• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Çalışma kitaplarını çoklu sütuna göre karşılaştırma, uyuşmayan verileri listelemek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

DataMaestro

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
69
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Sayın Uzman arkadaşlar,

Ekteki çalışma kitaplarında farklı sütunlarda bulunan adı, soyadı ve oda numarası sütunlarını karşılaştırmak, uyuşmayanları renklendirmek ve her iki çalışma kitabına göre uyuşmayanları listelemek istiyorum.
Konu ile ilgili örnek çalışmaları incelememe rağmen henüz müspet bir sonuca ulaşamadım.
Bu koşullara göre uyuşmayan verileri tespit ve listelemek için nasıl bir yöntem kullanmalıyım?
Benim için çok değerli olan yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

• Dosya-1.xls
    98 KB · Gösterim: 8
  • Dosya-2.xls
    117 KB · Gösterim: 7
Sayın ömerullah bey örneğinizi biraz değiştirdim ancak mantıklı bir çözüm olduğuna inandığım için yüklüyorum

Ekli dosyalar

• Dosya-1.xlsm
    61.9 KB · Gösterim: 4
Sayın Adnan bey,

Konuya gösterdiğiniz ilgi ve yardım için size çok teşekkür ederim. Çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize ve emeğinize sağlık. Yapmak isteğimi tam olarak ekteki örnek dosyalar ile anlatmaya çalıştım. Günlük olarak 2500 ile 3000 satırlık bir veriyi karşılaktırmayı sağlamaya calışıyorum.
Web uygulaması sık sık güncelleme yaptığından bizde sistemde küçük bir güncellemeye gittik.
Bu sebep ile asıl çalışma ile sütun sayıları, yerleri ve formatları birebir aynı olan bir örnek çalışma daha hazırlamak durumunda kaldım.
Yapılması gerekenler örnek çalışmadaki sarı renkli alanlardır. Birebir aynı olmak zorunda değil ama "RAPOR" sayfasının isteklere tam yanıt vermesi gereklidir.
RAPOR sayfasında olması gereken bilgiler örnek olması için manuel oluşturulmuştur.
Bu koşulları sağlayacak kodlama için çok değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

• UYUŞMAZLIK ÖRNEĞİ.xls
    212 KB · Gösterim: 6
Sayın ömerullah bey örneğinizi ekliyorum kontrol ediniz

Ekli dosyalar

• UYUŞMAZLIK ÖRNEĞİ.xlsm
    132.5 KB · Gösterim: 3
Son düzenleme:
Sayın Ömerullah bey
ilk bölümde yazdığınız her iki sayfada uyuşmayanlarla ilgili kayıtların aşağıdaki gibi olması gerekmez mi
Her İki Sayfadaki Uyuşmayanlar
(Adı, Soyadı, Oda numarasına Göre)
AdiSoyadiTC/Pasaport NoOda
NICOLASKALASHNIKOV128258578481102
NICOLASxKALASHNIKOV128258578481102
YONCAVATANSEVER128254777181816
YONCAVATANSEVER
###############​
1116
UVEHEIDELBERG128254283231118
MEHMETKOCAYÜREK128255289341120
HANSZIMMERMAN128260270541317
MUHİTTİNÇELİKBİLEK128262761141319

Burda fiil boşluklar var eşit kırılımlar yok. Alacağınız rapor sağlıklı olmayabilir.

ilk bölüm için doğru diğer iki bölümde problem yok

Merhaba @Adnan bey,

Kusura bakmayın, Antalya Diplomacy Forum bizim bölgemizde yapıldığından, çok yoğun bir hafta geçiriyoruz. Bu sebeple size geç cevap verdiğim için sizden çok çok özür dilerim. Yukarıda 5. mesajda söylediklerinizde çok haklısınız. Örnek dosya oluştururken doğru örneklendirme yapamamışım.
TC/Pasaport numarası ile karşılaştırmakta yanlış bir örnek olmuş durumdadır. Yabancılarda bu alan boş olarak gelmektedir.
Adı, Soyadı ve Oda numarası içeren sütunlar karşılaştırılarak, karşılıklı her iki sayfada bulunmayanların listesini oluşturmayı sağlamak mümkün müdür.

Saygılarımla,

Örneğinizi ekledim. Sağlıkla kalın

Ekli dosyalar

• UYUŞMAZLIK ÖRNEĞİ.xlsm
    133 KB · Gösterim: 9
Çözüm
Sayın Adnan bey,

Ellerinize emeğinize ve bilginize sağlık. Harika bir çalışma oluş.
ALLAH sizden, sevdiklerinizden ve sebep olanlardan razı olsun.
Hakkınızı helal ediniz lütfen.

Saygılarımla,

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri