• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Aylara Göre Tahakkuk 180-280 verilerini getirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
123
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Bizim yabancı şirket olduğu için özel mali yıl olarak eylülde mali yıl sonumuzdur. Şöyle ki türkiye de 1 yıllık mali yıl 01.01.2022 - 31.12.2022 ise bizde 01.10.2021 - 30.09.2022 dir.

Ek'te göndermiş olduğu dosyada kullanmış olduğum

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

formüle göre F sütununda ki alan da 30.09.2023 tarihine kadar 180 yazması gerekiyor ama nedense 280 olarak çıkıyor.

Ben H sütununa gelmesi gereken rakamları yazdım konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 381 Tahakkuk Çalışma.xlsx
    39.6 KB · Gösterim: 15
Merhaba,

yazmış olduğunuz formüldeki koşullardan hiçbiri kasım ayı sonrasını kapsamıyor bu nedenle hiçbir alternatif olmadığı durumdaki 280 e düşüyor sonuç
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
şeklinde ayrı bir koşula daha bağlamalısınız

Merhaba Sayın Serap,

Şu anda tekrar kontrollerimi sağladığımda zaten yanlış hesapladığını fark ettim. 12 ay olarak hesaplaması lazım sorumu düzelterek tekrar güncelleyeceğim.

Merhaba,

Gerçek elimdeki poliçeyi kontrol ettiğim zaman sigorta başlangıç ve bitiş tarihi : 01.10.2022 - 01.10.2023 dür.

Baktığımız zaman 12 aylık yani 1 yıllık sigorta poliçesidir.

Göndermiş olduğum terör sigorta sayfasında gerçek tarihleri girdiğim zaman benim kullanmış olduğum formüllerin yanlış hesapladığını fark ettim. C sütunu yani aylar başlığının altında 13 ay'ı getiriyor son ay olan ekim ayı için 1 gün hesaplıyor ama bunu hesaplamaması lazım. Toplamda 12 ay olması lazım.

2 inci olarak ise bu hesaplamaya bağlı olarak F sütununda ki değerlerde ARALIK ayına kadar sorun yok. Güncel ayımızdan önceki değerler için 381 - güncel ayımız için 740 buraya kadar sorun yok ancak eylül dahil olmak üzere 180 verilerini getirmek istiyorum.

Konuyla ilgili desteğinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• 381 Tahakkuk Çalışma (1).xlsx
    39.7 KB · Gösterim: 5
Sayın ERKAN YILMAZ 01.10.2022 - 01.10.2023 1 yıl 1 gün yapar. çünkü başlangıç ve bitiş tarihleri dahildir. o yüzden 01.10.2023 - 30.09.2023 olmalı diye düşünüyorum tarihleri

Merhaba Sayın İbrahim Görgülü , poliçe tarihleri bu şekilde olunca bende bunun üzerinden hesaplamak istedim.

01.10.2023 - 30.09.2023 olarak varsayalım buna göre F sütununda ki formüllerim yanlış hesaplıyor. 2022 9 uncu aydan 2023 9 unca aya bizim için güncel yıl oluyor ve 180 rakamını nasıl getirtebiliriz ?

Merhaba Sayın İbrahim Görgülü , poliçe tarihleri bu şekilde olunca bende bunun üzerinden hesaplamak istedim.

01.10.2023 - 30.09.2023 olarak varsayalım buna göre F sütununda ki formüllerim yanlış hesaplıyor. 2022 9 uncu aydan 2023 9 unca aya bizim için güncel yıl oluyor ve 180 rakamını nasıl getirtebiliriz ?

sayın ERKAN YILMAZ aşağıdaki formülü f12 hücresine yapıştırın ve aşağıya doğru sürükleyin.
Kolay gelsin.

PHP:

sayın ERKAN YILMAZ aşağıdaki formülü f12 hücresine yapıştırın ve aşağıya doğru sürükleyin.
Kolay gelsin.

PHP:

Merhaba Üstadım,

Göndermiş olduğun formülde eylül ayına kadar sorun yok ama örnek verecek olursam mesela 01.11.2022 ve 30.10.2023 tarih aralığı yaptığım zaman ekim ayı için 280 yapması lazım.

Ekli dosyalar

39.7 KB · Gösterim: 3
Merhaba, yazılan formül C sütunundaki tarih bilgisine göre doğru sonuç veriyor.
Ancak Sizin istediğiniz sonuçları almak için sıfırdan koşulları belirtir misiniz?
H sütunundaki değerlere ulaşmak için koşullar nedir?

Güncelleme Notu:

Formüldeki koşulları değiştirerek H sütunundaki sonuca ulaştım.
Kod:
1670851649176.png

Son düzenleme:
Merhaba,

Öncelikle teşekkür ederim sayın Alparslan

Göndermiş olduğum dosyada tarihleri değiştirdim. 01.11.2022 - 01.11.2023 yaptım. Bu tarihlere göre ;

Bugünün tarih ve ayından önceki tarihler için 381 getirmesi gerekiyor. Bu ay için aralık ayı için 740 getirmesi gerekiyor. 9 uncu aya kadar 180 9 uncu aydan sonra 280 getirmesi gerekiyor.

H sütununa olması gereken rakamları belirttim.

Ekli dosyalar

39.7 KB · Gösterim: 2
Sayın ERKAN YILMAZ örnek dosyanız ektedir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 381 Tahakkuk Çalışma (1) (1).xlsx
    39.6 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Merhaba Sayın İbrahim Görgülü hocam,

Çok teşekkür ederim ellerinize sağlık mantık kurgusu doğru ve şu anda istediğim veriler geliyor ancak bir şey sormak istiyorum, genelde poliçeler başlangıç ve bitiş tarihleri olarak 15.12.2022 - 15.12.2023 gibi oluyor ve ben bunu girdiğim zaman 13 ay olarak hesaplıyor bunu 12 ay olarak hesaplaması gerekmez mi? Bu hesapladığımız C12 hücresinde bulunan formülde yanlışlık mı var acaba?

Ekli dosyalar

• 381 Tahakkuk Çalışma.xlsx
    40.8 KB · Gösterim: 1
Sayın ERKAN YILMAZ belirttiğiniz tarih aralığında 366 gün oluştuğu için 13 ay gösteriyor. Çünkü başlangıç ve bitiş tarihleri dahil kabul edildiği için excel mantığı böyle sigortacılar farklı kabul ediyor olabilirler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri