• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Benzersiz Liste Oluşturma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Vurkan

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
27
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba; çeşitli çalışmalarımda kullanılmak üzere aynı sayfadan veya başkabir sayfadan karışık halde ve tekrar eden isimleri kaldırıp benzersiz liste oluşturmak istiyorum.
Bunun için yaptığım form içi araştırmalarda yardımcı sütun kullanarak yapılan bir formülü dosyama uyguladım çalıştı.
Ancak benim istediğim tek bir formülle bu iş yapılabilir mi? Veya yazılacak bir sayfa kodu ile olabilir mi? Kod yazma konusunda bilgim hiç yok. Formüllerde ise ancak daha önceden edindiğim formüller üzerinde değişiklikler yaparak işlerimi yapabiliyorum. Örnek dosyamda D ve F sütunlarını veri doğrulama yinelenenleri kaldır yaparak oluşturdum. Bu dosyayı arşivleyip bundan sonraki çalışmalarımda kullanmayı düşünüyorum. Bunun için bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Ekli dosyalar

• BENZERSİZ LİSTE OLUŞTURMA.xlsx
    10.2 KB · Gösterim: 20
D2 ye yapıştırıp aşağı doğru çekin:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
F2 ye yapıştırıp aşağı doğru çekin:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
dener misiniz

Ekli dosyalar

• BENZERSİZ LİSTE OLUŞTURMA.xlsx
    11.7 KB · Gösterim: 17
Sayın askan verdiğiniz formüller çalıştı. Teşekkür ediyorum.
Sayın Ortak_Akıl sizin verdiğiniz formüllerde aynı sayfadan benzersiz oluştururken boş satırlar oluşmuş. Sayfa 2 den aynı formül boşluksuz liste oluşturmuş. Sebebini çözemedim. Saygılar

Sayın askan. Dosyanın formüllerle çözümü için sizin mesajınız yeterli. Ancak eğer mümkünse formüllerle yapılan bu işlemi bazı büyük dosyalarda kasıntı olmaması için bir kod ile yapmak gerekirse nasıl bir kod yazılmalı? Saygılar.

Makro ile olur müsait bi zaman yapalım

Teşekkür edip sabırla bekleyeceğim. Saygılar.

Örneği inceleyiniz

Ekli dosyalar

• BENZERSİZ LİSTE OLUŞTURMA.xlsm
    22.2 KB · Gösterim: 7
Merhaba,
birinci mesajınızda ekli örneğiniz için;
B sütununda verilerinizin bulunacağı ve benzersiz listenin D2 hücresinden aşağıya doğru devam edeceği düşünülerek kod örneği aşağıdadır.

C#:

Sayın askan, Sayın Ortak_Akıl, Sayın Caylak ve Sayın Alicimri. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Verdiğiniz kod ve formülleri bir araya getirerek ekteki dosyayı oluşturup arşivime kaldırdım. Ayrıca ihtiyacı olan arkadaşlar için de buraya ekliyorum. Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

• BENZERSİZ LİSTE OLUŞTURMA ( Formül ve Kod ile).xlsm
    25.6 KB · Gösterim: 15
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri