• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Alt çeyrek hesabında oran belirleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

seng

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
91
Excel V
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar herkese selamlar excelde alt çeyrek vs hesaplarken aşağıdaki formülü kullanıyoruz ama ben çeyreklerin %30, % 50 % 60 %80 hesaplamasını istiyorum nasıl değiştirebilirim formülü bunun için. Şimdiden teşekkürler..
=QUARTILE($AH:$AH,0)
=QUARTILE($AH:$AH,1)
=QUARTILE($AH:$AH,2)
=QUARTILE($AH:$AH,3)
=QUARTILE($AH:$AH,4)

Çözüm
Merhabalar çeyrekler normalde %25 olarak hesaplanır. Eğer yanlış anlamıyorsam sizi;

%30 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

%50 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

%60 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:

%80 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:
Arkadaşlar herkese selamlar excelde alt çeyrek vs hesaplarken aşağıdaki formülü kullanıyoruz ama ben çeyreklerin %30, % 50 % 60 %80 hesaplamasını istiyorum nasıl değiştirebilirim formülü bunun için. Şimdiden teşekkürler..
=QUARTILE($AH:$AH,0)
=QUARTILE($AH:$AH,1)
=QUARTILE($AH:$AH,2)
=QUARTILE($AH:$AH,3)
=QUARTILE($AH:$AH,4)

=QUARTILE($AH:$AH,0)*0,3
=QUARTILE($AH:$AH,1)*0,5
=QUARTILE($AH:$AH,2)*0.7
=QUARTILE($AH:$AH,3)*0.8
=QUARTILE($AH:$AH,4)*0,9

olarak dener misiniz?

Merhabalar çeyrekler normalde %25 olarak hesaplanır. Eğer yanlış anlamıyorsam sizi;

%30 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:

%50 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:

%60 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:

%80 çeyrek olarak belirlemek için;
Kod:

Çözüm
Alt çeyrek 1. çeyrek yani =QUARTILE($AH:$AH,1)
Üst çeyrek 3. çeyrek yani =QUARTILE($AH:$AH,3)
olur. ama siz çeyreklerin oranını farklı almak istiyorum diyince ondan öyle çözüm verdim tabi sizi yanlış anlamadıysam. Aslında bu tür sorunlarda dosya paylaşımı yaparsanız ve formülden sonra olması gereken sonuçları da manuel hesaplayıp soru sorarsanız sorununuz için yazılacak formüller daha net olur. İyi çalışmalar dilerim.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri