• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Belge Metadata Değiştirme

ayhan12443

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar selamlar,
Excel Dosya/Bilgi bölümünde yer alan dosya oluşturma tarihini ve son değiştirme tarihi bilgilerini istediğim bir tarihe ayarlamak istiyorum. Nasıl yapabilirim?
Şimdiden teşekkürler.

merhabalar

burada çözümlenmişti sanırım

merhabalar

burada çözümlenmişti sanırım
Hocam o cevaptaki kod bilgileri sıfırlamaya yarıyor. Şuanda ise metadatadaki tarihi istediğim bir tarihe çekmek istiyorum Onun için sorunun sonunu değiştirip tekrar sordum.

Deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Hocam kodu başlatınca bir hata vermiyor fakat kod çalıştıktan sonra herhangi bir değişiklik olmuyor. Son değiştirme ve oluşturma tarihi değişmiyor. Ayrıca iki tarihi de ayrı ayrı değiştirebileceğim bir kod olursa daha iyi olur.

Deneyiniz. Oldu sanki.
yolu kapalı bir dosya için tanımlarsanız daha verimli olur gibi.
yani bu kodu çalıştırdığınız dosya ile başka bir dosyaya müdahele edeceksiniz.
önce müdahale edeceğiniz dosyanın engellemesi varsa ve salt okunur ise dosya özelliklerinden kaldırın.
1697544628292.png
Kod:
1697543867692.png

Deneyiniz. Oldu sanki.
önce müdahale edeceğiniz dosyanın engellemesi varsa ve salt okunur ise dosya özelliklerinden kaldırın.
Ekli dosyayı görüntüle 21093
Kod:
Ekli dosyayı görüntüle 21091
Hocam kod çalışıyor fakat son değiştirme tarihinde şöyle bir sorun var. Dosyaya sağ tıklayıp dosya özelliklerine baktığımda son değiştirme tarihi istediğim tarihe ayarlanıyor fakat excel dosyasını açıp hiçbir değişiklik yapmadan Dosya sekmesinde tıklayıp bilgi bölümüne geldiğimizde son değiştirme tarihi olarak kodu çalıştırdığım tarihi gösteriyor. Acaba bir tek bende mi oluyor? Kodu tekrar kontrol edebilir misiniz?

Deneyiniz. Oldu sanki.
Ekli dosyayı görüntüle 21093
Kod:
Ekli dosyayı görüntüle 21091
Şunu not düşmeyi unutmuşum. Sağ tık dosya özellikleri dediğimde oluşturma tarihi değişmiyor.

Bilgisyarınızdan Powershell uygulamasını açın
aşağıdaki komutları kendinize göre düzenleyip
tek tek girip enter yapın.
sırasıyla
oluşturulma tarihi
değiştirilme tarihi
son erişim tarihi
Kod:

Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• Dosya Özellikleri.xlsm
    31.4 KB · Gösterim: 6
Bilgisyarınızdan Powershell uygulamasını açın
aşağıdaki komutları kendinize göre düzenleyip
tek tek girip enter yapın.
sırasıyla
oluşturulma tarihi
değiştirilme tarihi
son erişim tarihi
Kod:
Hocam sağ tık>dosya özellikleri kısmındaki metadata değiştirme işlemi başarılı oldu. Fakat tek sorun excel>dosya>bilgi kısmındaki son değiştirme tarihini değiştiremiyorum. Sizin gönderdiğiniz vba kodunu çalıştırdıktan sonra son değiştirme tarihi değişiyor fakat excel dosyasını kaydetip veya kaydetmeden kapatıp tekrar açtığımda son değiştirme tarihini "bugün" olarak gösteriyor. Dosyayı kaydetsem kaydettiğim için son değiştirme tarihi değişiyor, dosyayı kaydetmesem kodun etkisi kaydedilmediği için son değiştirme tarihi değişmiyor. Bunun bir çözümü var m?

Hocam sağ tık>dosya özellikleri kısmındaki metadata değiştirme işlemi başarılı oldu. Fakat tek sorun excel>dosya>bilgi kısmındaki son değiştirme tarihini değiştiremiyorum. Sizin gönderdiğiniz vba kodunu çalıştırdıktan sonra son değiştirme tarihi değişiyor fakat excel dosyasını kaydetip veya kaydetmeden kapatıp tekrar açtığımda son değiştirme tarihini "bugün" olarak gösteriyor. Dosyayı kaydetsem kaydettiğim için son değiştirme tarihi değişiyor, dosyayı kaydetmesem kodun etkisi kaydedilmediği için son değiştirme tarihi değişmiyor. Bunun bir çözümü var m?
Bu tür bir problem olacağını düşündüm, yazacaktım ama belki olmaz diye yazmamıştım.

Bu kodları test etmedim ama muhtemelen farklı bir excel dosyası üzerinden yapmanız gerekecek.
Şuan düzenlemek için vaktim yok ama thisworkbook yazan yerleri dosyanızın yolu ile değiştirmeniz gerekecek gibi duruyor.

Konuyu okuyanlar

Geri