• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü B Sütununa göre A sütununu sıralama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

argun67

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
5
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle 2021 Kullanıyorum. Ekteki dosyamda toplam 24246 satır var ve bu satırlar B Sütununa ait.
Şimdi yeni bir tablo yapmam lazım.
Yapacağım bu tabloda A Sütunumdaki 227 değişik koda göre eşleştirmesini yada bir başka ifadeyle alt alta gelmesini istiyorum.
Örnek olarak:
A Sütunumda 1 Kodu var, B sütunumda ise bu 1'den 57 tane var, aynı şekilde
A Sütunumda 2 Kodu var B sütunumda ise bu 2'den 18 tane var aynı şekilde
A Sütunumda 7 Kodu var B sütunumda ise bu 7'den 29 tane var, liste böyle uzayıp gidiyor. Toplam 227 Tane koda göre listemin alt alta sıralanmasını istiyorum.

Bu arada B Sütununda örneğin 3 no'lu kod var ama A Sütununda yok ise bunun gelmesini istemiyorum.

Yani tüm tablo Asütununa göre alt alta sıralanmalı.
Bilmem anlatabildim mi?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Ekli dosyalar

• ADRES-3.xlsX
    1.4 MB · Gösterim: 5
Çözüm
Yani tüm tablo A sütununa göre alt alta sıralanmalı.
Bilmem anlatabildim mi?
Tablodan hareketle, tablonun B : F kolonlarının sıralanmış listesini ayrıca başka bir yerde elde etmek diyorsanız eğer Excel 2021 deki işlevler kullanılarak formülle yapılabilir.
Aynı sayfada olup karışıklık yaratmaması için, Yeni bir Sayfa ekleyin ve boş bir hücreye
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Eğer ki,
Tablonun B : F kolonlarını başka bir liste elde etmeden olduğu yerde sıralamak diyorsanız, Yardımcı kolon kullanarak yapabilirsiniz.
  • Tablonuzda BOŞ olan bir kolonun (Örneğin No yazdığınız G kolonuna ya da hemen yanındaki H kolonuna) 2. satırına
(Örneğin G2 ya da H2...
Yani tüm tablo A sütununa göre alt alta sıralanmalı.
Bilmem anlatabildim mi?
Tablodan hareketle, tablonun B : F kolonlarının sıralanmış listesini ayrıca başka bir yerde elde etmek diyorsanız eğer Excel 2021 deki işlevler kullanılarak formülle yapılabilir.
Aynı sayfada olup karışıklık yaratmaması için, Yeni bir Sayfa ekleyin ve boş bir hücreye
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Eğer ki,
Tablonun B : F kolonlarını başka bir liste elde etmeden olduğu yerde sıralamak diyorsanız, Yardımcı kolon kullanarak yapabilirsiniz.
  • Tablonuzda BOŞ olan bir kolonun (Örneğin No yazdığınız G kolonuna ya da hemen yanındaki H kolonuna) 2. satırına
(Örneğin G2 ya da H2 hücresine)
Kod:
formülünü yazın. Aşağıya doğru en son dolu hücreye kadar kopyalayın.
(Neden G ya da H kolonu diyorum. Bu kolonlar tabloya bitişik boş kolonlardır. Formülü yazdığınız hücre seçili iken sağ alt köşesinde belirli bir NOKTA vardır. Bu Noktaya çift tıklarsanız, formül (biçimlendirmelerle beraber) aşağıya kadar otomatik doldurulacaktır)
  • Formülün bulunduğu hücrenin başlık satırındaki FİLTRE Okuna bastığınızda, açılan menüdeki en üstteki Küçükten Büyüğe Sırala ibaresine tıklayın. Liste istenilen şekilde sıralanacaktır.
Not : Eğer Makro ile çözüm arıyorsanız bu beni aşacaktır...

Çözüm
Sayın 52779,
Çok çok teşekkür ederim :)
Elinize, aklınıza sağlık,

Rabbim sizi, ailenizi ve sevdiklerinizi
her türlü kazadan beladan korusun,
sağlık, huzur, afiyet ve mutluluklar versin

Selamlar,
Argun,

Çok teşekkür ediyorum...
Yardımcı olabildiğime çok sevindim..
Sağlık, huzur ve mutluluklar her daim sizlerle olsun...

İstediğiniz sanırım böyle bir şey Makro çözümde benden olsun

Ekli dosyalar

• ADRES-3.xlsm
    1.6 MB · Gösterim: 3
Sayın Adnan,
Size de çok çok teşekkür ederim :)
Makro çözümünün olması da çok iyi oldu.

Gerçi makro, bizim boyumuzu çok aşan bir konu,
Biz ufak tefek, formüllerle işlerimizi halletmeye çalışıyoruz.

İyi kötü formülü çözebiliyoruz da,
Makro için, ciddi bir bilgi gerekiyor.

Çözümünüzü de alternatif olarak kullanacağım (y)
Tekrardan teşekkür ediyorum.

Sizin nezdinizde, bu platformda emeği geçen, katkı sağlayan, çözüm üreten
herkesin, elinize, aklına, sağlık,

Rabbim sizleri, ailenizi ve sevdiklerinizi de
her türlü kazadan beladan korusun,
sağlık, huzur, afiyet ve mutluluklar versin

Selamlar,
Argun,

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri