Çözüldü Aylık çıkan miktarın, ortalama kur fiyatını bulma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

A. Gnş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar;
Excelimde bir formül hatası yapıyorum.
Misal; BY9 = Şubat ayında çıkan ürünlerin Euro tutar toplamıdır.
CA9 = Şubat ayında çıkan ürünlerin Dolar tutar toplamıdır. BY9 ve CA9 hücrelerinde problem yok.

BZ9= Şubat ayında çıkan Euro tutarın ortalama birim fiyatı olacaktır.
CB9= Şubat ayında çıkan Dolar tutarın ortalama birim fiyatı olacaktır.
Bu iki hücrenin değerlerini bir türlü ayarlayamadım. Sebebi şubat ayında toplam çıkan miktara bölmektedir.
Euro fiyat gelişlilerin Şubat ayı çıkış toplamlarını
Dolar fiyat gelişlilerin Şubat ayı çıkış toplamlarını, hesaplayabilsem problemim çözülmüş olacak.

Biraz fazla karmaşık anlattım, kusura bakmayın.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• hammadde.xlsx
    122.6 KB · Gösterim: 7
Çözüm
Selamlar,
Yanlış yorumluyor olabilirim....

Dolar fiyat gelişlilerin Şubat ayı çıkış toplamlarını, hesaplayabilsem problemim çözülmüş olacak

Çıkış toplamlarını hesapladım. (Formüllerde (K7:K300<>"") gibi çarpanlar kullanıldı.
Sonuçta da, Toplam Tutar / Çıkan Adet ile ortalama birim fiyatları da hesapladım...
Buradan da görüleceği üzere, farklı bir birim fiyat kullanılmadığından dolayı, K, L ve N kolonlarındaki değerlerin aynıları, ortalama birim fiyat olmakta.... (Yani EURO olarak hep 3,1 ve Dolar olarak da hep 2,28 değerleri olduğundan dolayı...)

Yine tekrar ediyorum, yanlış yorumluyor olabilirim...
Eğer yanlış yorumluyor isem, Manuel hesaplama ile olması...

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,474
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,

Dolar fiyat gelişlilerin Şubat ayı çıkış toplamlarını, hesaplayabilsem problemim çözülmüş olacak

Çıkış toplamlarını hesapladım. (Formüllerde (K7:K300<>"") gibi çarpanlar kullanıldı.
Sonuçta da, Toplam Tutar / Çıkan Adet ile ortalama birim fiyatları da hesapladım...
Buradan da görüleceği üzere, farklı bir birim fiyat kullanılmadığından dolayı, K, L ve N kolonlarındaki değerlerin aynıları, ortalama birim fiyat olmakta.... (Yani EURO olarak hep 3,1 ve Dolar olarak da hep 2,28 değerleri olduğundan dolayı...)

EĞER yanlış yorumluyor isem, Manuel hesaplama ile olması gerekenleri yazıp, kısa açıklama yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım...

Saygılarımla....

Not : Resimden de görüleceği üzere, hesaplamaları (karşılaştırma olması açısından) ayrı kolonlarda yaptım...

1668211501815.png

Ekli dosyalar

• hammadde.xlsx
    126.5 KB · Gösterim: 5
Çözüm

A. Gnş

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar,

EĞER yanlış yorumluyor isem, Manuel hesaplama ile olması gerekenleri yazıp, kısa açıklama yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım...

Saygılarımla....

Not : Resimden de görüleceği üzere, hesaplamaları (karşılaştırma olması açısından) ayrı kolonlarda yaptım...

Ekli dosyayı görüntüle 13071
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum,
Allah razı olsun

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,474
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum...
İyi çalışmalar sizlere..