: 7
  • Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.xlsx
    10 KB · Gösterim: 7
Selamlar,
İki yöntem
1- Bulunacak değerler SAYI ise EGERHATA(1/(1/... kullanımı ile
2 - Bulunacak değerlerin önceden BOŞ ise OŞ olarak tanımlanması
Çözüm resimdeki gibi...
(G-H kolonlarında Tek formül ile komple dökülmeli ÇAPRAZARA, I-J kolonlarında ise DÜŞEYARA)
R348.png

Ekleme :
EGERHATA(1/(1/... kullanımında, B kolonunda 0 değeri varsa onun için de ""(BOŞ) yazdırılacaktır.

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.xlsx
    10.8 KB · Gösterim: 2
Son düzenleme:
Capraz_Ara fonksiyonunda yapılacak küçük bir değişiklikle olabilir.
Capraz.png

Alttaki Fonksiyon kodunu bir modül' e kaydedip sonra üstteki formülü yazın.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Capraz_Ara.xlsm
    15.9 KB · Gösterim: 4
Hücre biçimlendirme ayarından ya da excel genel ayarlarından 0 değerlerini göstermeyi engelleyebilirsiniz.

" 0" gösterme denilince olması gerekir diye düşünüyorum. Bilgisayar erişimim yok.denemedim.

" 0" gösterme denilince olması gerekir diye düşünüyorum. Bilgisayar erişimim yok.denemedim.
Hocam ya sonucu 0 olanlanları görmesi gerekirse?
Burdaki formül B sütunu boş ise 0 getirir

Doğru, kesinlikle haklısınız. Saçma bir yanıt vermişim. Dikkate almayınız. :)

Merhabalar yazılan formülün sonuna &"" ekleyerek deneyiniz.

yada Formülün içine şöyle yazarak

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhabalar yazılan formülün sonuna &"" ekleyerek deneyiniz.

yada Formülün içine şöyle yazarak

Kod:
Hocam virgülden sonraki 2 hane, sonuçlarda gelmiyor, buna da bir çare varmı? Bu formülle sonuçlar doğru olarak geliyor ama sonuç 1 değil, 1,00 formatında gelmesi gerekiyor.

Aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Yada Sn. 52779 un 2. msjındaki gibi yapabilirsiniz.

Kod:

Yani son durum aynen böyle hocam:

Ekli dosyalar

• Sonuç.jpg
    Sonuç.jpg
    89.4 KB · Gösterim: 3
  • Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası - Kopya.xlsx
    10.7 KB · Gösterim: 1
Hocam sizin bu formülmü bilgisayarı daha az kasar: =METNEÇEVİR(ÇAPRAZARA(D2;$A:$A;$B:$B&"";"Veri Yok";0;1);"0,00")
yoksa bu bu formülmü bilgisayarı daha az kasar: =EĞER(ÇAPRAZARA(D2;$A:$A;$B:$B;"Veri Yok";0;1)<>"";ÇAPRAZARA(D2;$A:$A;$B:$B;"Veri Yok";0;1);"")

NOT: Kullanılacak olan bu formül, excel tablosunun binlerce hücresinde aynı anda çalışacağı için, bilgisayarı en kasan formülü kullanmamız gerekiyor. Bu arada son formülünüz de çalıştı hocam teşekkürler.

Kullanılacak olan bu formül, excel tablosunun binlerce hücresinde aynı anda çalışacağı için, bilgisayarı en kasan formülü kullanmamız gerekiyor
O kadar veriye sahip olmadığımız için deneme şansımız da yok maalesef, deneyip sonucunu bizlere de bildirirsiniz inşallah 🙂

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri