• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Aranan değerin olduğu hücreyi bulup yazdırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ahmet Bey

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
9
Excel V
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar, ek'te paylaştığım dosyada: A1 hücresindeki tarihi, C1-P1 arasında aratıp, bulduğu hücrenin adresi olan O1'i, A3'e yazdıracak, nasıl bir formül yapabiliriz?

Ekli dosyalar

• Aranan değerin olduğu hücre adresini bulup yazdırma.xlsx
    9.2 KB · Gösterim: 6
Çözüm
ADRES işlevindeki üçüncü argüman (başvuru türü) seçenekleri :

• 1 veya boş bırakılırsa: Mutlak hücre referansı verir (örn: $O$1).
  • 2: Satır mutlak, sütun göreceli olur (örn: $O1).
  • 3: Satır göreceli, sütun mutlak olur (örn: O$1).
  • 4: Hem satır hem sütun göreceli olur (örn: O1

Vardır mutlaka. Diğer arkadaşlarım alternatif verirler.

hocam formül doğru sonuç veriyor fakat, alternatif olarak, daha kısa bir formül varmı acaba?
excel bir sorunun birden fazla çözümü mutlaka vardır ama hocamızın çözümü oldukca pratik ve kısa
belki alternatif olur
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kod:

excel bir sorunun birden fazla çözümü mutlaka vardır ama hocamızın çözümü oldukca pratik ve kısa
belki alternatif olur
Kod:
Kod:
Kod:
Hocam formüller için teşekkürler, sadece öğrenmek için bişey sorucam:

=HÜCRE("adres";İNDİS($C$1:$P$1;1;KAÇINCI(A1;$C$1:$P$1;0))) bu formülün sonucunda gelecek olan hücre adresi satır ve sütunlarının, mutlak ve göreli olma seçeneği varmı? Varsa, formülün içinde nerede hocam?

hocamızın izahında belirtiği gibi formülün sonundaki 4 göreceli seçeneğini ifade ediyor
hocam bu dediğinizi anladım zaten, benim sorum şu: aynı 4 göreceli seçenek, aşağıdaki sizin bu formülde varmı? Varsa neresinde? Yoksa da yok diyebilirsiniz, dediğim gibi sadece bu formüllerdeki fonksiyonları, tam olarak öğrenmek için sordum hocam, teşekkürler.

=HÜCRE("adres";İNDİS($C$1:$P$1;1;KAÇINCI(A1;$C$1:$P$1;0)))

hocam bu dediğinizi anladım zaten, benim sorum şu: aynı 4 göreceli seçenek, aşağıdaki sizin bu formülde varmı? Varsa neresinde? Yoksa da yok diyebilirsiniz, dediğim gibi sadece bu formüllerdeki fonksiyonları, tam olarak öğrenmek için sordum hocam, teşekkürler.

=HÜCRE("adres";İNDİS($C$1:$P$1;1;KAÇINCI(A1;$C$1:$P$1;0)))
bu formül için
formülü yazmaya başladığınızda bilgi türü diye bir ibare var (listesi aşağıda belirtildiği gibi) "adres" seçeneği hücrenin adres bilgisini verecektir
1727703899926.png

bu formül için
formülü yazmaya başladığınızda bilgi türü diye bir ibare var (listesi aşağıda belirtildiği gibi) "adres" seçeneği hücrenin adres bilgisini verecektir
Ekli dosyayı görüntüle 28768
ve verdiği hücrenin adres bilgisi de her zaman; Satır ve Sütun mutlak olarak, $O$1 şeklinde gelecektir demi hocam?

bu formül için
Ekli dosyayı görüntüle 28768
ve verdiği hücrenin adres bilgisi de her zaman; Satır ve Sütun mutlak olarak, $O$1 şeklinde gelecektir demi hocam?

hücre formülünü kullanırsanız sonuç $O$1 şeklinde adres formülünü kullanırsanız O1 şeklinde çıkacaktır

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri