Çözüldü Aylar itibariyle devirli matrahın gelir vergisi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar Merhaba

Ekli dosyada açıklamaya çalıştığım üzere aylar itibariyle vergi matrahının devirli ve kişi sayılarına göre vergi hesaplama yapan formül mevcut ancak hatalar oluşuyor.,
MAK ile başlayan ve TOPLA.ÇARPIM ile başlayan her iki fonksiyon ile soruna çözüm bulunursa sevinirim

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ.xlsm
    110.8 KB · Gösterim: 18
Çözüm
Merhaba

GELIRVERGISI fonksiyonu hesaplama olarak ekteki dosyada GV sayfasında.

Aylık GV Matrahlarını değiştirmeniz yeterlidir. Örnek olarak hesaplanması için.
Aylık olarak ben tüm aylara Asgari Ücret Gelir Vergisi İstisnalarını 638,01 olarak yazdım. Siz olması gerekeni yazarsınız. Hesaplama doğru çıkıyor bende, sizde kontrol edersiniz.

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın KarıncaZ Merhaba

Ofis 2003 uyumluluk paketi indirdim gene olmadı kaydet çıkıştan sonra aynı hatayı veriyor
sizin fonksiyonunuz 2003 ofis yapısında yazılımı yaptığınız için ne 2010 sizde nede bende 2003 te çalışıyor.
yani fonksiyonun 2010 ofis paketi altında yazılması halinde hata düzelir diye düşünüyorum.

Ayrıca ben 2010 ofis yapısındaki bütçe dosyasını 2003 olarak kayıt yaptığımda da dosya format yapısında yani tablonun tamamını görme olayı ortadan kalkıyor gönderdiğim dosyada görüldüğü gibi

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ_VBA.xls
    241 KB · Gösterim: 5

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Ayrıca Bordro ve Puantaj dosyalarınızı inceleyeceğim teşekkür ederim

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın KarıncaZ Merhaba

Bütçe dosyasında gelir vergisi hesaplaması ile ilgili fonksiyon ilgili bir gelişme olmadı galiba

Yeni bir başlıkla forumda soru açalım mı belki bu konuda yardımcı olacak bir arkadaşımız olabilir

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
269
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Gelir vergisini formülle hesaplaya biliyoruz. Sorun yok. Çok kişi var dediğiniz için VBA ile çözüm üretmeye çalışıyorum.
Yazdığımız kodlar bizde çalışmasına rağmen dosyayı kapatıp açınca aynı hataları alıyorum.

Sizin içinde sakıncası yoksa alıma şöyle bir şey geldi. Ben uzaktan bağlantı için AnyDesk kullanıyorum, sizinle sözleştiğimiz bir gün kodları direk Office 2010 da sizin dosyanızda yazıp deneyebiliriz. Anlam veremediğim ve çözemediğim bir şekilde, dosya açıkken hesaplıyor, kapatıp açınca pufff her şey karışıyor.

Bir diğer çözüm de formülle olan çözümü VBA da Makro olarak tanımlamak. Yani formülü sayfada değil de VBA kısmında hesaplayacak. Siz kişiye veri girince formüle göre hesaplama yapıp sonucu yazar. Toplu hesaplasın derseniz biraz yavaş çalışır ama tek tek hesaplamalarda bu yavaşlığı çok hissetmezsiniz.

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın KarıncaZ Merhaba

Bir diğer çözüm 2010 ofis olan bir arkadaşınızda fonksiyonu yazarak dosyaya yükleyip aynı bilgisayardan göndermeniz olabilirmi

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
269
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sayın KarıncaZ Merhaba

Bir diğer çözüm 2010 ofis olan bir arkadaşınızda fonksiyonu yazarak dosyaya yükleyip aynı bilgisayardan göndermeniz olabilirmi
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu kod Office 2003 - 2007 - 2010 - 2013 - 2016 - 2019 - 2021 hepsinde çalışıyor. Sanal PC de tüm ofisleri kurarak tek tek denedim. Deneme yaparken sadece Kümülatif GV Matrahı ve Aylık GV Matrahı verilerini kullandım. Tüm versiyonlarsa hesaplama yapıyor. Kapatıp açınca da sıkıntı yaşanmıyor. Aynı kodu sizin dosyanıza uyguladığımızda o anlık hesaplıyor, kapatıp açınca hataya düşüyor. Çözemediğim kısımda burası zaten. Neden sizin dosyanızda kapatıp açınca hataya düşüyor

Tüm hesaplamaları size gönderdiğim dosyada olduğu gibi VBA da yapınca yine hata almıyorum. GV yi de yukardaki kod ile hesaplıyorum.

Dilerseniz dosyanızın çalışan son halini gönderin tekrar uygulayayım. Diğer Office versiyonlarında da uygulama ekranlarını çekip gönderirim.

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
İyi geceler

Dosya ektedir Fonksiyonu yükledim

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ_VBA xxx.xlsm
    117.9 KB · Gösterim: 6

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın KarıncaZ Merhaba

Aklıma şöyle bir çözüm geldi. sizdeki ricam çalışma yaptığınız bir dosyaya fonksiyonu uygulayıp bana gönderirmisiniz. Bundan benim ofisin sağlıklı çalışıp çalışmadığını tespit etmiş oluruz diye düşünüyorum EĞER benim çalışma yaptığım ofiste bir hata varsa ayarları düzeltmeye çalışayım

KarıncaZ

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
269
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba

GELIRVERGISI fonksiyonu hesaplama olarak ekteki dosyada GV sayfasında.

Aylık GV Matrahlarını değiştirmeniz yeterlidir. Örnek olarak hesaplanması için.
Aylık olarak ben tüm aylara Asgari Ücret Gelir Vergisi İstisnalarını 638,01 olarak yazdım. Siz olması gerekeni yazarsınız. Hesaplama doğru çıkıyor bende, sizde kontrol edersiniz.

Ekli dosyalar

• 2022_Bordro_GV.xlsm
    40.7 KB · Gösterim: 20
Çözüm

Doruk

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
7
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba

Dosya çalışıyor Teşekkür ederim
ben zamanım oldukça sizin gönderdiğiniz dosya üzerinde bütçe çalışması yapacağım gelişmelere göre paylaşırım

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar