• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Başka dosyadan veri çekme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

makroeko

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar,sizden şu konuda yardım isteyeceğim.

Reel Ağırlık analizi diye bir tane dosya var.

Bu dosyadaki tabloda kabloların gerçek fiziki olarak yapılmış çap ve ağırlık ölçümleri vardır.

Bu dosyadaki verilerin özellikleri şöyle.

* Bir tane kablo tipinden, birden fazla farklı kesitte kablo ölçümleri vardır.

Örneğin; N2XRY 3X2,5 , N2XRY 4X25 ---- NYY 3X4 ,NYY 4X16….gibi

* Tek tip kablodan ait aynı kesitte birden fazla ölçümler vardır.

Örneğin; N2XRY 4X16 dört adet ya da NYY on adet ölçüm….. gibi.

* Her farklı tipdeki kabloların özellikleri farklı olduğu için her hücrede veri olmayabiliyor.Bu nedenle bazı hücreler boştur.

Reel Ağırlık analizindeki tabloda, ürettiğimiz tüm kablo tipleri ve kesitlerin tamamı vardır. Buradaki veriler gerçek ölçülen somut değerlerdir.

Bir kablo üretilmeden önce tasarımı/dizaynı yapılır.Tasarımda kablonun tüm özellikleri çap,ağırlık…vs ağırlık analizine nazaran daha detaylı teknik bilgileri vardır.Bu değerler tahmini değerlerdir.Üretim buna göre yapılır.Ama çok karmaşık formüllü veriler olduğu için dizayn verilerini her Kablo Tipine göre ayrı ayrı dosyalarda girdim.

Şimdi sizden bu konuda şöyle bir yardım isteyeceğim.

Dizayn verileri ile Reel ağırlık analizi verilerini karşılaştırmak istiyorum.

Örneğin,Yapılan ölçümlerdeki yüzdesel değişimleri,farkları her ölçüme göre yüzdesel,grafiksel gibi şekillerde görmek istiyorum.Çünkü buna göre veri analizi,raporlama ve sunumlar yapacağım.

Ama şöyle bir sorun var.

Reel analiz veri girişi tamamlanmıştır.Ama dizayn/tasarım hesaplamaları daha çok girilecek var.20 adet dizayn dosyası oluşturdum ama en az 100 tane daha dosya oluşturacağım,bu da yaklaşık 100x250=25000 kesit daha girilecek demektir.Örnek olarak H07V-K ve NYY tipi dizaynları yükledim.

Asıl sorum şu;

Dizaynları yaptıkça Reel Ağırlık analizi dosyasına da kablo kesitine göre dizayn verilerini Veri sayfasından alıp dizayn sütunlarına otomatik eklesin istiyorum.Eğer bu şekilde olmazsa verileri manuel girmek durumunda kalacağım.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• H07V-K Dizayn.xlsm
    531.3 KB · Gösterim: 9
  • Kablo Reel Ağırlık Analizi.xlsx
    596.2 KB · Gösterim: 10
  • NYY dizayn.xlsm
    540.7 KB · Gösterim: 10
1655278774514.png
Bende bu şekilde görünüyor.
Sanırım 16 yı yüklemem lazım.
Eğer öyle gerekirse sizden ricam direkt download linkini paylaşmanız mümkün mü
Bulamadım

MISSING yazan satırın tikini kaldırıp, kaydedin ve tekrar deneyin.

Harikasınız sayın Balta,bu sefer oldu gerçekten.

Size ne kadar teşekkür etsem az inanın.

Sayenizde kodlamaya olan merakım da arttı.

En kısa zamanda visual basic kodlama öğrenmek için çaba göstereceğim inşallah.

Müsadenizle size sorum olacak.
  • Yeni sütunlar eklendiğinde, yukarıdaki mesajda bahsettiğiniz şekilde sütunla ilgili, benzer şekilde satırları eklemek yeterli olur mu.Yani ekstradan başka bir şey yazmaya gerek yok sanırım.Doğru mudur.
  • Bu yöntemi başka yerde kullanmak istediğimde, bu mevcut kodlardan başka, başka bir sayfada ya da başka yerde kod yok değil mi..

Yeni sütunlar eklendiğinde, daha önce izah ettiğim şekilde yaparsanız çalışacaktır.
Tek kod bu.
Her kod hazırlandığı dosyaya özgüdür.
Başka yerlerde kullanmak için sadece size fikir verebilir.
Dosya,sayfa,yol,değiken,adres vs. tanımlamaları değişeceğinden uyarlamak gerekecektir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri