• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Açılır liste kod düzenleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ASLAN7410

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
90
Excel V
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba.

Aşağıdaki kodda Select demeden nasıl yapabiliriz?

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Yukarıdaki kodu aşağıdaki gibi yapıyorum debug hatası veriyor.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Yardımcı olur musunuz?

C:

Debug hatası veren yazdığınız kod içinde bir hata var. Şekil seçimi için kullandığınız Shapes.Range(Array("Drop Down 29")) ifadesi doğru değil. Bunun yerine ActiveSheet.Shapes("Drop Down 29") kullanmanız gerekiyor.

Sayın arzuhalci, ilginiz için çok teşekkürler. Kodları makro kaydet ile oluşturmuştum.

Gönderdiğiniz her 3 kod için de debug hatası veriyor, hatada Run-time error 438 Object doesn't this property or method hata mesajı geliyor.

Sayın arzuhalci, ilginiz için çok teşekkürler. Kodları makro kaydet ile oluşturmuştum.

Gönderdiğiniz her 3 kod için de debug hatası veriyor, hatada Run-time error 438 Object doesn't this property or method hata mesajı geliyor.

C#:

Aldığınız "Run-time error 438 Object doesn't this property or method" hatası, kodunuzda bir nesne özelliği veya yöntemi kullanmaya çalıştığınız için ortaya çıkıyor.Kodunuzda kullandığınız nesne (burada "Drop Down 29" şekli) mevcut olmayabilir veya doğru şekilde seçilmemiş olabilir.

Oluşan hatayı tesbit edebilmek için aşağıdaki kodu çalıştırınız.

C#:

Böylece, öncelikle Set shp = ActiveSheet.Shapes("Drop Down 29") satırında bir hata olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer hata varsa, kullanıcıya bir mesaj gösterip alt programdan çıkıyoruz.Hata olmaması durumunda, normal işlemlere devam ediyoruz.

Bu şekilde, hata kaynağını daha kolay tespit edebilirsiniz. Lütfen kodunuzu bu şekilde düzenleyip tekrar deneyin.

Aldığınız "Run-time error 438 Object doesn't this property or method" hatası, kodunuzda bir nesne özelliği veya yöntemi kullanmaya çalıştığınız için ortaya çıkıyor.Kodunuzda kullandığınız nesne (burada "Drop Down 29" şekli) mevcut olmayabilir veya doğru şekilde seçilmemiş olabilir.

Oluşan hatayı tesbit edebilmek için aşağıdaki kodu çalıştırınız.

C#:

Böylece, öncelikle Set shp = ActiveSheet.Shapes("Drop Down 29") satırında bir hata olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer hata varsa, kullanıcıya bir mesaj gösterip alt programdan çıkıyoruz.Hata olmaması durumunda, normal işlemlere devam ediyoruz.

Bu şekilde, hata kaynağını daha kolay tespit edebilirsiniz. Lütfen kodunuzu bu şekilde düzenleyip tekrar deneyin.
Sayın arzuhalci üstad.
İlk mesajdaki ikinci koddaki sadece with kısmını 6.Mesajdaki ile değiştirmek yetiyor bendede tüm eklenen kodlar hata vermişti ufak bir araştırma ile dediğim satırdaki kod olayı çözüyor.
Evet dediğiniz gibi o satırda hata veriyordu.

Sayın Özcan Bey, kod hata veriyor.
Sayın arzuhalci Bey, kod çalışmıyor.
Sayın Zafer Bey, 6. mesajınızdaki kod gayet güzel çalıştı, tam istediğim gibi oldu.

İlgilenen herkese çok teşekkür ediyorum, hayırlı günler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.
Geri