Eğitim ADO Sınıfı (Class)

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar,
Konuyu farklı bir şekilde açmıştım ama yapmaya çalıştığım fikre uygun güzel bir fikri youtube üzerindeki bir kanalda bulduğum için yazdığım kodları silip konu üzerinde düzenleme yaptım. Kanalın adresi

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Program.zip
    43.5 KB · Gösterim: 2
Son düzenleme:

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3,952
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba.
Deneyemedim sadece kodları inceledim mobilden.

Bu excele dll nasıl ekleniyor bunun bir anlatım yada videodu var mı?
Sağolun.

Son düzenleme:

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.
Deneyemedim sadece kodları inceledim mobilden.
Koda bağlantı açıksa yada kapalıysa diye heralde kod eklenebilirdi sorgu içinde yani state olayı.
Bu excele dll nasıl ekleniyor bunun bir anlatım yada videodu var mı?
Sağolun.
VB.NET ya da C# ile dll derlemesi yapılabiliyor. Bir video bulabilirsem paylaşayım.

Caylak

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
682
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Merhaba,
Elinize sağlık, benim de epeydir düşündüğüm, ama bir türlü fırsat bulup ta yazamadığım class'ı yazmışsınız.
Nacizane adodb kütüphanesi yüklü değilse class hata verecektir diye düşünüyorum. Bunun yerine create object metoduyla late binding tanımlansa daha iyi olmaz mıydı? Ya da o şekilde tanımlanamıyor mu?

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Elinize sağlık, benim de epeydir düşündüğüm, ama bir türlü fırsat bulup ta yazamadığım class'ı yazmışsınız.
Nacizane adodb kütüphanesi yüklü değilse class hata verecektir diye düşünüyorum. Bunun yerine create object metoduyla late binding tanımlansa daha iyi olmaz mıydı? Ya da o şekilde tanımlanamıyor mu?
Benim bir projeye başladığımda ilk işim bütün referanslarımı eklemek olduğu için hiç aklıma late binding fikri gelmiyor. Fakat dediğiniz gibi late bindinge göre ayarlamalar yapılırsa güzel olur. Üzerinde biraz çalışmak lazım tabi bunun için. Denemelerini yapayım başarabilirsem late binding kodlarını da eklerim.

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Hata 1 - Çözüldü - Üzerinde denemelerim sürüyor. AddParam yordamını kullanarak parametre ile sorgu gönderirken Boolean türünde hata veriyor. Üzerinde çalışmak lazım.
Çözüm - AddParam içindeki oSize parametresini 1 göndermek gerekiyormuş.

Hata 2 - Çözüldü -
RecordCount sürekli -1 dönüyor. sürekli -1 dönmesinin neden kaynaklandığını anlayamadım.
Çözüm - ExecQuery prosedüründe DBRS tanımlanırken DBcmd.execute yerine aşağıdaki kod çalıştırılacak.
Kod:

Hata 3 - Çözüldü - Sorgu (ExecQuery) aynı form üzerinde sadece 1 defa çalışıyor. 2. ve daha sonraki sorgularda nesne kapalı olduğundan işleme izin verilmez hatası veriyor.
Çözüm - Gönderdiğim 2. sorgu update sorgusuydu. Update sorgularında DBRS state open olmadığı için RecordCount atamasında hata veriyor. Çözüm için ExecQuery Prosedüründe RecordCount = DBRS.RecordCount yerinde aşağıdaki kod kullanılacak.;
Kod:

Not: Yeni hatalar buldukça bu mesajı revize edeceğim.

Son düzenleme:

aeGNoR

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
870
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
dosyası oluşturup bu dosyayı excel referanslarına ekleme ile ilgili video.

Konuyu okuyanlar