• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü ActiveX birleşik giriş kutusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

uguryigit

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
2
Excel V
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhabalar. Excel de activex birleşik giriş kutusuna isim listesi eklemek ve isimlere tıkladığımda ise bir form üzerinde ilgili satırlara, o kişinin tüm bilgilerini çekebileceğim kodlama gerekli. Bunu form denetimindeki birleşik giriş kutusuyla yapıyorum ama çok sınırlı özellikler vs. Teşekkürler şimdiden

Sayın @uguryigit hoşgeldiniz.
Örnek dosyanızı yüklerseniz
yardımcı olmaya çalışalım.

Ama soru açık diye düşündüm. Örnek yapabildiğim bir dosya yok. Sizin bu konuda örnek dosyanız yok mudur veya birkaç satırlık liste hazırlayamaz mısınız? Tıpkı düşeyara formülü kullanarak bir hücreyi bağlıyoruz hani. Ve bağlı hücreyi form denetim birleşik giriş kutusuna atıyoruz. Bunu ben ActiveX denetiminde yapmak istiyorum. Yine fırsatım olursa dosya hazırlamaya çalışırım.

Siz nasıl uygun görürseniz.
Fırsat bulup bir dosya hazırlayıp bize yardımcı olusanız çok memnun kalırız.
Yada ben, birkaç satırlık bir liste hazırlayıp,sunayım.
Kıymetli vaktinizi de almak istemem.

Merhabalar. Size yardımcı olacak kadar ve benim de daha ötesini yapamıdığım basit örnek bir excel çalışması ekledim. Bu çalımada belge sekmesindeki ActiveX açılır giriş kutusuna verideki isimleri eklemek ve ben herhangi bir isme tıkladığımda şablondaki ilgili yerlerin otomatik dolmasını istiyorum. İnşallah anlatabilmişimdir. Size zahmet geri dönüş bekliyorum bu konuda. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• örnek ActiveX.xls
    36 KB · Gösterim: 3
Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla yapmış olduğum dosya ek de dir.

Ekli dosyalar

• örnek ActiveX.xlsm
    23.7 KB · Gösterim: 4
Kardeşim ellerine sağlık gayet sorunsuz çalışıyor. Fakat şunu merak ettim. Ben bu çalışma prensibini yüzlerce satıra uygulayacağım ve bu durumda her bir isim için ayrı ayrı kod satırı yazmak bayağı bir zahmetli olmayacak mıdır? Daha az kod satırı ile yüzlerce satırı dahil edebileceğim bir makro kodlama yok mu acaba? Teşekkürler

Siz satır ekledikçe combo box yeni aklenenleri kendisi ekleyecek sizin birşey yapmanıza gerek yok sadece sayfa isimlerini isimlerin yazıldığı sütunları değiştirmeyin yeter.

Evet o konuda sıkıntı yok. Benim demek istedğim örneğin bin kişilik bir isim listesini eklemek çok zaman kaybı olur. Bu bin kişilik satırı eklemenin daha kolay yolu var mı acaba. Ad tanımla seçeneğinde olduğu gibi bütün satırlara bir isim verip o şekilde ekleme vs olamaz mı?

Bu bin kişilik isim listesini nereden alıcaksınız ..excel den kapyalanacaksa o kolay ama mesela kayıt yaptıran kişileri girecekseniz onun bi yolu yok manual girilmeli.

Bu attığım örnekte veri kısmına başka bir Excel dosyasından bilgiler kopyala yapıştır yapılacak diyelim.

Anladığım kadarıyla bin kişi varsa listede belge sayfasındaki tablodan otomatik olarak bin tane nasıl yaparız mı diyorsunuz yani.

Belge sayfasındaki tablodan bin tane yapmak değil. Tablo zaten sabit bir şablon olacak değişen ise isimler. Yani o bin kişiyi ActiveX açılır giriş kutusuna nasıl pratik bir şekilde eklerim.

Activex giriş kutusu dediğiniz belge sayfasındaki açılır kutu değilmi.

Tamam işte siz bin isim girin VERİ sayfasına hepsi o açılır kutuya dahil olacak , yani o açılır kutu dinamik dir. isim ekledikçe veri sayfasına kutuyada dahil olur otomatik.

Pardon ,, kutu dinamik değilmiş şimdi gönderdiğim dosyayı deneyin.

Ekli dosyalar

• örnek ActiveX.xlsm
    23 KB · Gösterim: 4
Merhabalar. Evet son ismi eklemişsiniz ama ismi kutuda seçince şablona getirmiyor. Bir de ben yeni bir isim ekleyim dedim ama olmadı. Yani benim tam olarak aradığım, ben Veri sayfasına bilgi ekledikçe arka plandaki kodlama ilgili ismi kutuya ekleyecek ve o kutuda tıkladığım isimlerin her bilgisi de şablona otomatik gelecek. İlk yaptığınız şekliyle çalışıyor ancak dediğim gibi yüzlerce kişi eklemek gerektiğinde aynı sayıda da kod satırı yazmak gerekiyor. Sizi de çok uğraştırdım kusuruma bakmayın.

Kodda bi sıkıntı olmuş düzelttim birde bunun deneyin.

Ekli dosyalar

• örnek ActiveX.xlsm
    24.6 KB · Gösterim: 4
Çözüm
Evet tam da aradığım şey buydu. Çok çok teşekkür ederim. Gerçekten isminin hakkını veren bir platform, süpersiniz. Hakkınızı helal eden uğraştırdım, vaktinizi aldım. Yine başka konularda görüşmek üzere iyi çalışmalar yardımcı olan herkese 🙋‍♂️🙂

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri