• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Benzersiz eğersay

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

makroeko

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar sorum şu;

Normalde dosya çok büyük ve kalabalık olduğu için sadece işime yaracak kısımları ekledim.

Asıl Dosya tablo yapısında.

“Analiz” sayfasında bulunan İşlem adına göre rapor adetlerini saydırmak istiyorum.

Toplam rapor sayısı 172, ama bazılarında aynı rapordan birden fazla olmak zorunda.

Koşullu biçimlendirme ile renklendirdim görebilirsiniz.

Yapılacak İşlem isimlerinin sonundaki harfler, asıl dosyada çoklu veri doğrulama yaptığımız için oradan geliyor. Sizden ricam şu;

• Tekrarlayan raporları bir kez sayacak şekilde toplam rapor sayısını görmek istiyorum.
  • Çoklu Veri doğrulama farklı yerlerden geldiği için, aynı işlemi farklı adla göstermek zorundayız. Farklı şekilde renklendirmiş olduğum isimleri tek olacak şekilde görmek istiyorum. Örneğin YENİ_KESİM ismi 4 farklı yerden gelmiş ama özet tabloda sadece YENİ_KESİM olarak görünsün istiyorum.
Bu konuda yardımcı olursanız size minnettar olurum.

Ekli dosyalar

• soru.xlsx
    24.7 KB · Gösterim: 6
Çözüm
Normalde dosya çok büyük ve kalabalık
Excel 2021 öncesi versiyonlarda (ki sizin profilde yazan versiyon Excel 2019) Benzersiz adetlerinin bulunması ya dizi formüllerle ya da dizi formül mantığında çalışan işlevlerle yapılmakta.
Ve de dosyanızın çok büyük olduğunu belirtiyorsunuz.
O nedenle
1 - En uygun çözüm MAKRO ile çözüm olacaktır diye düşünüyorum.
2 - Yine de formüllerle çözüm kullanacaksanız, kasılmalar / yavaşlamalar olabilecektir.
3 - Kasılma problemlerini minimuma indirebilmek için ise, verilerin bulunduğu hücre aralıklarının (ya da en MAKUL seviyede belirlenecek hücre aralığının) kullanılması gereklidir. 'Yapılacak işlem'!C:C gibi komple kolonlar kullanıldığında kasılmalar kaçınılmazdır. Çünkü...
Normalde dosya çok büyük ve kalabalık
Excel 2021 öncesi versiyonlarda (ki sizin profilde yazan versiyon Excel 2019) Benzersiz adetlerinin bulunması ya dizi formüllerle ya da dizi formül mantığında çalışan işlevlerle yapılmakta.
Ve de dosyanızın çok büyük olduğunu belirtiyorsunuz.
O nedenle
1 - En uygun çözüm MAKRO ile çözüm olacaktır diye düşünüyorum.
2 - Yine de formüllerle çözüm kullanacaksanız, kasılmalar / yavaşlamalar olabilecektir.
3 - Kasılma problemlerini minimuma indirebilmek için ise, verilerin bulunduğu hücre aralıklarının (ya da en MAKUL seviyede belirlenecek hücre aralığının) kullanılması gereklidir. 'Yapılacak işlem'!C:C gibi komple kolonlar kullanıldığında kasılmalar kaçınılmazdır. Çünkü komple kolonun her bir hücresi tek tek değerlendirilecektir.
4 - Örnek dokumanınız Tablo yapısında olduğundan, Kolon isimlerinin kullanılması zaten en uygun hücre aralığının kullanılması anlamını taşımaktadır.
Toplam rapor sayısı 172
Bu benim çok zamanımı aldı.
Evet... Benzersiz Rapor Adedi 172
Ancak
İşlem Adı bazında Benzersiz Rapor Adetlerinin toplamı 175 olmakta...
Bu aradaki fark neden olmakta? sorusunun cevabı bende epey uzun zaman aldı. Çünkü, verilerinizde işaretlediğiniz tekrar edenlerin detaylarına bakmayı çok sonraya bırakmışım....
Listeyi de dosyaya ekledim. Çünkü R24031, R24043 ve R24125 raporlarında 2 şer farklı İŞLEM adı mevcut

Formülle çözüme gelirsek
Öncelikle
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
şeklinde yazdıklarınız...
Formül zaten dizi formül mantığında çalışan formül... Yazdığınız şekilde içerir şeklinde arattırmak için tüm verilerin içerir şeklinde dizi ile uygunluk kontrolü yapılması gerekiyor.
Ben bunları direkt olarak DEĞİŞİM_DÜZELTME şeklinde alarak, ile başlayan gibi SOLDAN işlevi ile dizi üreterek çözüme gittim. Çünkü kontrollerde en az kayıp bu şekilde oluyor.

Formüllerde, tablo yapısındaki verilerinizin kolon başlıkları kullanıldı.
Formül, Analiz sayfasında
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bir de alternatif formül
Kod:

Alternatif olarak KTF ile çözümü de ekliyorum... (Kodlar Alıntıdan uyarlamadır)
KTF
Kod:

KTF kullanımı ise aşağıdaki şekildedir..
Kod:

Dosyanız ektedir... İncelersiniz...
  • ilk dosya makro içermeyen, sadece formüller olan dosya.
  • ikinci dosya ise KTF den dolayı makro içeren hem formül ve hem de KTF ile çözümlerin yer aldığı dosya.

Ekli dosyalar

• soru.xlsx
    29.1 KB · Gösterim: 2
  • soru.xlsm
    34.8 KB · Gösterim: 3
Çözüm
merhabalar
yardımcı sütunlü çözüm belki alternatif olabilir

Ekli dosyalar

• soru.xlsx
    23.3 KB · Gösterim: 7
ikinize de çok teşekkür ederim miraga ve 52779. sağolun