• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Bir dosyadan başka bir dosyaya tasnifleme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba. e okul dan alınan bir dosyada bulunan (BEP LİSTE isimli dosya) karışık verileri, kendi kullandığım 2023-24 OSMANGAZİ DİN DERSİ PROGRAMI isimli dosyanın BEP LİSTE isimli sayfasına (Bu sayfayı örnek olması bakımından elle doldurdum) almak istiyorum. Bunun için bir kod yazılmasına ihtiyacım var.
Ekli BEP LİSTE isimli dosya e okuldan bu formatta alınıyor. Sarıya boyadığım bölümün (veya daha kolay olacaksa tamamının) alınması benim için yeterli.
" Dosyanda bir sürü kod yazılmış bunu niçin yazmıyorsun?" derseniz o kodların hiç bir bana ait değil. Sizler gibi değerli üstadların kodları. Ben kod yazmayı bilmiyorum. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Ekli dosyalar

• BEP LİSTE.XLS
    44.5 KB · Gösterim: 3
  • 2023-24 OSMANGAZİ DİN DERSİ PROGRAMI (ÖRNEK).xlsm
    269.9 KB · Gösterim: 2
sarıya boyalı alanın alınması benim için yeterli yazmışsınız. Bu listeyi her seferinde indirdiğinizde yeni veriler listeye eklenmeyecekmi ve bu yeni veriler size lazım olmayacakmı. Birde BEP liste sayfasına sadece yeni eklenen verilerimi almak istiyorsunuz. Bunları ayrıntılı yazarsanız uğraşacak üstatlar boşa uğraşmamış olur

İlginize teşekkür ediyorum. Bu liste (sadece 4. sınıflara din dersi okuttuğum için) her sene değişiyor. Ama e okuldan alınan format aynı kalıyor. Sadece yeni öğrencilerin bilgileri aynı formatta geliyor. Bu listeyi sene başında bir defa alıyorum. Dolayısıyla sene başında BEP LİSTE sayfası eskiler silinip yenileri yazılması yeterli olacaktır. Sagılar.

sene başında listeyi indirdiğiniz zaman yeni veriler örneğin 781 öğrenci nolu öğrencinin altına eklenerekmi devam edecek

Hayır üstadım. Bu sayfa B2 den itibaren temizlenip yeni 4. sınıf öğrncileri B2 den itibaren yazılacak. Eskileri mezun olduğundan bilgileri tutulmayacak. Dosyamdaki BEP, 1. DÖNEM DEĞ ve 2. DÖNEM DEĞ isimli sayfalar buradaki bilgileri kullandığı için buna ihtiyaç var. saygılar.

tamam orasını anladım e-okuldan indirdiğiniz listeyi sormuştum. Çünki BEP LİSTE isimli sayfanıza güncel verileri çekebilmemiz için e-okuldan indirdiğiniz listedeki eski ve yeni verileri ayırt edebilmemiz için bir kriter belirlelememiz gerek. Bunun için e-okuldan indirdiğiniz listede güncel bilgiler bir önceki çekmiş olduğunuz verilerin altınamı ekleniyor

Hayır üstadım. O liste de her yıl yenileniyor. Öğrenci sayıları vs. değişiyor. Ama format aynı kalıyor. Örneğin bu listede 3. sınıf olarak yazılı olanlardan nakil gitmemiş olanlar ve 3. sınıfa nakil gelen bu durumdaki öğrenciler, seneye 4. sınıf bölümünde yani listenin sonunda olacaklar.
Bu sebeple benim için "4. Sınıf / A Şubesi" ile "4. Sınıf / İ Şubesi" formatında aralıktaki bölüm önemli. Yani öğrenciler "4. Sınıf / A Şubesi" nden itibaren aktarılmalı. 4. sınıf da olsa sınıf şubesi bu formatta olmayanları istemiyorum. Çünkü onlar özel sınıflarında eğitim alıyor. Saygılar.

Hayır üstadım. O liste de her yıl yenileniyor. Öğrenci sayıları vs. değişiyor. Ama format aynı kalıyor. Örneğin bu listede 3. sınıf olarak yazılı olanlardan nakil gitmemiş olanlar ve 3. sınıfa nakil gelen bu durumdaki öğrenciler, seneye 4. sınıf bölümünde yani listenin sonunda olacaklar.
Bu sebeple benim için "4. Sınıf / A Şubesi" ile "4. Sınıf / İ Şubesi" formatında aralıktaki bölüm önemli. Yani öğrenciler "4. Sınıf / A Şubesi" nden itibaren aktarılmalı. 4. sınıf da olsa sınıf şubesi bu formatta olmayanları istemiyorum. Çünkü onlar özel sınıflarında eğitim alıyor. Saygılar.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Üstadım Öncelikle her iki dosya da aynı klasör içinde olacak. Dosya yolunu ona göre yapabilir miyiz?
İkinci olarak Commond buton ekleyemedim. Normal bir şekil ekleyerek kodu çalıştırmak istediğimde "belirtilmeyen sistem hatası verdi.

Bu kodu Commond buton değil de Sub BEP isimli bir makro kodu olarak düzenlerseniz sevinirim. Çünkü bunu birbaşka kod içinde Call komutuyla çalıştırmak istiyorum. Saygılar.

Üstadım Öncelikle her iki dosya da aynı klasör içinde olacak. Dosya yolunu ona göre yapabilir miyiz?
İkinci olarak Commond buton ekleyemedim. Normal bir şekil ekleyerek kodu çalıştırmak istediğimde "belirtilmeyen sistem hatası verdi.

Bu kodu Commond buton değil de Sub BEP isimli bir makro kodu olarak düzenlerseniz sevinirim. Çünkü bunu birbaşka kod içinde Call komutuyla çalıştırmak istiyorum. Saygılar.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Üstadım Teşekkür ediyorum. Kodlar gayet güzel çalıştı. Sadece öğrenci numaralarını metin olarak gördü. Bunu da düzeltebilir miyiz acaba? Saygılar.

Üstadım Gerçek dosyamda verdiğiniz kodu BEP LİSTE sayfasında düğme yardımıyla çalıştırdım gayet güzel çalıştı. Ancal okul sayfasındaki tasnif kodlarının içinde call komutuyla çalıştırınca işlemi BEP LİSTE sayfasında değil OKUL sayfasında gerçekleştirdi. Bu koda hedef sayfa olarak BEP LİSTE sayfasını nasıl gösterebiliriz? Ben kodu modül 3 e koydum. Yoksa bu kodu sayfanın kod bölümüne mi koymalıydım. Saygılar.

Üstadım Gerçek dosyamda verdiğiniz kodu BEP LİSTE sayfasında düğme yardımıyla çalıştırdım gayet güzel çalıştı. Ancal okul sayfasındaki tasnif kodlarının içinde call komutuyla çalıştırınca işlemi BEP LİSTE sayfasında değil OKUL sayfasında gerçekleştirdi. Bu koda hedef sayfa olarak BEP LİSTE sayfasını nasıl gösterebiliriz? Ben kodu modül 3 e koydum. Yoksa bu kodu sayfanın kod bölümüne mi koymalıydım. Saygılar.
şimdi yazdığım kodu commond1 içine kopyalayın kopyaladıktan sonra başlık Private Sub CommandButton1_Click() değilde CommandButton1_Click() yapın sonra bir modül açın makroyu aşağıdaki makroyu bu modüle atayıp çalıştırın. istediğiniz olacaktır
Sub bebliste()
Call CommandButton1_Click
End Sub

Merhaba üstadım. Kodu Command1 içine kopyalamanın nasıl olduğunu bulamadım. Nasıl yapacağımı da bilmiyorum.
Bir de 11. mesajımdaki numara metin düzeltmesine ilaveten Öğrencinin sınıf adlarını "4. Sınıf / A Şubesi" şeklinde değil de sadece 4A şeklinde alabilme imkanımız var mı? Saygılar.

Merhabalar,
Alternatif olarak ekli dosyayı inceler misiniz?

C#:

Ekli dosyalar

• 2023-24 OSMANGAZİ DİN DERSİ PROGRAMI (ÖRNEK).xlsm
    271.5 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Sayın Caylak. Paylaştığınız dosya konunun bu bölümüyle ilgili tüm isteklerimi karşılıyor. Sayın murat_8181 ve sizlere emek ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Dosyamla ilgili başka bir sorum olursa yeni konu açarım inşallah. Saygılar

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri