• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Bir liste içinden en büyük numarayı bulmak.

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tirimini

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
14
Excel V
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkese Merhaba;
Saygıdeğer hocalarım iki sorum olacak yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.
Kısaca Soruları anlatmaya çalışayım.
1-Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere "KOD" ve "MALZEME" olmak üzere iki kolon bulunmaktadır.Benim istediğim 10709258 numaralı kodu yazdığımda
o kod için kullanılan en büyük numaralı malzemeyi "Malzeme" kolonundan bulup getirsin yani bu durumda 49015375 numaralı malzemeyi getirmesi gerekiyor.
Bunu Vlookup ile yaptığım zaman 10709258 yazdığımda karşısına getirdiği numara 49015362 oluyor.Çünkü ilk satırda daha doğrusu ilk arayışta bulduğunu getiriyor.

2-Yukarıdaki benzer bir soru aslında yine kodu yazdığımda o kod'a ait "MALZEME" kolonunda yer alan en son datayı getirsin.
Örneğin;10809099 yazdığım zaman "B" kolonunda yani "MALZEME" kolonunda bu kod'a ait en son numara olan 49015342 numaralı malzeme kodunu getirmeli.
Umarım açıklayıcı olmuştur.

Yardımlarınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

1642262536062.png

Ekli dosyalar

• LİSTE.xlsx
    10.7 KB · Gösterim: 6
Merhabalar Sn. tirimini deneyiniz ;

İlk Sorunuz olan en büyük değer için;
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

2. Sorunuz için en son değer;
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
1. Soru için
Kod:
kodu denenebilir

Son düzenleme:
Kodu duzelttim
Kod:

Merhabalar Sn. tirimini deneyiniz ;

İlk Sorunuz olan en büyük değer için;
Kod:

2. Sorunuz için en son değer;
Kod:

VetExc23 hocam yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim sorun çözüldü,ellerinize ,bilginize sağlık ,herşey gönlünüzce olsun.​

=TOPLAMA(14;6;B2:B100/(A2:A100=E2);1) buradaki 14;6 kodlarının ne işe yaradığını en kısa sürede öğrenmem gerekecek galiba :)

Alternatif olarak aşağıdaki formülü de kullanabilirdiniz ama dizi formüllerini pek tercih etmediğim için Toplama işlevi ile çözüm önerdim. Toplama işlevinde 14 büyük değeri ifade eder. 6 da hata değerlerini yoksayıp çözümü verir, en sondaki 1 de birinci en büyük değeri verir. 2 yazarsanız ikinci en büyük değeri verir. Ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Kod:

Kodu duzelttim
Kod:

halily hocam size de çok çok teşekkür ederim ,ellerinize ,bilginize sağlık ,herşey gönlünüzce olsun.​

=MAK((A2:A17= E2)* B2:B17) her iki formulde aynı sonucu veriyor muhakkak iki formul arasında özelliklerinden dolayı farklılıklar vardır ama bu soru için sanki sizin formül daha uygun gibi.

halily ve VetExc23 hocalarım.
Konudan bağımsız son bir sorum olacaktı bu formüllerin hangi işleme uygun olduğunu nasıl anlayabiliyorsunuz?
Bunun bir eğitimi gibi bir şey var mı?
Yani demek istediğim sorulan soruya bu formul cevap olacaktır diyebilmemiz için formullerin hizmet amacını bilmek gerekir.Bunu nasıl bilebiliriz?

Ben açıkçası hücre içi formüllerden anlamam, excelde pek bilgi sahibi degilim arama motoruna
vba excel max yazdığımda gelen sonuçlardan bir kaçını denedim bu kod çalışınca önerdim. VetExc23 hocam oldukça deneyimli ve bilgilidir, o nedenle kendisinin 6. mesajdaki uyarısını dikkate almanız daha yerinde olur
İyi çalışmalar.

Teşekkürler Sayın halily hocam. VBA sorularında olsun Excel ile ilgili diğer konular olsun yazdığınız her yorum bizler için çok değerli çok aydınlatıcı oluyor. Saygılarımı sunuyorum. Hayırlı akşamlar diliyorum.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri