• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Birden Çok Kritere Göre Filtreleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Osman Gazi

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
15
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Değerli arkadaşlar
Tablomda Öğrenci Adı Soyadı, Sınıfı, Not Ortalaması ve Devamsızlık sütunları var.
Açılır liste kullanarak birbirine bağlı filtreleme yapmak istiyorum.
Birinci açılır listede Sınıf İsimleri
İkinci açılır listede Pekiyi, İyi, Orta, Geçer ve Kaldı
Üçüncü açılır listede ise Çok, Orta ve Az yazacak.
Birinci açılır listeden sınıfı seçtikten sonra ikinci açılır listeden Pekiyi seçince o sınıfta notu 85 üzeri olanların listesi büyükten küçüğe sıralı halde gelmesini istiyorum.
(70-85 arası İyi, 55-70 arası Orta, 45-55 arası Geçer, 0-45 arası Kaldı)
Bu sınıftaki öğrencilerden notu 85 ve üzeri olanlar büyükten küçüğe doğru sıralı olarak geldikten sonra üçüncü açılır listeden Az seçeneğini seçince de devamsızlığı 5 günden az olan öğrencileri filtrelesin istiyorum. (5-10 arası Orta, 10 günden fazla olanlar ise Çok)
Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• FİLTRE2.xlsx
    14.2 KB · Gösterim: 10
Soruya arkadaşlarım yardımcı olacaktır. Benim belirtmek istediğim kısım:
"(70-85 arası İyi, 55-70 arası Orta, 45-55 arası Geçer, 0-45 arası Kaldı)" burası
bu yanlış sonuç verecektir. 0-45 / 46-55 / 56-70 / 71-85 / 86-100 gibi olmalı. ya da sizin kriteriniz ne ise.

"(70-85 arası İyi, 55-70 arası Orta, 45-55 arası Geçer, 0-45 arası Kaldı)" burası
bu yanlış sonuç verecektir. 0-45 / 46-55 / 56-70 / 71-85 / 86-100 gibi olmalı. ya da sizin kriteriniz ne is

bu yanlış sonuç verecektir. 0-45 / 46-55 / 56-70 / 71-85 / 86-100 gibi olmalı. ya da sizin kriteriniz ne ise.
Haklısınız hocam 0-45 / 46-55 / 56-70 / 71-85 / 86-100 şeklinde olacak

Daha doğrusu 0-44 / 45-54 / 55-69 / 70-84 / 85-100 şeklinde olacak hocam

Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• FİLTRE2.xlsx
    13.3 KB · Gösterim: 3
İkinci ve üçüncü açılır listede sütunlardaki değerlerin gelmesini istemiyorum hocam mesela not ortalaması listesinde 100 farklı değer olabilir. Onun yerine belirli not aralıklarına göre Pekiyi, İyi, Orta, Geçer ve Kaldı yazmasını istiyorum hocam. Üçüncü açılır listedeki ikinci de olduğu gibi belirli değerler çıkmasını istiyorum.

İkinci ve üçüncü açılır listede sütunlardaki değerlerin gelmesini istemiyorum hocam mesela not ortalaması listesinde 100 farklı değer olabilir. Onun yerine belirli not aralıklarına göre Pekiyi, İyi, Orta, Geçer ve Kaldı yazmasını istiyorum hocam. Üçüncü açılır listedeki ikinci de olduğu gibi belirli değerler çıkmasını istiyorum.

Açılır listelerin ekteki gibi olmasını istiyorum hocam ama örneğin PEKİYİ seçtiğimde 85-100 arası notu olan öğrencilerin gelmesi lazım veya seçilen diğer verilere göre diğer notlara göre öğrenci bilgilerinin gelmesi lazım, onu yapamadım.

Ekli dosyalar

• FİLTRE3.xlsx
    14 KB · Gösterim: 3
Üstad şimdi ben B2 ye not ortalamasını girince F2 ye formülle Pekiyi, İyi, Orta, Geçer ve Kaldı yazıyor. Yaptım. Ancak. ben tam olarak nereye ne yazınca nereye ne yazması lazım anlamadım. Sırasıyla anlatır mısın ?

Bir şeyler denedim, test ediniz.

Ekli dosyalar

• FİLTRE GLP.xlsx
    14.3 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Üstad şimdi ben B2 ye not ortalamasını girince F2 ye formülle Pekiyi, İyi, Orta, Geçer ve Kaldı yazıyor. Yaptım. Ancak. ben tam olarak nereye ne yazınca nereye ne yazması lazım anlamadım. Sırasıyla anlatır mısın ?
Sayın Galapagos un gönderdiği dosya istediğim gibi olmuş hocam size de çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri