• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Bir çizelgede mükerrer sayıların toplamını bulma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

VeliDemir

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
1
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba. Öncelikle böyle hizmeti sunduğunuzdan dolayı sizlere teşekkür ederim.

Bir excel dosyasında üç sütunluk çizelge var. Birinci sütunda sıra numarası, ikinci sütunda tarih, üçüncü sütunda ödenen fiyat tutarı yer almaktadır. Bazı aylarda birden çok fiyat ödemesi yapılmaktadır. Neticede, birden çok ödeme yapılan aylardaki birden fazla ödemelerin sayılarının toplamını ortaya koyan bir makro programını sizlerden rica ediyorum.

Mesela,

1​
15.06.2020​
1004,54​
2​
15.06.2020​
62,78​
3​
13.07.2020​
878,98​
4​
08.08.2020​
941,76​
5​
10.05.2021​
427,01​
6​
17.05.2021​
1120,89​
7​
19.05.2021​
1000​
8​
22.05.2022​
2500​

Yukarıdaki çizelgede 2020 senesinin 6'ncı ayında iki ödeme, 2021 senesinin 5'inci ayında üç ödeme yapılmıştır. Neticede, fazla ödeme sayılarının toplamı üçtür. (Yani 2020 senesinin 6'ncı ayından bir sayısı ile 2021 senesinin 5'inci ayından iki sayısının toplamıdır.) Bu makro programın bu toplam sayısını bulmasını rica ediyorum.

Çözüm
Merhaba. Benim ekteki dosyamdak 2020 senesinin 6'ncı ayı 2 tane, 2022 senesinin 5'inci ayı 2 tane ödeme yapıldığından, sizin en son gönderdiğiniz dosya doğru. Ben bu 4 tane olan ödemeleri bu iki aya göre 2 fazla olarak Mükerrerler altında yazılmasını sizden rica ediyorum. Sizi yorduğumdan dolayı kusuruma bakmayınız lütfen.
Ben deneme amaçlı sizin verilerinizin altına bir kaç veri daha ekledim.
Rapor sayfasına veri aktarımını iptal ettim.
Mükerrer sütununa mükerrer kayıt sayısını yazar.
Kolay gelsin.
Örnek dosya ekleyiniz.

Merhaba. Libre Office programıyla oluşturduğum örnek Excel dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• Ödeme Cizelgesi.xlsx
    8.3 KB · Gösterim: 5
Yukarıdaki çizelgede 2020 senesinin 6'ncı ayında iki ödeme, 2021 senesinin 5'inci ayında üç ödeme yapılmıştır.
Sizin verdiğiniz rakamlar ile benim bulduklarım uyuşmuyor.
Filtreleyerek de kontrol ettim. Verdiğiniz rakamlarda mı yanlışlık var
yoksa ben mi bir şeyleri atlıyorum bilemedim.
Rapor sayfasında kontrol eder misiniz.

Ekli dosyalar

• Ödeme Cizelgesi_mkR.xlsm
    27.2 KB · Gösterim: 6
Merhaba. Benim ekteki dosyamdak 2020 senesinin 6'ncı ayı 2 tane, 2022 senesinin 5'inci ayı 2 tane ödeme yapıldığından, sizin en son gönderdiğiniz dosya doğru. Ben bu 4 tane olan ödemeleri bu iki aya göre 2 fazla olarak Mükerrerler altında yazılmasını sizden rica ediyorum. Sizi yorduğumdan dolayı kusuruma bakmayınız lütfen.

Deneyiniz, Makrolu ve alternatif olarak formüllü.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ-Ödeme Cizelgesi.xlsm
    24.8 KB · Gösterim: 8
formüllü

Ekli dosyalar

• ÖRNEK.xlsx
    10.4 KB · Gösterim: 6
Ben deneme amaçlı sizin verilerinizin altına bir kaç veri daha ekledim.
Rapor sayfasına veri aktarımını iptal ettim.
Mükerrer sütununa mükerrer kayıt sayısını yazar.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Ödeme Cizelgesi_mkR.xlsm
    28.7 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri