• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Aşağı ve Yukarı Yuvarlama Formülü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
123
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlarım,

Ek'te göndermiş olduğum dosyada 1. örnekte G sütununda ki rakamları yuvarlamak istiyorum ve KYUVARLA formülünü kullanarak I sütununda denedim ancak toplam sonuç 354,00 TL olarak aldım. G sütununda ki toplam tutar olan 355,00 TL yi yakalayamadım. 355,00 sonucu yakalamam için nasıl bir yuvarlama formülü kullanmam gerekiyor. ?

Ama şöyle de bir durum var 2. örnekte farklı değerler olmasına rağmen ve aynı formülle değerler aynı geliyor.

Desteğinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• Yuvarlama.xlsx
    13.1 KB · Gösterim: 6
Paket satış tutarının formülünü =C7+E7 yerine =YUVARLA(C7+E7;2) şeklinde değiştirin.

sebebi nedir diye sorarsanız? Paket alış fiyatı 70,99 görünmesine rağmen 70,9914083556267 gibi bir değer saklıyor içinde o yüzden tutmuyor. satış kar tutarı da aynı.

Sayın ERKAN YILMAZ Kyuvarla formülü katına yuvarlamak için kullanılır. Örnek Kyuvarla(10,56;1)=11 olurken Yuvarla(10,56,2)=10,56 olarak sonuçlanır yuvarla daki 2 rakamı ondalık sayısını ifade eder, kyuvarladaki 1 sayısı sayıyı 1'in katlarına yuvarlama anlamına gelir.
İyi çalışmalar.

Merhaba,

Teşekkür ederim üstadlarım ama şu şekilde bir yuvarlama formülü yok mu yada nasıl yapabilirim. Mesela ; rakam 10,45 ise 10,00 yuvarlasın, 10,50 ve büyükse 11,00 yuvarlasın bunu nasıl yapabilirim.

Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri